Jump to content
Sign in to follow this  
rm.popa

Aparat De Prajit... Boxe

Recommended Posts

Întrucât am un puşti dement cu un etaj mai jos care ne zgâlţâie pereţii cu muzică absolut la orice oră vrea... boxa lui şi întrucât nu poate fi potolit nici măcar cu poliţia, mă gândeam să dau o idee de afacere pricepuţilor electronişti de pe acest forum:

Nu s-ar putea construi un dispozitiv electronic (direcţional) care odată acţionat să prăjească orice difuzor funcţional de pe o rază de x metri? Ar trebui să fie direcţional şi să aibă o rază mică de acţiune (să îl poţi rezolva pe subiect, să spunem, din faţa uşii) pentru a evita victimele nevinovate. Dacă aş avea cunoştinţele necesare, aş inventa dispozitivul şi l-aş numi "Stop vecinilor idioţi!" Sunt convins că s-ar vinde ca pâinea caldă. Şi cum nu mă pricep la electronică, ofer gratuit ideea de afacere celor pricepuţi. Nu vreau "drepturi de autor", m-aş mulţumi doar cu satisfacţia că ar exista aşa ceva şi că li s-ar putea veni de hac idioţilor...

Share this post


Link to post

Imi permit eu o sugestie, sper sa nu fie interpretata gresit: niste heliu nu se poate baga pe langa teava de la calorifer? Sau: vreo siguranta nu se poate scoate de la panoul electrc de pe palier? Si mai era pe un blog un set de instructiuni pt vecinii idioti (sunete de bormasina etc). Solutia suprema: cumpara-ti un set de boxe mai tari ca ale lui si cand ii e lumea mai draga (sa vorbesti in prealabil si cu vecinii tai) ii dai "atentia" cu venita.

De aparate de prajit boxe- n-am auzit, stiam ca se pot praji doar "hardware"- adica bagate in priza, nu "software"- de la distanta :D .

Share this post


Link to post

Porcării se pot face nenumărate. Dar aş prefera să rezolv problema fix la origine. Mă rog, aproape de origine (ar trebui să-l prăjesc pe individ la ce i-a mai rămas din creier...). Şi definitiv. Şi fără să ştie de unde i se trage...

Share this post


Link to post

Solutia e simpla: scoate-i siguranta de la panoul de pe hol! Desurubeaz-o un pic si lasa-i-o acolo!

Share this post


Link to post

Useless. Ce-l împiedică să o pună la loc şi să continue balamucul? Chestia asta ar funcţiona la un om cât de cât normal, care ar înţelege ceva din faptul că un vecin i-a scos siguranţa. Pe ăsta doar l-ar ambiţiona să-i dea înainte cu muzica, cât mai tare.

Treaba e că individul ăsta cred că are ceva la scufie (chiar vorbesc serios, nu e o figură de stil) şi nu reacţionează nici când vine poliţia la uşă. Opreşete muzica atunci şi continuă câteva ore mai târziu. E genul care îşi pune ceasul să sune la 6 dimineaţa ca să dea drumul la muzică, pentru că mă-sa şi ta-su sunt plecaţi de acasă. Ca să vă fac tabloul complet: are vreo 25 de ani, stă cu babacii, nu l-am văzut să umble cu gagici, nu lucrează nicăieri. Cât timp sunt babacii acasă nu se aude nimic. Cum pleacă ăştia la ţară (în w-e) cum s-a dus dracu' liniştea noastră.

În fine, ceva vecini idioţi ar mai fi: cei de deasupra şi dedesubtul lui, pe care nu i-am auzit să aibă ceva de comentat, deşi ăsta le serveşte başi la ABSOLUT orice oră din zi şi din noapte are el chef. Poliţia a fost chemată de fiecară dată de oameni de la alte etaje, care nu sunt pe aceeaşi coloană cu el (cum e şi cazul meu). Faza cea mai tare e că cel mai des cheamă poliţia vecinul de la acelaşi etaj de la blocul alăturat (care, e drept, e lipit de al nostru...)

În concluzie, am nevoia de "scula" la care visez. Ceva idei?

Share this post


Link to post

Eu astept versiunea 2 de la scula respectiva care sa prajeasca radarele politiei :D

Share this post


Link to post

De prajit boxe nu cred ca ai cum, dar cred ca se poate produce o treaba care intercalata pe circuitul lui de curent sau pusa prin apropiere sa bage in statie o interferenta de frecventa foarte inalta care sa nu treaca prin pereti sa deranjeze alta lume dar lui sa-i miste creerii din loc.

Doar o idee, nu sunt electronist.

Share this post


Link to post

Ii scoti siguranta, ii pui superglue in pozitia OFF si o lasi acolo. Punem pariu ca vreo cateva ore ai liniste? Ce fel de siguranta e: simpla, automata cu 2 butoane (rosu si negru) sau automata model nou (un sg buton on/off)? Cand ii scoti siguranta si i-o lipesti, pune niste superglue si pe unde i se inchide usa la apartament, sa vezi distractie. Daca imi mai vin si alte idei, te anunt.

Share this post


Link to post

Cam dificil cu unda electromagnetica.

Masuri punitive similare celor 'scos siguranta' nu merg, sau daca merg o sa mearga temporar, o zi-doua. Astfel de animale, similare vecinului tau, sint greu de impresionat.

Incearca sa consulti un avocat, ca sa vezi dpdv LEGAL ce se poate face. Din pacate o sa fie un drum lung. Trebuie sa vina nu stiu ce reprezentanti oficiali sa masoare nivelul de zgomot, etc. Pe baza acestor dovezi + plingere formulata de vecini se da in judecata individul respectiv. Se solicita daune etc. Drum lung, cum am mai spus. Dar de asta ai nevoie, nu o solutie pe termen scurt.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Mai bine ii legi firele la 380. Direct in tablou. Partea proasta este ca ii mai prajesti si altceva (tv/frigider/bla-bla) in afara de statie, si, eventual, boxe.

Share this post


Link to post

Da` chiar trebuie sa recurgi la asemenea stratageme? Io m-as duce peste el si i-as da vreo doua in mufa sau cel putin l-as zgudui putin ... metoda mai buna ca asta nu este ...care flux electromagnetic, dom`ne? ce prajit boxe? da-i una un nara si gata ! sa vezi dupa aia ca isi va cere scuze daca tropaie prea tare pe scari cand coboara...

Share this post


Link to post

După cum am mai spus, metode de a-i da peste bot (la propriu, ori la figuart) animalului sunt nenumărate. Topicul meu are în principal un caracter tehnic şi chiar vreau să ştiu dacă se poate construi aşa ceva. Şi, dacă se poate, sunt absolut convins că se pot scoate bani buni din asta. Aştept în continuare părerile electroniştilor.

 

LE: Vaxxi, ce mi-ai recomandat pare să ducă spre ce doresc eu, doar că... la cât de tehnicus sunt eu şi la câte chestii sunt acolo, mă cam uit acolo ca viţelul ştii tu unde...

Edited by rzvpopa

Share this post


Link to post

Legi 3 diode pe picioarele unui tranzistor, legi tot ansamblul pe o ranga si suni la usa.

Atentie, ranga sa fie finisata sa se ia usor singele.

Share this post


Link to post

Important: diodele trebuie legate in... stea!

Share this post


Link to post
Legi 3 diode pe picioarele unui tranzistor, legi tot ansamblul pe o ranga si suni la usa.

Atentie, ranga sa fie finisata sa se ia usor singele.

=))

Şi nu pun şi nişte condensatori, ca să dureze efectul mai mult?

Share this post


Link to post
Atentie, ranga sa fie finisata sa se ia usor singele.

 

Mai nu, ca intra la tentativa de omor cu unda electromagnetica :mrgreen: . Cel mai bine se aplica o unde electromagnetica de lemn la boxe si amplif. Intra la distrugeri materiale si violare de domiciliu cu unda electromagnetica . E mai ieftin.

 

Ps: am avut unul din asta in bloc si am scapat de boxe pina la urma pentru ca...animalul s-a mutat :mrgreen:

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Te duci la panoul electric şi-i tai firele de curent! Le tai în aşa fel încât să fie cât mai greu de refăcut (tai o bucată cât mai lungă sau faci tăietura cât mai aproape de intrarea în zid, ţeavă etc... studiezi întâi panoul, te asiguri că sunt firele lui şi cu un patent izolat şi de bună calitate clanţ, clanţ + clanţ, clanţ (cineva îţi şine uşa de la lift deschisă ca să te cari repede dacă nu vrei să dai nas în nas cu animalu)

 

PS: operaţiunea se repetă după necesitate mai ales dacă tabloul este la alt etaj decât cel unde stă animalul.

 

se mai poate băga lipici de tip super glue de bună calitate (exemplu Bison) în găurile de la încuietori

se mai poate picta uşa de la intrare în apartament cu mesaje sugestive

 

Dacă animalul nu se potoleşte, într-o noapte sau când pleacă de acasă se zideşte intrarea în casă, în dreptul uşii (cu cărămizi şi ciment)

Share this post


Link to post

Eu recomand sa se faca zidirea cu animalul in casa :)

Share this post


Link to post

daca vrei sa o rezolvi simplu si fara a discuta ( probabil de pomana ) cu animalul, toerni superglue ( dar o faci repede sa nu incepi sa dansezi ) pe siguranta. Acel superglue se va scurge la contactul sigurantei si datorita prafului de acolo va face scurt. Posibil sa ia foc blocul dar sigur nu o sa mai aiba curent si schimbarea sigurantei va fi un calvar.

Oricum, scapi de zgomot.

 

ATENTIE : umblatul la sigurantele altuia este ca si cum ai umbla la contoarul tau , infractiune = caz penal ( in cazul in care se ajunge pana acolo ) , nu stiu daca te intereseaza dar e bine sa sti.

XXXXXXXXXXXXXXXX

 

Really, varianta simpla si cam singura in afara de scoaterea dintilor din gura pe nas este ca atunci cand pune muzica sa pui si tu ceva, dar tare si zgomote d-alea anapoda ce fac ascultatul muzicii impobil.

 

Intrebare .. in ce zona stai, poate acel vecin sunt eu :P

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Intrebare .. in ce zona stai, poate acel vecin sunt eu :P

Nu eşti tu... Animalu' stă cu părinţii, care au o amărâtă de dacie 1300 şi ceva.

Dacă erai... eram boier. Te supuneam oprobiului forumului şi poate te potoleam =))

Share this post


Link to post
Întrucât am un pu?ti dement cu un etaj mai jos care ne zgâl?âie pere?ii cu muzic? absolut la orice or? vrea... boxa lui ?i întrucât nu poate fi potolit nici m?car cu poli?ia,..

 

@Rzvpopa ai incercat sa vorbesti cu parintii lui ... mie imi pare ca de ei asculta ... asta ar fi o alta arternativa, vorbesti cu ei iar daca nu te cred organizezi un flagrant cu tatal lui, imi imaginez ca apoi el ii va administra lu fiuso respectiva sapuneala care sa il lecuiasca de muzica data la maxim.

 

De asemenea poti sa-ntrebi pustiu direct in fata de ce are nevoie ca sa asculte muzica la volum nederanjant pt altii in bloc.

In prima faza il iei frumos, poate reusiti sa va -ntelegeti ... cine stie poate are nevoie de aparat auditiv,...

Daca nu merge il ameninti cu parintii lui.

O alta solutie pajnica ar sa ii cumperi ipod sa si-l puna la urechi pana surzeste, solutie rapida si nu ai de asteptat pana sa inventeaza aparatu antiboxe :)

Daca nici asa nu se potoleste, va adunati mai multi vecini ii puneti patura-n cap ca sa ii reglati putin urechiile ... :compupunch:

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Nu-i trebuie patura in cap, trebuei sa stie de la cine i se trage :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...