Jump to content
Sign in to follow this  
tuf5075

Poliţia Română Cere Interzicerea Detectoarelor De Radar

Recommended Posts

Si pt ca s/au umplut buzunarele comerciantilor...

 

 

Detectoarele de radar vor fi interzise prin lege, dacă setul de propuneri legislative realizat de Poliţia Română va fi adoptat. Şeful Inspectoratului General al Poliţiei Române, chestorul principal Dan Valentin Fătuloiu, a declarat vineri, într-o conferinţă de presă susţinută la Mamaia, că Poliţia Română a elaborat un set de propuneri de modificare a legislaţiei rutiere, în sensul interzicerii folosirii detectoarelor de radar pe autovehicule. „Folosirea acestora este sancţionată în toată Europa. Urmează să vedem dacă propunerile noastre vor fi şi adoptate”, a precizat Fătuloiu. El a mai afirmat că în proiectul de revizuire a Codului Rutier intră şi propunerea de restrângere a cazurilor în care se impune reexaminarea conducătorului auto cu permisul suspendat.

 

sursa ziarul Gandul

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Da, da, acu, acu renunt la detectorul de radar. A fost singura masura buna a noului cod rutier, alaturi de multinjuratul sistem de puncte, cresterea amenzilor, si acum vor s-o scoata, nu?

Mars ma cu masura voastra, am sa-l folosesc si in continuare, sa vina sa mi-l ia, ca nu-l dau.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Cred ca in noul pachet de masuri nu intra nimic care sa fie in favoarea noastra , a soferilor .

Pe mine m-ar interesa cum sint pedepsiti politistii care fac controale de rutina aiurea , numai pentru a te opri sau pentru a cere direct sau indiect SPAGA .

Cred ca singura modalitate de a-i pedepsi pentru asta este filmarea cu telefonul mobil si difuzarea filmuletului pe post , cum au facut in Bucuresti la cazino ( nu erau de la rutiera dar erau in offsaid ) .

Oricum detectorul nu ar trebui interzis .

Share this post


Link to post

Când le-au legalizat strigau sus şi tare că ei nu urmăresc creşterea numărului de amenzi, ci reducerea vitezei pe anumite porţiuni de drum. Că de-aia pun radarele unde le pun şi chiar dacă ai detector, ei sunt mulţumiţi să circulăm cu viteză redusă acolo. Ce vrăjeli ieftine.

 

Şi păzea că lumea o să le vândă acum. :D

Share this post


Link to post

Se pare ca copiii acestia frustrati de la tara (criteriul de baza in selectarea militienilor si a caror copii cretini, facuti de 1 Mai si 23 August, la iarba verde, langa o lada cu bere, sunt politistii de astazi) sufera ca nu mai pot patrunde pe teritoriul privat si vor sa-si creeze portite sa umileasca pe altii prin scotocirea in masinile altora. Sper ca judecatorii de la Curtea Constitutionala sa puna capat abuzurilor, printre care si reexaminarea in cazul suspedarii carnetului de conducere. Ce vor sa spuna creierele acestea cu o singura circumvolutiune, si aceea de la cashcheta, ca tot ei au gresit cand au facut prima examinare ? In cazul acesta n-ar trebui reexaminati doar ei ?

Share this post


Link to post

Si cand se adopta sau nu treaba asta?!

Ma intereseaza si pe mine un detector(sa cumpar) insa nu vreau dupa aia sa ma cert cu Nea Garcea ca nu-mi sta in fire :)

Share this post


Link to post

Renunta la detector si ia CB, oricum e mult mai eficienta :D .

Share this post


Link to post

Sau cand te opreste il bagi in buzunar, ca n-au mandat sa te scurme pe acolo. :P

Share this post


Link to post

Detectorul meu s-a prafuit de cand nu l-am mai folosit. In bucuresti e inutil deoarece urla la fiecare 30 de secunde si ma scoate din minti si in al doilea rand, dupa un numar semnificativ de km am invatat cam 90% din locurile unde se sta cu radarul. in 7 ani nu am luat nici macar un radar in Bucuresti.

In afara orasului este mai mult informativ deoarece oricum stau cu instant-on sau in locuri unde ii detectezi mult prea tarziu.

 

In plus, iti da senzatia falsa ca poti apasa pedala mai mult decat este cazul.

Share this post


Link to post

Reproducere intrebare din noile chestionare :

Ce lungime trebuie sa aiba latul cu care se plimba vaca pe carosabil?

a)2m

b)2.5m

c)3m

Deci se refera la taranul care plimba vaca pe drumurile europene.

Intrebare intalnita de un amic de-al meu care a sustinut reexaminarea acum 2 luni.

 

Ce sa le mai cerem??? :-&

Share this post


Link to post
Ce sa le mai cerem??? :-&

 

... la asa intrebare cred ca trebuie sa le cerem sa raspunda la intrebarea: la care capat al lantului de 3 m trebuie sa se afle boul cu sapca alba !

Share this post


Link to post
... la asa intrebare cred ca trebuie sa le cerem sa raspunda la intrebarea: la care capat al lantului de 3 m trebuie sa se afle boul cu sapca alba !

 

supranumit "cap de cretA" :osanale:

Share this post


Link to post

Sa le interzica,sunt prea previzibili(acelasi siatem comunist de predare in scoli gen Campina,Slatina...)chiar nu ma intereseaza.De patruclasisti care se cred mari politisti sunt satul,dar in realitate nu sunt in stare sa citeasca corect datale de pe un buletin sau talon...

Share this post


Link to post

Am vazut si eu la TV astazi noua tampenie debitata de pulitia rumana...

Rusine lor, maine ne vor interzice sa circulam daca nu avem rezervorul plin, daca avem resturi de muste pe faruri sau geamuri, daca masina e kkta de ciori etc. Pai nu le e rusine?! Multi nici nu au masinile dotate cu kitul de siguranta (stiu cazuri reale in politia nemteana), insa pe noi ne-ar amenda daca ne-ar prinde. Sa vad daca ma controleaza cineva referitor la NOUA trusa medicala, aia cu patura salvatorului etc. Il intreb si eu )vorba unui coforumist) daca are stingator si indiferent de raspuns- i-l dau pe-al meu intre dinti.

Share this post


Link to post

Mie imi convine, sa le interzica. Asa nu o sa se mai simta amenintati de ele si nu o sa mai foloseasca instant on-ul artizanal si o nu o sa mi-o fur eu aiurea. :) )

Share this post


Link to post

Hmmmm, bine punctat. Insa prastia mea oricum nu stie de instant-uri. Mai e o chestie insa: pana la "legalizarea" lor, se foloseau detectoarele mai pe "sustache". Apoi- lumea te linea in geam si poate le mai faceau si semne sapcarilor cand treceau pe langa "rutiera". Acum- ce au zis "creierele de tarate" (il citez pe Carabusu- am vorbit acum cateva minute pe ym): hai sa nu-i mai lasam cu detectoare, ca nu ne mai facem norma. Ceva-ceva au si ei in cap, problema e ca e nevoie de multa apa sa facem curat dupa ce gandesc si le da "mintea" pe nas. Aici ma refer doar la unii lucratori in politie, nu la toti. Am intalnit si politisti de treaba, pt care am un mare respect! Insa am intalnit si pomanagii. Putini, dar am intalnit.

Share this post


Link to post

Daca radarele ar fi montate in zone in care se intimpla accidente , in zona scolilor , poate nu ar avea nimeni nimic de obiectat .

Dar in orase sint amplasate de obicei pe bulevarde cu 2-3 benzi de circulatie , in zone cu circulatie redusa exact acolo unde poti depasi viteza fara nici o problema .

In comune sint amplasate la intrare sau la iesire unde nu mai sint case si putin probabil sa se mai intimple accidente .

La intrarea pe autostrada Pitesti -Bucuresti e o portiune mica cu restrictie de viteza Dumnezeu stie de ce , este radar , o data am vazut masina Politiei camuflata in porumbi .

Atunci se mai mira de ce ii facem POMANAGII ?

Share this post


Link to post

... oricum detectoarele de radar in vara asta mai merg folosite , pina intra in parlament(vine vacanta parlamentara) , pina se publica in monitorul oficial - sigur vine toamna . :) )

Share this post


Link to post
Rusine lor, maine ne vor interzice sa circulam daca nu avem rezervorul plin, daca avem resturi de muste pe faruri sau geamuri, daca masina e kkta de ciori etc.

Sa stii ca cei din mehedinti sunt pe drumul cel bun...era sa imi iau amenda anul trecut pt ca imi parcam masina sub un pom si cand ploua se facea ca dreaq. Si ma opreste garcea ca cica "aspect nustiuce necorespunzator"...ca cica de ce nu o spal?! (mentionez ca parbrizul era curat si farurile la fel, doar tabla era jegoasa..)

 

No comment...

Share this post


Link to post

... oare chiar asa eficiente au fost detectoarele incit a scazut foarte mult numarul amenzilor (si politia nu si-a mai facut planul la amenzi) ?

Share this post


Link to post

Vedeti-va si parul din ochiul vostru nu numai gunoiul din ochiul altuia.

Numai cuvinte de lauda aveti...

Edited by kornelush

Share this post


Link to post
Vedeti-va si parul din ochiul vostru nu numai gunoiul din ochiul altuia.

 

... fara suparare ... poate ne ajuti tu ... (adica sa ne spui de ce e bine sa se interzica detectoarele radar) !!!

Share this post


Link to post

Pentru ca urla foamea in ei d'aia,n-ai vazut ce specimene aduc astia in Politie de ceva vreme???Numai taranoi adunati de pe la Cuca Macaii de prin nush ce grajduri care au auzit si ei la radio pe lampi legat la baterie de tractor de 12V ca Politia face angajari...genul de oameni care au vazut prima oara lingura si furculita la Slatina sau Campina...

:o fftopic: Asta e realitatea domnilor care lucrati in sistem...

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Din cate stiu eu, tractoarele au baterii (de acumulatori) cu tensiune de 24v. Ideea se intelege.

Share this post


Link to post
... oare chiar asa eficiente au fost detectoarele incit a scazut foarte mult numarul amenzilor (si politia nu si-a mai facut planul la amenzi) ?

Mai degraba cred a au avut prea multe contestatii cu privire la corectitudinea inregistrarii pe baza de instant, vezi reportajul de la ProTV in care l-au inhatat cu 200 la ora pe un pusti cu Audi, se vedea pe camera, iar o secunda mai tarziu se vedea viteza scazand incepand de la 90 la ora.

http://www.protv.ro/filme/un-tanar-surprin...ile=17967#17967

Asa baietii vor putea folosi linistiti instant-urile, deoarece nu-i mai poate contesta nimeni, deoarece contestatia va insemna ca recunosti ca ai detector.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...