Jump to content
Sign in to follow this  
Venom

Aygo+

Recommended Posts

Intrebare: nu te-ai gandit ca un Yaris TS (ca al lui Steph) ar fi de fapt masina potrivita pentru tine? Dpdv financiar in mod cert iesi mai bine, masina va avea performante mai bune decat vei obtine probabil cu Aygo, iar dpdv estetic, desi gusturile nu se discuta...

Share this post


Link to post

Ai innebunit? Vrei sa-i pui supercharger? :D

 

Eu mi-aduc aminte cu placere de Aygo unui coleg, mergea foarte misto. Mi-a placut mai ales spatiul la picioare din fatza, foarte bine gandita. Consola centrala care se aprindea ca o lampa iar mi-a placut. Misto masina!

Edited by fry

Share this post


Link to post
Intrebare: nu te-ai gandit ca un Yaris TS (ca al lui Steph) ar fi de fapt masina potrivita pentru tine? Dpdv financiar in mod cert iesi mai bine, masina va avea performante mai bune decat vei obtine probabil cu Aygo, iar dpdv estetic, desi gusturile nu se discuta...

Aygo-ul l-am luat de distractie, e o masina care iti pune un zambet pe fata de cele mai multe ori :) Supercharger inseamna sa raman fara a/c din cate stiu, iar asta nu vreau :D

 

Nop.. la yaris nu m-am gandit niciodata serios. Motor de 1.8 si 0-100 in 9.3 secunde nu prea e performanta, dar asta e doar parerea mea.

 

Anul viitor renunt la aygo pentu un golf 5 gti (edition 30 daca gasesc, daca nu, normal). Edition 30 se poate aduce la 310 cai fara foarte multe modificari, iar piese se gasesc cam peste tot. Si dotarile nu are sens sa le enumar pe toate, dar uite cateva: dublu climatronic, 10 airbaguri, mp3+10 boxe; cuplu maxim intre 1800-5000 rpm, la 310 cai 0-100 in 5.6 scunde, consum ~ 11% la mers normal in oras.

 

Ramane de vazut, oricum o sa ramana un Aygo in familie, numai unul va fi vandut (al meu) :)

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Eh, normal ca nu se compara Yaris-ul cu GTI-ul, insa intrucat se adusese in discutie un supercharger... :D

Daca vrei masina de 300CP si crezi ca te descurci, in loc de GTI iti recomand STI-ul. Costa 27k euro fara TVA, insa are transmisie integrala, frane brembo, motor boxer, joaca in cu totul alta liga fata de Golf, la aceiasi bani

Share this post


Link to post

Da, e alta categorie, dar la capitolul siguranta sta cam prost. Mai exact modelul 2009 a scos decat 4 stele. Imi inchipui cate au scos versiunile vechi.

 

Am analizat ~ 20 de masini, printre care si impreza, si lancer - amandoua au picat din cauza sigurantei. Ultimele 2 ramase in cursa au fost: civic type R (versiunea anterioara) si golf 5 gti. Am decis sa ma opresc la golf in defavoarea type R-ului pentru ca este mai sigura, mai docila si mai usor de condus day-to-day decat toate celalalte. In plus, arata relativ ca un golf normal deci nu trebuie sa imi fac probleme de chei pe portiera sau mai stiu eu ce.

Mersi de optiune oricum, dar alegerea a fost facuta (dupa multa bataie de cap) :)

 

PS: MK5 GTI a fost pe penultimul loc ca "desirability" in ceea ce ma priveste, eram 90% convins ca o sa fie S2000 urmatoarea masina. Cu toate astea... e cea mai buna optiune pentru mine in momentul de fata. (S2000 a pierdut la siguranta, consum, cuplu prost, 2 locuri, piese aftermarket foarte scumpe)

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Vezi ca vinde Buhnici de la PROTV un civic typeR, poate te multumeste ala.

Share this post


Link to post

Mersi, dar nu ma intereseaza actualul Type R - este mai greu decat cel vechi si doar 1 cal in plus, iar eleronul e o mare porcarie. Vechiul Type R 2001-2005 era mult mai ok din toate punctele de vedere :)

http://www.youtube.com/watch?v=l8i01CSrFSM pt cine e curios de Type R.

http://www.youtube.com/watch?v=7c0NzOWb23w pt cine e curios de MK5 GTI

 

In cazul meu, a pierdut in fata golfului din cauza sigurantei (4 stele parca) dar in principal din cauza cuplului destul de slab si la turatie foarte mare.

 

Deocamdata pastrez Aygo-ul, cand mai are 1 an garantie o sa il dau si o sa vedem ce gasesc atunci :)

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Ai vazut vreodata ce se intampla in real, cand linia de rezistenta a obstacolului de care se loveste masina ta este cu cativa cm mai sus decat linia masinii tale ? Eu zic sa lasati pentru indivizi mai putin instruiti filmuletele publicitare in care o masina se loveste de un "zid", omogen pe toata inaltimea sa si aflat pe un sistem de amortizare a socului, asa ceva nu veti intalni pe sosele.

Share this post


Link to post

Totul e relativ, la fel ca si consumul. Totusi, este bine sa iei o masina luand in considerare si testele ncap - din moment ce altele nu avem. Si oricum, am ales ce am ales nu doar dupa testele ncap.

Share this post


Link to post

Testele NCAP nu te ajuta cu ceva pe sosea, din contra, iti creaza, doar, o liniste adormitoare pentru un om instruit. Cand intelegi ce se petrece la impactul frontal dintre doua vehicule, reduci viteza cu cat masina ta este mai incarcata si bara de absorbtie a socurilor este mai jos. Daca vezi un singur film cu impactul a doua masini identice, bine cotate la teste, dar una cu un singur om la bord si cealalta cu 5 persoane + bagaje, te linistesti. Cand vezi ca prima masina ajunge pana la parbrizul celeilalte, doar, pentru ca bara antisoc a ei este peste bara celeilalte, uiti de testele NCAP si te gandesti sa te deplasezi cu un camion.

Share this post


Link to post

Sistemele de siguranta la o masina de 200+ HP nu stiu cate parale mai fac. Parerea mea foarte obiectiva (pentru ca sunt fan STI) este ca un sistem de tractiune integrala si niste frane beton, asa cum are masina aia, plus o stabilitate fantastica in regim de viteza, fac mai mult decat 2-4 airbaguri. Iar daca tu din 230 de cai cat are GTI-ul vrei s-o duci in 310 nu stiu ce relevanta mai au stelele de la ncap... :| . In rest, S2k-ul si CTR-ul au motoare aspirate, e firesc sa aiba cuplul maxim la turatii inalte.

Oricum...cand va veni vremea sa alegi astept un topic de versus, sa-mi apar favorita :D

Share this post


Link to post

Eu inteleg punctul de vedere.

Toyota Auris, 5 stele la euro ncap. Daca eu nu aveam cortina + airbaguri laterale, acum nu mai eram printre voi. Pozele ce urmeaza sunt din decembrie anul trecut, eu am fost soferul, am avut fisura de bazin, omoplat si o coasta rupta. 2 luni spitalizare. Impactul a fost cu un copac la ~ 80-90 la ora.

post-2519-1248093023_thumb.jpg

post-2519-1248093065_thumb.jpg

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Dar cum de ai ajuns in copac?

Share this post


Link to post

Bine că a ajuns în copac şi nu în "peisajul" din fundalul celei de-a 2a poze :|

Share this post


Link to post

Pai mergeam pe un drum drept, pe mijloc (pe margine erau denivelari), nimeni in fata nimeni in spate cu aprox 100 la ora intre doua localitati - ne intorceam de la sat, fusesem pe acelasi drum si la dus cu aceeasi viteza. Am intrat pe banda mea, si din cate ne-am putut da seama, si din cate au zis si cei care ne-au scos din epava - am dat cu roata dreapta spate in unul din 3 cratere, care ne-a aruncat cu spatele masinii in fata, apoi ne-a izbit de copacul de pe dreapta directiei de mers. Imi aduc aminte imediat dupa, am intrebat "cum dracu s-a intamplat asta?!?" Si mi-a raspuns prietena ca habar nu are, ca mergeam drept.

 

La 3 zile dupa accident, s-a asfaltat toata zona aia (provizoriu) - asta stiu pentru ca s-au dus parintii mei si ai prietenei mele cu tot cu ea, sa ne caute pisicul.

Nu l-au gasit, dar l-am gasit noi intr-un sat la 2 km de accident dupa 3 luni (dupa ce am putut sa merg pe picioare) - dar asta e alta poveste deja :)

In masina eram 3: eu, prietena (scaunul din dreapta, a avut o vanataie mare de la centura), iar in spate bunica ei cu pisicul nostru. Toata lumea a fost ok pana la urma, la mine a fost cel mai nasol :)

Inca nu stiu cum s-a petrecut exact, iar prietena mea si bunica ei si-au redobandit cunostiinta abia dupa 4 ore la spital (adica vorbeau cu mine, dar nu retineau nimic. Scary)

Acum 3 luni a fost reasfaltata zona aceea, fac acel drum cam o data pe luna de 2 ani...

Aveam full casco, s-a platit in ~ 2 luni jumate, si am luat noua corolla in loc.

 

Una peste alta: vreau masina sigura, nu stii niciodata ceasul rau.

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Bine ca a fost totusi bine, e ciudat ce spun ei... cu roata dreapta spate... m-as fi asteptat sa dai cu dreapta fata. Ma rog, sanatate sa fie.

In locul tau nu as cauta masina de 300 de cai.. in fine, e doar o parere, condu cu grija, masina sigura nu exista.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

In mare parte, o sa o tin de bibelou :)

In plus, e ok ca nici nu se va deprecia intr-un ritm ametitor.

Share this post


Link to post

Da-mi voie sa te contrazic un pic in ceea ce priveste deprecierea :) . Masinile cu pretentii sportive pierd din start un anumit procent la pret fata de o masina asa-zis obisnuita din cauza faptului ca potentialul cumparator pleaca de la premisa (de obicei adevarata) ca "e alergata". Si nu vorbesc de preturile nesimtite de pe autovit, pentru ca aia de-acolo cer, dar nu inseamna ca si primesc banii aia. Uite un exemplu de depreciere: TypeR din 2007, cu 20k de km, masina a costat aproape 30k euro cu imbunatatirile aduse, acum se chinuie s-o dea cu 15k si nu reuseste.

Share this post


Link to post

Categoric, de regula masinile sporty se cumpara noi. Nu are sensul riscul si nici nu sunt facute pentru cei ce nu au bani de asa ceva.

Share this post


Link to post

Din pacate nu se mai fabrica ce vreau eu, deci clar va fi second. Si noul golf nu imi place deloc. Imi asum riscul, si bag mana in foc ca o sa schimb la piese la ea de o sa tampesc - macar se gasesc X piese aftremarket pt ea, kit de ambreiaj etc.

 

Pe de alta parte, nu stii cum iti e norocul niciodata :)

Share this post


Link to post

Aygo-ul se va duce in ~ 2 saptamani. Ramane in ochii mei o masina foarte buna de care m-am bucurat fara incidente 2 ani.

Il va inlocui un mitsubishi colt czt (modelul 2004> ;) .

Eventual voi posta o poza doua dupa achizitie, dupa care se poate inchide topicul.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

Eh, a intrat putin la apa S2000-ul ala, drum bun cu CZT-ul :)

Share this post


Link to post

Mersi.

Oricum am renuntat de multa vreme la S2000, imi placea ca aspect, in rest... nu prea ma multumea. Nu as fi dat Aygo-ul decat daca as fi gasit ceva foarte fain... ceea ce am si gasit. Full specs cand va fi in posesia mea.

Share this post


Link to post

The end of the story, de azi sunt posesorul ei :)

 

1.5 Turbo, 185 hp 270 Nm.

 

img5649a.jpg

 

Se poate inchide topicul.

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Pentru că tot nu s-a închis topicul :D

specificatiile tehnice includ 0-100 in 13.7. Si pentru peugeot 107, si pentru citroen c1.

Azi am avut ocazia să conduc un C1, ceva mai mult - inclusiv extraurban. Am rămas foarte plăcut impresionat de comportamentul maşinuţei. În trecut am mai condus, de câteva ori (strict urban) un 107. Comportamentul servodirecţiei a fost chestia care m-a impresionat în cazul ambelor. Faţă de Pejo, C1 de azi avea geamuri electrice, aer condiţionat, închidere centralizată (fix ce-aş avea nevoie de la o maşină pe care s-o folosesc doar în oraş).

Ramane in ochii mei o masina foarte buna de care m-am bucurat fara incidente 2 ani.

În cazul lui C1, pe lângă servodirecţie, etajarea cutiei de viteze mi s-a părut excelentă atât pentru mers urban cât şi pentru extraurban.

Nu-s foarte la curent cu datele tehnice (şi n-am nici prea mare tragere de inimă să caut, recunosc :redface :) .. până unde merg similarităţile în cazul celor 3 modele? Mai exact, m-ar interesa ce are în plus Aygo faţă de C1/107? (la motor/transmisie&stuff, în principal)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...