Jump to content
Sign in to follow this  
Corbu'

Am De Ales Intre 2 Leganza...

Recommended Posts

OK, momentan am o Solenza Europa 1.4 MPI cu ceva imbunatatiri si sunt multumit de masina dar am un mare pacat cu ea: trancane si zdroncane plasticareala in ea de am cratere in timpan. Dpdv mecanic masina este BRICI si ma gandesc ca pot obtine un pret bun la vanzare. Voiam sa iau ceva tot cam in banii aia (+o mica diferenta) si sa iau o Leganza buna. Banuiec ca in jurul sumei de 5500 - 5700 Euro merita banii si trecerea de la Solenza. Ma intereseaza si care sunt hibele masinii in general (consumul de ulei pe la cati KM apare, cum sta cu suspensiile, etc). Si nu in ultimul rand cam e cu consumul de benzina (stiu ca e mai gurmanda...) Per ansamblu > Merita sau nu ?

 

In primul rand cam ce dotari sa caut la o astfel de masina? Pe toate care le-am vazut scrie CDX dar pe net vad ca unele au ESP, altele computer de bord, iar la motoriazare deja sunt bulversat: toate 2000 cm3 dar puterile variaza intre 95 CP (carburator) pana la 134-140 CP.  Cine ma poate lamuri cu ce vine masina asta standard si care erau optionalele ce se puteau pune pe langa???

Am deja in vizor doua exemplare, nu stiu inca tot ce au pe ele, abia luni o sa aflu. Intre timp voiam in mare sa stiu la ce sa ma astept si sa stiu ce sa caut.

 

Multumesc pentru sfaturi si informatii !

 

P.S. CIELO din profil e al prietenei, e masina ei de firma si sincer a inceput sa imi placa, de aceea m-am gandit sa ma orientez la ceva mai bun din ograda Daewoo.

Edited by Corbu'

Share this post


Link to post

Nu exista Leganza cu carburator .

Poti alege intre SX si CDX , ca nivele de echipare , si mai important decit acestea e cutia de viteze .

Cea manuala e usor de intretinut si reparat , cea automata e mai comoda , dar dificila de reparat si scumpa de intretinut .

Eu as zice sa tii cont de aspectul asta , pentru ca nu cumperi o masina noua .

Te poti gindi si la un Espero 1,5 cu cutie viteze mecanica daca gasesti o masina buna ,eventual la un cunoscut .

Edited by scorpion

Share this post


Link to post

Cum a zis si @scorpion sunt 2 nivele de echipare... din cate stiu eu CDX e echiparea full si SX este cea standard!

Pe forum sunt mai multe sectiuni in care se discuta diverse aspecte legate de Legenza!

Aici : http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...&hl=leganza cred ca o sa gasesti raspunsuri la multe din intrebarile tale!

Bafta!

Share this post


Link to post

Iar computer de bord nu are nici una, din pacate.

Share this post


Link to post

...daca se merita?! e ca si cum ai compara gaina cu vulturu`..... nu se pot compara, evident.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...