Jump to content
Sign in to follow this  
luck33ro

Mitsubishi Colt Vs. Toyota Yaris

Recommended Posts

Depinde de nivelul de echipare, unele sunt cu 175/65 R14 altele cu jante din aliaj usor 16” cu pneuri 205/45 R16.

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai vorbim ca nu poti schimba rotile respective - (costa o groaza de bani fiind de aliaj) si asta ridica considerabil pretul masinii! :(

Share this post


Link to post

Vine cu 2 dimensiuni de jante in talon, deci poti pune ce doresti (probabil in ideea: jante de aliaj pe 16" vara, jante de tabla pe 15" iarna).

Share this post


Link to post

Uniii vor jante de 16 inch sa-si cumpere, altii dupa ce le primesc se plang ca n-au de tabla :)

 

Si acum ca tot ai facut acesasta alegere, ma mir ca n-ai luat in cosiderare si Honda Jazz, care le da clasa celor doua din subiectul topicului, cel putin la spatiul interior si versatilitate.

http://www.caranddriver.com/comparisons/10...eap-skates.html

 

PS> Honda Fit este numele dat lui Jazz in US

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

14000 EUR DDP si motor de doar 83 cp :)

Share this post


Link to post

Raspunsul corect VAxxi, cu mentiunea ca are si motorul benzinar la banii aia :(

Nu sunt fan al jantelor de aliaj si faptul ca ti se baga pe gat (preechipari ciudate) la o motorizare 1.1 L jante de 205/45 16`` mi se pare o mare prostie!

Edited by lucian14

Share this post


Link to post

N-am vazut limita de pret :) , oricum vin f. dotate cu aproape tot ce-ti doresti (asta daca pretul este corect adica actual de pe site-ul de unde l-ai luat).

Are 83 de cai si cutie automata, banuiesc ca nu vrea liniute cand vrea o masina de genul acesta - vrea ceva comod. eficient si versatil mai pt oras (vezi de ex magic seats) si comod (cutie automata), plus un consum f. bun de benzina.

Iar cei 83 de cai si cutia automata pe Jazz se pare ca-si fac treaba f. bine (in mai toate review-urile citite) si mai ales scot un consum f bun.

Vezi site-ul http://www.honda.co.uk/car/ (Jazz) si cutia automata CVT-7 ce te lasa sa schimbi si manual cu ajuotrul padelelor de la volan :)

Si aporopos de versatilitate, vezi ce inseamna "magic seats" la honda pe acelasi site.

Si la urma urmei, ca doar nu trebuie sa ma crezi pe mine, mai poti ace un drive test si cu asta, ca doar nu costa ;)

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Dar motoarele de la Colt au distributie variabila? Doar la Yaris benzinar m-as astepta la consumuri decente, chiar si la loganeala, multumita tehnologiei VVT. M-am saturat de cei care isi cumpara masini cu motoare multisupape si merg cu ele precum cu Dacia pt ca apoi se se planga ca le consuma mult, ca domn'ne, asa mi-a zis instructorul sa schimb la 2500rpm, eu asa fac, si la 90km/h ii dau a V-a musai :scarpin:

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Are si Colt VVTeu lui.

Share this post


Link to post

Adica asta: "tip motor: MPI (injectie electronica multipunct) MIVEC"

Share this post


Link to post

are sau n-are? injectie electronica multipunct au aproape toate benzinarele mai noi de anul 2000...

Share this post


Link to post

Dupa injectie multipunct mai scrie ceva: MIVEC.

Sunt economist, asa ca... http://en.wikipedia.org/wiki/MIVEC !!

Am spus cateva posturi mai sus: in conditii normale de trafic consuma 8.3-9%, in ambutaiaje / aglomeratie consuma 10-11%.

Se simte cel mai bine la peste 3000 ture, mai ales pt consum. Si e vorba de colt 1.5, nu de 1.1.

Share this post


Link to post

Chiar mai devreme Senna :) .Din anii 90 s-a trecut chiar la secventiala adica multipunct dar independenta nu pe 2 cilindrii odata.

Share this post


Link to post
Vezi site-ul http://www.honda.co.uk/car/ (Jazz) si cutia automata CVT-7 ce te lasa sa schimbi si manual cu ajuotrul padelelor de la volan :)

Si aporopos de versatilitate, vezi ce inseamna "magic seats" la honda pe acelasi site.

Si la urma urmei, ca doar nu trebuie sa ma crezi pe mine, mai poti ace un drive test si cu asta, ca doar nu costa ;)

Stiu Jazzu dar din pacate nu exista masina de drivetest la dragutii nostrii dealeri. Seriosi baietii, ce pot spune?

Share this post


Link to post
are sau n-are? injectie electronica multipunct au aproape toate benzinarele mai noi de anul 2000...

 

Are. VANOS sau Valvetronic, sau VTEC, aceeasi idee de baza, denumirea difera sigur si modul de implementare uneori. In practica, se simte ca motocicleta: pana in 3500 rpm e foarte cuminte si docila, dupa 4k rpm schimba profilul axei cu came si accelereaza excelent, pana la rosu trage constant fara sa se plafoneze in jur de 5k precum majoritatea benzinarelor actuale. Iar MPFi am si eu, pe Espero-ul din '95 :)

Share this post


Link to post

Pana la urma am ales motorizarea diesel, ptr. valoarea la revanzare :redface: (distributia lant) care e cea mai economica (4,5l/100km, 90 CP, cuplu190nm, Vmax=180km/h) ...echiparea Luna 13804 DDP, care are cam tot ce-i trebuie mai putin jantele de aliaj, proiectoare si climatizare automata (diferenta de 1000 euro, am zis ca nu merita). Multumiri ptr. opinii :osanale:

Edited by lucian14

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...