Jump to content
Sign in to follow this  
dadu1976

Craiova-mamaia

Recommended Posts

Pe unde e mai bine sa trversez bucurestiul catre A2 :

prin centru sau pe centura

 

Plec pe la 12 noaptea din craiova deci o sa intru in bucuresti pe la 2.30.

Share this post


Link to post

Daca stii drumul la fix, intra prin oras.

Share this post


Link to post

Drumul nu il stiu...dar am un gps cu igo

Share this post


Link to post

Mie mi se pare mai simplu sa intrii prin Bucuresti... mai ales ca ai si Gps, n-o sa ai nici o problema!

Share this post


Link to post

Prin oras. Intrii prin Militari, tii drept pana la Cotroceni, aici faci dreapta, pe langa palat, apoi stanga, pe langa Facultatea de Medicina, apoi drept pana la Ateneu, iesi in B-dul Magheru, la dreapta, urmeaza P-ta Universitatii, o iei la stanga, dupa care mergi drept pana la hypemarket Cora. Treci si de asta, la primul semafor o iei la dreapta, iar de aici drumul te scoate in autostrada. Cred ca asta ar fi cel mai simplu traseu.

Share this post


Link to post

Igo stie cel mai bine si anume:

De la intrarea in Militari o tii drept pana in piata Unirii, apoi mergi pe bulevardul unirii pana te incadrezi pe traseul Calea Dudesti -> Camil Resu -> Th. Pallady care da in autostrada. Vezi ce am trasat cu rosu. Ai grija unde am pus sageata, acolo tre sa faci stanga pe bvd Unirii. Dupa stop prima la stanga e sens unic si interzis :) , urmatoarea intrare care e la 3-5 metri e intrarea corecta ;) .

Daca o iei pe centura fa dreapta, nu stanga spre ploiesti. Noaptea e de preferat prin oras, ziua de luni pana vineri, pe centura. Atentie mare, cam orice drum cu care se intersecteaza centura are prioritate, si deci cei de pe centura au cedeaza trecerea.

post-775-1178413627_thumb.jpg

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Dar de ce sa nu mearga pe Alexandria?

E drumul mult mai liber... Cand am plecat la mare anul trecut, pana la Alexandria nu am depasit si nu m-a depasit nici o masina.

Doar ziua e cam naspa in zona Alexandriei, ca misuna permanent radare mobile.

Cat despre carute, pana la 04:00 nu apare nici una pe drum.

Iar pe traseu exista singurul obiectiv turistic din zona (arta contemporana stil kitsch, creatie a unor conationali cu suflet blajin =)) ) comuna Buzescu.

In acest moment, singura portiune naspa a traseului e trecerea prin Caracal, ca au bagat gaze si drumurile arata ca dupa razboi.

Un mare avantaj pe traseul asta, pentru cei care nu cunosc Bucurestiul, de la intrare si pana in Piata Unirii mergi numai drept, iar de acolo sunt indicatoare catre A2. De asemenea, la intoarcere, sunt indicatoare care te scot din Unirii spre Alexandria si mergi iarasi drept pe acelasi traseu.

Share this post


Link to post

Eu am facut asta-vara drumul asta, dar am luat-o pe centura ... o fi un pic mai mult, dar e mult mai simplu. De pe autostrada faci dreapta, intri pe centura, pe care mergi pana la indicator A2 la dreapta (parca), insa trebuie sa ai MARE grija, pt ca pe centura, de 2 ori (parca) intersectezi drumuri cu prioritate, si una dintre acele intersectii e pusa f prost, imediat dupa o curba, asa ca ai grija :) eu acolo am trezit toti ocupantii masini :D

Drum bun si fara evenimente !

 

edit: Pe Alexandria m-am intors eu, anul trecut, si am avut parte numai de tiruri, foarte aglomerat drumul, deci ...

Edited by Alinutz

Share this post


Link to post

@JYN`u

Stai linistit ca la ora aia si Craiova-Pitesti-Bucuresti e liber + ca ai autostrada unde te scoti ca timp. :)

Pe timp de noapte in mod normal scoti sub 2 ore din Craiova pana In Bucuresti. :lavolan:

 

Pe Alexandria mai dai de o caruta doua, nu cred ca scoti timpul asta. :mrgreen:

 

LE: Si eu recomand tot prin Bucuresti sa traverseze.

Centura e cam distrusa,in zona Domnesti cel putin asfaltul e numai santuri si valuri de asfalt ca sa zic asa de la tiruri.

Edited by Douz

Share this post


Link to post

Daca as fi singur as scoate sub 2 h :mrgreen: dar sunt si cu prichindelu` si mi-am promis mie sa nu mai depasesc 100 km pe ora cand sunt cu el.

Edited by dadu1976

Share this post


Link to post

Cam mult, avand in vedere ca mergi noaptea... parerea mea... si nu zic asa din cauza ca am Matiz, ca si Matizul are farurile suficient de bune ca sa te-ndemne la viteza iar la greutatea lui, are si frane bune. Pe de alta parte, am un Hyundai Accent cu care, de asemenea, nu depasesc 90 noaptea.

Am avut deja un eveniment cu animale salbatice traversand drumul...

Iar ca sa nu fiu in intregime off-topic, daca tot nu mergi tare, de ce mergi pe A2 ? Eu merg pe Slobozia si pana acum nu m-a deranjat aglomeratia decat dupa Hirsova.

Share this post


Link to post
daca tot nu mergi tare, de ce mergi pe A2 ? Eu merg pe Slobozia si pana acum nu m-a deranjat aglomeratia decat dupa Hirsova.

Ca sa nu ocoleasca cu vreo 40 de km?

Share this post


Link to post

Pai au deschis tot A2 ? Nu stiam... scuze... :osanale:

Share this post


Link to post

Nu chiar tot ca nu e construit (ă-ca e autostrada). Dar atat cat e reduce timpul si se circula civulizat. Prin bucuresti e cel mai bine - noaptea nu sunt probleme. Si as alege un traseu simplu Iuliu Maniu si toooot mergi pana dai in Dambovita (la figurat :mrgreen: ) faci dreapta si urmezi "cursul râului" pana la Glina unde se intra usor pe A2.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Asta ar fi cel mai simplu traseu... desi e ceva mai ocol decat pe varianta pe Bvd Unirii, dreapta pe Calea Dudesti, Camil Ressu si tot drept pana la autostrada... Eu as alege varianta asta!

Share this post


Link to post

Atentie la radare noaptea prin Bucuresti, in special pe Iuliu Maniu imediat ce intrii in Bucuresti (primii 100 de m), zona Apaca, Splai si Camil Resu, in cazul ultimei variante recomandate. De regula pe aici stau baietii ca e drumul bun, liber si se cam da in gura. :)

 

In cazul variantei cu Glina atentie ca aproape de intrarea pe centura unde se face stanga spre autostrada e o trecere la nivel cu calea ferata, anul trecut in toamna nu era semnalizata corespunzator si cand o vedeai era cam tarziu si aveai 2 variante:

Sa franezi brusc sa faci stop-ul si riscai sa-ti rupi rotile in sine daca nu apucai sa franezi sau dadeai drumu la pedala si nu faceai stopul. Oricum te zdruncina destul de tare ca era denivelata rau.

50 de metrii mai in fata erau baietii la spaga cu luat permisul pentru ca nu ai facut stopul. Patit de mine si nu e prea frumos sa dai telefoane pe la 12 noaptea ca sa ramai cu el. :D

Nu stiu acum cum e, poate au mai reparat zona si au semnalizat-o corespunzator.

 

Oricum si eu recomand tot varianta cu Camil Resu din motive de carosabil bun si in plus mai e si o benzinarie pe dreapta pana in autostrada pentru o alimentare rapida cu benzen, sucuri, etc. Din cate tin minte era o problema cu benzinariile anul trecut pe A2.

Edited by Douz

Share this post


Link to post

Pai ce crezi ca s-au construit multe benzinarii intre timp? Poti trece si pe la (langa) glina nu e chiar asa rupt drumul iar acolo e si un lukoil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...