Jump to content
Sign in to follow this  
florinzanc

Sunet la frinare

Recommended Posts

In primul rind vreau sa salut pe toata lumea de aici.

De doua zile sunt fericitul posesor al unui Matiz E Klasse. Mashina este aproape noua (are la bord 2200 km). Chestia care ma framinta este ca la frinare, dinspre roata din dreapta fata, se aude un sunet nasol, de parca s-ar freca ceva. La prima impresie cred ca s-au dus placutele, dar totusi nu este cam devreme pentru 2000 km? Are Matizul vreo "buba clasica" de face asa?

In rest, slava Domnului, merge motorul ca albina.

 

Inca o data multumesc si bine v-am gasit!

 

Florin

Share this post


Link to post

Sa-l stapanesti sanatos si bine ai venit!

 

Nu stiu sa aibe vreo buba clasica pe acolo.

Posibil sa fie ceva local, de la placutza, care poate are in compozitie vreun material mai dur si pina se mai toceste nitel face zgomot.

 

Totusi cel mai bine ar fi sa tai raul de la radacina si sa te prezinti la service. N-are cum sa te coste o avere si chiar daca ar fi asa, ai garantie.

 

Spor.

Share this post


Link to post

Salut din nou.

Am fost la service. Placutele nu au absolut nimic. Trebuie doar sa treaca ceva timp pina se uzeaza si se "pupa" perfect cu discul de frina. Tot scoate zgomot, dar acum macar sunt linistit.

Share this post


Link to post

Sper sa fie asa... da' la 2000 de km, trebuiau sa se pupe deja!

Share this post


Link to post

Las' ca are io aproape 13k km si face la fel.

Izolatia fonica lasa mult de dorit si zgomotul specific de frana de tren patrunde in interior.

Se poate rezolva printr-o izolatie fonica mai buna (dar cere munca) sau asa cum am facut eu, MUZICA MAI TARE. Cand treci prin apa nu ai impresia ca zgomotul este cam mare fara de alte masini? Nu mai vorbesc de zgomotul picarurilor de ploaie pe plafon. :rastabanana:

Share this post


Link to post

si a mea face la fel . si am peste 10mii de km.Am verificat sistemul de franare in service si se pare ca nu sunt probleme . Deja m-am obisnuit.

Share this post


Link to post

Shi eu m-am gindit ca dupa 2 kkm ar fi trebuit sa se rodeze cu discul, dar asta este. Oricum, dupa ce le-au dat jos si le-au pus la loc parca se aude mai putin.

Cit despre trecutul prin apa, asa este. Se aude ceva mai tare. Este prima ploaie pe pare o prind. Am mashina de trei zile. :lol:

Deocamdata sunt in faza in care ma acomodez cu condusul ei. Nu-i vad botul si ma simt cam nasol cind este sa opresc la semaoare, la parcare, etc.

Share this post


Link to post
Nu-i vad botul si ma simt cam nasol cind este sa opresc la semaoare, la parcare, etc.

Sa vezi ce misto e dupa ce te obisnuiesti si mergi cu cineva in dreapta... sa-i vezi cu coada ochiului figura sa vezi cum se ingrozeste cind te apropii de ala din fatza la semafor. :rotfl:

Share this post


Link to post

Hehehe. Pai, nevasta-mea sta in dreapta. Matizul opreste la mare meserie, fata de Oltcit, ca asta am avut pina saptamina trecuta :oops: .

Share this post


Link to post
... Oltcit, ca asta am avut pina saptamina trecuta :oops: .

He he he... welcome to the club! :wink:

Share this post


Link to post

:-D Deci stii despre ce vorbesc :wink: . Din cite se vede, ramin un fan al fabricii de la Craiova.

Share this post


Link to post

De regula, majoritatea posesorilor de Oltcit si-au cumparat masini de la Craiova. De ce? ar intreba Alx. Uite, d'aia! zic si eu. "Partidul" majoritar trebuie sa aiba si o "opozitie"... :-D

Share this post


Link to post

Hai ca o sa fiu scurt, ca off-topic am devenit deja :( . P`rerea mea este ca oamenii de la Craiova lucreaza mai bine, mai atent si mai profesionist decit ceilalti de la fabrica de conserve din Pitesti. Un Oltcit din 89 nici nu se compara cu o Dacie din acelasi an. Asa cum actualele mashini Deu nu se compara cu actualele Dacii, fie ele botezate si "by Renault". Am zis-o :P .

Share this post


Link to post

offtopic -taicamiu cand si-a luat tico-ul in '96 a avut inainte dacie :) zic si eu sa ma aflu in treaba.

 

Ontopic - si eu am un zgomot la franare dar doar cand am viteza foarte mica (2-3km/h) si calc unpic frana, nu de tot. Ciudat este ca eu aud zgomotul in volan...idei, ceva???

Share this post


Link to post

Sunt nou la volanul unui Matiz (cinci zile) shi abia acum incep sa invat ce shi cum este la mshinutza asta. La tine ar putea fi ceva la caseta de distributie. In cazul meu este clar de la frina. Placutzele sunt bune, sunetul este tot acolo. Deocamdata le las asa.

Ai vibratii in volan in timpul mersului?

Share this post


Link to post

".....caseta de distributie...."

 

Sorry, vroiam sa scriu caseta de directie :( , dar intrase seful in birou si m-am incurcat-)))).

 

Florin

Share this post


Link to post

NU stiu ce a patzit TICOlosul dar astazi cind frinam pe partea drepta se auzea un chitzait si facea parca ar avea ABS.

Treba asta o face daca frinez dintr-o bucata NUMAI pe ultima parte a cursei pedalei si masina sa aiba un pic de viteza.

Ce ar putea fi? Ce teste pot face pt a fi mai clar? Placutzele nu le pot da jos eu, trebuei sa ma duc la mecanic.

Share this post


Link to post

Parca tot astea erau simptomele la Oltcitul meu cind ajunsesem de frinam cu fierul de la placutza!

Share this post


Link to post

Pai am schimbat placutele acum vro 4000 km

Share this post


Link to post

Simti vibratii in pedale? Mie imi facea asa Oltcitul cand se ovalizaze un disc ( nu mai tin minte daca era unul din fata sau unul din spate). Dupa ce l-am schimbat nu a mai facut asa!

Share this post


Link to post

NU sau ma rog daca sint mici bataile cu bocanci in piciore nu simt :)

Ce e ciudat ca parca sunetul vine din volan de undeva :(

Share this post


Link to post

Am patit shi eu la Olticit :( chestiile descrise de colegi. Acum am Matiz :-D . Shi la mine se aude cam nasol pe dreapta fata la frinare, dar stau linistit. Am verificat placutele si sunt OK. In cazul tau ar putea fi:

- disc de frina ovalizat sau subtiat

- placute ecologice (astea fara azbest se duc repede, unele scirtiie ca trenul)

- un shpan mai mare in placuta; pina il "toaca" discul de frina o sa tot scoata zgomote

- daca ai trecut prin balti, se poate sa se fi format o pelicula de apa intre placuta si disc. Frineaza de citeva ori mai tare shi vezi daca mai face asa.

-posibile scurgeri pe disc (vaselina de la planetara, ulei, etc).

 

Florin

Share this post


Link to post

Acum a trecut :) Inclin sa cred ca s-a produs o usoara modificare (depunere, decalire superficiala) a partii de contact de pe placuta de frina

din stinga, fiind in ziua aia cu ploaie , am frinat mult , placutele incinse si una din baltile incasate cu succes o fi produs chestia asta.

 

Trebuie sa incerc totusi si cu masina la fel de incarcata, cu pasager in spate stinga.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...