Jump to content
Sign in to follow this  
ediblue

Cruise Control pe Matiz

Recommended Posts

Mentinand acceleratia constanta, astfel dispparand variatiunile date de piciorul uman. Eu unul asa cred ca s-ar explica. Totusi cred ca economia de combustilib este minima.

Share this post


Link to post

Salve !

Ma bag si eu in seama asa ca sa nu tac .

La un model mai vechi de Isuzu Trooper era un boton de care roteai pana il fixai la o anumita turatie pentru motor si gata .

Cred ca asta a fost inceputul hah ? :P :P :P

Bafta

Share this post


Link to post

body, inceputurile au fost mai devreme decat crezi...

La Fiatul meu 600, model 1964, exista un levier sub bord de care trageai si-l fixai intr-o anumita pozitie. Acesta "agata" cablul de acceleratie si pastra acceleratia constanta.

Si sunt convins ca nivelul de acceleratie "custom" este realizat inainte de '64 cu mult... :)

Share this post


Link to post

Pt autoturismele astea trebuie confectionat ceva mecanic care sa mentina pedala de acceleratie itr-o anumita pozitie.

Cele cu comanda electronica nu mai au cablu de acceleratie.La pedala este un reostat iar la clapeta este un motor bypas.Defapt cruise controlul memoreaza turatia motorului si o mentine acolo.La apasarea pedalei de frana sau ambreiaj acesta decupleaza imediat.Oricum ca fapt divers pt cei interesati :consumul de carburant va fi mai mare pe cruise control deoarece el incearca sa mentina viteza constanta iar daca aceasta scade un pic el va deschide clapeta la maxim pentru a o readuce la nivelul memorat.

Share this post


Link to post

Care isi implementeaza chestia asta sa aiba neaparat niste metale :zdrangazdranga: :mrdj: la el (muzica..nu alte metale) sa nu adoarma.

Sa nu incerce cu manele, nici macar daca sunt de calitate :lol: :rotfl:

Share this post


Link to post

Am vazut un asemenea sistem pe o Alfa veche (doua carburatoare dublu corp... marfa de marfa). Era extrem de simplu. Un al doilea cablu de acceleratie, in paralel cu cel al masinii la motor, legat de un buton similar cu cel de soc de pe vechia berlina indigena. Pe ghidajul butonului era un fel de frana care nu lasa butonul sa revina singur. Acea frana putea fi eliberata electric (un mic electromagnet ca cel din relee), de contactul de la pedala de frana sau de unul, similar, suplimentar montat pe pedala de ambreaj. Pentru cine mai mestereste si are ceva scule si deprinderi practice nu este imposibil de imaginat si realizat un asemenea sistem.

Share this post


Link to post
Oricum ca fapt divers pt cei interesati :consumul de carburant va fi mai mare pe cruise control deoarece el incearca sa mentina viteza constanta iar daca aceasta scade un pic el va deschide clapeta la maxim pentru a o readuce la nivelul memorat.

Poate sistemele de cruise control de pe la inceputuri (nu sunt sigur ca le-am depasit). Adica implementarea unei logici fuzzy mi se pare mult mai indicata aici. Daca vezi ca scade incerci sa mai deschizi clapeta inca putin sa vezi daca mai scade. Sa nu se apuce calculatorul ca bezmeticul sa comande deschiderea clapetei de tot ca sa fie sigur ca va creste turatia.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...