Jump to content
Sign in to follow this  
RaZoR-07

Inca Un Matiz Rosu ?

Recommended Posts

E usor si cu partea electrica crede-ma pe cuvant :D Eu mai am de pus doar butoanele, si am ales sa le pun in locul de sub casetofon unde se pun cd-urile :) O sa pun si poze in viitor, deocamdata am dat jos geamurile electrice :| Si totusi...oglinda electrica? De la ce masina iei motorasul, ca ma gandeam si eu la asta + incalzita. Hai sa ai noroc cu rosiaticu :)

Share this post


Link to post

Usa stanga fata am achizitionat-o integral, in urma "bunavointei" unor neanderthalieni care nu stiau ca Matizul se deschide cu... rigla. Aici nu mai am altceva de facut decat sa prelungesc cablajul de la iesirea din usa pana... unde trebuie sa mearga el. :P

La celelalte usi am schimbat doar accesoriile (fete usi, macarale geamuri, oglinda exterioara dreapta) dar unele suruburi inca nu si-au gasit locul pentru ca gaurile au alta pozitie pe accesorii decat pe usa. La fel ca si pe stanga, la usa dreapta fata mai trebuie calauzit cablajul geamului electric si oglinzii electrice, conform menirii sale.

Imi cer scuze pentru folosirea denumirii de geamuri electrice, in loc de geamuri cu actionare electrica.

Si va cer parerea cu privire la oportunitatea montarii unui acumulator mai "viguros" pentru a face fata unui numar mai mare de consumatori.

Share this post


Link to post

husa de volan cea de piele ingroasa volanul? ca vreau sa renunt la husa actuala si sa imbrac volanul in piele. volanul de cielo cel putin pt mine e foarte subtire...

Share this post


Link to post

Orice husa ingroasa volanul... cu cat?... depinde de grosimea materialului. La Accent s-a ingrosat suficient pentru mana mea.

Matizache a capatat de la Guru volanul de Matiz II cu airbag cu care vedeta noastra din aer nu s-a putut obisnui.

M-a impresionat faptul ca, la 90.000 de km nu se cunoaste vreo uzura, in timp ce ala pe care l-am dat jos era deja varza la 50.000 cand i-am pus husa.

Am rezolvat intre timp si cablajele geamurilor electrice, dar oglinda cu actionare electrica e inca la vopsit.

Si bomba: bancheta rabatabila fractionat... pescarii vor intelege cand spun ca dintre toate este cea mai utila.

Acum urmeaza huse noi care sa permita rabatarea fractionata a banchetei... fireste rosu-negru.

Share this post


Link to post

Salut!

 

De unde ai facut rost de bancheta? si cate e halatu'? ca de mult ma bate gandu sa upgradez si eu hamtizu :)

Share this post


Link to post

Salut frumos demon rosu ai :)

Sunt si eu umpic nedumerit de ce nu le faci amblele oglinzi electrice?

Eu ti-as recomanda sa pui si incalzire in ele.

Pacat ca la bebe meu nu merge desfacut usor geamu oglinzi ca as fi pus oricand incalzire.Pe ploaie e un chin fara :)

Share this post


Link to post

Oglinzile sunt de Matiz II de la dezmembrari, de pe aceeasi masina.

Asa este echiparea originala, cu actionare mecanica din interior, pe stanga si actionare electrica de la sofer, pe dreapta.

E suficient asa, ca le are soferul la mana stanga pe amandoua...

Probabil va fi si incalzire... vreodata... :)

 

De unde ai facut rost de bancheta? si cate e halatu'?

Dezmembrari, e topic la parteneri. :thumbl:

Eu, ca client vechi si fidel, am dat la schimb bancheta mea si diferenta, modica dealtfel.

Mai avea in stoc, dar e de subliniat ca bancheta fractionata nu are tetiere...

Montajul e simplu dar mai are trei prinderi in plus (sase suruburi) si e greu de dat gauri, ca te incurca rezervorul.

Share this post


Link to post

He-he, FuriaRoşieTurbo arată excelent, am avut ocazia s-o revăd la întâlnirea de săptămâna trecută. Diferenţă mare faţă de ultima dată când am văzut-o de aproape :thumbl:

Share this post


Link to post

Acum are si huse noi tip mesh, lamele noi la stergatoare si oglinda electrica dreapta... se pregateste un mic upgrade pe audio si inlocuirea unui cuplaj provocator de scartaituri la coloana volanului. Refuz in continuare sa fiu criticat pentru covorasele de cauciuc marca "nu am doua la fel" deja invatate cu noroiul din valea Dunarii. :)

Cu putin noroc poate am timp sa mai diminuez izul de Frankenstein, schimband si paravanturile de pe partea dreapta... :P

Edited by RaZoR-07

Share this post


Link to post

Brate stergatoare din dezmembrari, in stare mult mai buna decat cele pe care le-au inlocuit.Parasolare cu oglinda... deh, masina o foloseste mai mult sotia. ;) Astea montate deja... urmeaza la montaj, deja achizitionate, stergator spate si maneta de comanda stergatoare corespunzatoare, inclusiv releu de temporizare, plus deschidere mecanica din interior a haionului.Mai urmeaza, deocamdata ca test, xenon, dar trebe polish in prealabil la faruri, ca sunt prea zgariate si putin matuite. ;)

Share this post


Link to post

:worthless:

Share this post


Link to post

O sa fie si poze cu batranica... :osanale:

Momentan mai are de primit un strat de vopsea in urma expulzarii ruginii din zona rotilor spate.

Fidel principiului "fiecare problema e motiv de upgrade" vopsirea zonei reparate am facut-o cu negru si i-am acordat ca bonus, in sfarsit, deschiderea din interior a haionului, ale carei piese le purta de doi ani in portbagaj.

Share this post


Link to post

O poză cu interiorul, să vedem și noi elementele colorate? Mulțam!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...