Jump to content
Sign in to follow this  
Venom

Aygo+

Recommended Posts

Ce frumos le sta impreuna...felicitari Venom pt. achizitii si multi km fara batai de cap.

Share this post


Link to post

Multumesc de urari :)

Suportul aygo-ului din stanga a fost schimbat in urma unei vandalizari, in care aygo-ul si-a luat 3 lovituri cu surubelnita in capota, un picior prin masca de la radiator si numarul doborat. Deh, Severin. Politie & toate cele, nu am rezolvat nimic.. poveste lunga si plictisitoare :)

Share this post


Link to post

Mi-au venit jantele, Dezent V Dark, 15', 4x100, 6.5, ET 38. Cauciucurile..195/45 R15 mai dureaza ceva, cand o sa le am o sa pun poze cu toate montate pe masina.

PS: Ignorati pisicul meu curios :D

post-2519-1207859581_thumb.jpg

post-2519-1207859618_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Chiar umblu si eu dupa dezenturi pentru iarna doar ca modelul F. Unde ai gasit 4x100 cu et 38?

Share this post


Link to post

http://www.dezent-wheels.com, au un reprezentant in Romania, vezi la contacts. Deasemenea, toate specificatiile sunt pe site-ul Dezent, la toate modelele, chiar si un configurator, F are offset 38. In Bucuresti e reprezentantul lor, eu am dat comanda pentru ele, banuiesc ca poti merge la ei sa le vezi live :)

Ca sa iti faci o idee de preturi, pentru Dezent F sunt:

5,5 x 14 296

6,5 x 15 303

7 x 16 374

7 x 17 442

7,5 x 18 544

8 x 19 794

Share this post


Link to post

Mie unu imi plac cum vin :)

 

Sa le stapanesti sanatos si ferit de gropi si borduri :P

Share this post


Link to post

Faine jante/gume. Se incadreaza foarte bine cu masina :)

Share this post


Link to post

Multumesc :)

Revin cu un update legat de consum, avand ~6000 de km facuti. Am incercat sa ma mai temperez un pic, si am scos consum de 6.6 strict oras, pe 400 de km :banana:

Deasemenea, am schimbat cauciucurile de pe spate, acum e echipata cu 2X Toyo Proxes T1-S noi pe fata, si 2X Toyo Proxes T1 Plus pe spate.

A, si o nuca schimbata, satul de cea veche am pus una de aluminiu. Si stergator mai mare pe spate, si altul pe fata :D

 

Probleme: Nici una, nu scartaie nimic, nu s-a stricat nimic, nu are nici o zgaraietura.

Edited by Venom

Share this post


Link to post

La mine a plesnit butonul de avarie si intra ceva apa pe la usa stanga daca o duc la spalatorie cu jet. Troncane/haraie ceva prin stanga, presupun ca e de la airbag. In fine in curand service scrie pe ea.

 

Consum 7,5% cu AC pe Bucuresti. :)

Share this post


Link to post

Eu ti-am zis ca asa e cu plasticul, dar tu m-ai facut de nenumarate ori rautacios =))

Share this post


Link to post

Butonul de avarie am auzit cazuri ca s-ar fi crapat, nu stiu care e faza. Al meu e ok deocamdata. Si al lu taica-miu.

Faza cu apa in masina, au mai fost cazuri (putine). S-a rezolvat la service. O fi vre-un ceh beat pe acolo pe la fabrica :D

BTW.. astea sunt singurele doua probleme de care stiu (+ 1 caz de ambreiaj, si unu de motor). In rest nu stiu sa fie alte probleme semnalate.

Troncanitul.. nu stiu care ar putea fi cauza. De ce crezi ca e vorba de airbag?

 

PS: momentan vb cu cei de la TTS pt un supercharger... mai spre la anu asa ;) 68->125 hp :P

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Ca acelas sunet se auzea si la focusul fratelui meu si era de la air-bag. Atingea punga de nu stiu ce de la tapiterie.

Banuiesc nu sunt sigur ca e de la airbag.

 

Oricum week-end-ul asta plec cu buburuza la mare in Bulgaria sa o mai dezmortesc. Conduce nevasta-mea, deci o sa pape maxim 3,5% la cum merge ea cu maxim 90 la ora. =))

 

P.S. O sa fie un drum tare luuuuung. :D

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Montat toba sport :D

Poze + film sper ca apuc maine sa pun.

Share this post


Link to post

Da, repede, inainte sa pice ghiveciul pe acoperis.

Share this post


Link to post

Mai, am si io o intrebare: la ce folosesc tobele sport la o masina cu caii mici?

Share this post


Link to post

Cum la ce? La plimbari pe strasse noaptea :D

 

Venom, bre nu dai o tura si prin Bucuresti pe timp de noapte sa-ti testeze si primaria decibelii? :D

Share this post


Link to post

Folosesc la zgomot si doar atat :P

Suna foarte fain, dar suna CU amortizor, ca nu am de gand sa il dau jos. Face si cu el destul de urat cand trec de 4000 rpm. La 2200 rpm se aude ca stock.

LE: poze ;)

post-2519-1218293666_thumb.jpg

post-2519-1218293716_thumb.jpg

post-2519-1218293770_thumb.jpg

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Pune-i si un filtru sport daca tot te-ai apucat, eventual modifica tot traseul evacuarii :P

Share this post


Link to post

Traseul nu are sens sa il modific INCA, daca reusesc sa pun superchargerul peste 2 ani, o sa modific si traseul. Pana una alta, un traseu complet special pt aygo (ca cele din cupa C1) costa ~800 euro si castiga 6 cai putere. Ceea ce e cam mult pt performanta asta.

Am discutat cu mesterul care mi-a facut adaptarea pt toba sport, urmeaza sa imi faca un traseu custom pentru filtru de aer conic. O sa fie montat peste cam 2 luni, K&N cred. Dupa filtru de aer o sa fie modificat softul, ma astept undeva pe la 77-79 de cai. Ceea ce imi ajunge pana reusesc sa vad de supercharger.. care costa cam 4000 de euro.

Share this post


Link to post
LE: poze

:shock: Scary!

Share this post


Link to post

Pai ultimele doua, cu toba la vedere! @-)

Share this post


Link to post

Hmz, se pare ca toyota au facut o eroare declarand ca aygo ia 0-100 in 14.2 Drept pentru care, mai nou, specificatiile tehnice includ 0-100 in 13.7. Si pentru peugeot 107, si pentru citroen c1. Ceea ce nu e deloc ciudat, majoritatea proprietarilor (inclusiv eu insumi) declarand ca 0-100 se face in 12.5-13 (0-105 pe ceas).

Share this post


Link to post

Intre timp, a implinit 20K km. 0 probleme.

Consum la 90 la ora in afara 4%. Consum mediu in TM, 6.5%.

 

Masina a primit burduf schimbator piele, fante aerisire vopsite in culoarea caroseriei, flatblade si alte maruntisuri cat si un implant in buza. Fusta fata TTE in culoarea caroseriei.

 

46491380.th.jpg

 

baks.th.jpg

Edited by Venom

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...