Jump to content
Sign in to follow this  
Marius*

Taxa De Prima Inmatriculare

  

256 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Guvernul a adoptat astăzi o Ordonanţă de urgenţă care instituie taxa pe poluare plătită la prima înmatriculare...

Adica, o masina adusa din UE, care e deja inmatriculata nu se mai plateste taxa...sau cum?

Ca nu vad pe nicaieri "prima inmatriculare in Romania"...

 

Potrivit ministrului Mediului Attila Korodi, noua taxă nu va putea finanţa însă şi înnoirea parcului auto din transportul public, deoarece acest lucru este interzis de legislaţia europeană, care cataloghează un astfel de ajutor ca subvenţie. Şi înnoirea parcului de tractoare va fi supusă aceloraşi regului, programul adresându-se numai persoanelor fizice.

Mai pe scurt...Lasa sa dea prostu' bani...

Share this post


Link to post

Pai sa plateasca (cine ai zis tu), ca el si statul lui nu fac parte din U.E :spumelagura:

Ce daca a fost inmatriculata odata acolo... sa mai dea si la noi o carca de bani s-o inmatriculeze :-&

Share this post


Link to post

Speechless

Totodată, în şedinţa de astăzi a Guvernul s-a decis ca prima de casare acordată celor care deţin autoturisme mai vechi de 12 ani să rămână la nivelul de 3.000 de lei.

 

Liviu Dobrin, director Autovit, a declarat...

Problema este că acest Guvern nu îndrăzneşte să aplice aceasă taxă tuturor poluatorilor, mai ales acum într-un an electoral

 

:o fftopic: Mi-a venit si mie factura de plata a taxei

post-5518-1208791905_thumb.png

post-5518-1208792003.png

:scarpin:

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

Cei de pe Realitatea tocmai au zis ceva de 4000 lei in cazul in care vor fi casate 30k masini, in cazul in care se extinde "programul" la 40k masini se reduce valoarea primei la 3000 (adica ramane tot asa).

Share this post


Link to post

Doar 500Eu?

 

Pfua, la cat de complex e procedeul, inteleg ca ne vor face reducere alte 500Eu.

 

 

Imi voi 'face noxele' de placere. :wallbanger:

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Din seria schimbam numele si am rezolvat problema!

Share this post


Link to post

Ce bine ca suntem in an electoral. :)

Cine i-ar mai fi votat pe actualii de la putere, aia de au bagat taxa?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Sa vedeti voi ce-o sa se umple orasele si asa sufocate, de masini de 500 de euro conduse de fel de fel de bezmetici ...

Share this post


Link to post

Cand se discuta in camera deputatilor?

Share this post


Link to post

Sa vedem daca trece de cealalta camera... Oricum, sunt un pic sceptic. Nu cred sa-mi dea banii inapoi pe taxa. Dar m-as bucura sa ma insel.

Share this post


Link to post

Ce bine mi-ar sta cu 1900 RON acum :D

Share this post


Link to post

Inseamna ca eu la 191 euro is mic copil pe langa altii... Dar si mie mi-ar sta bine cu 4 plinuri de benzina si rovinieta platita.

Share this post


Link to post

Stai la coada. ~4200 ron aici, inca neplatiti.

Share this post


Link to post

Eu m-am "limitat" la 2.100... :D

Nu am vrut sa sar calu'...pentru 400cm3 in plus...se dubla pretul... :o

Share this post


Link to post

In articolul respectiv se vorbeste despre anularea taxei auto. Exista totusi si varianta in care taxa de poluare sa nu dispara. Cred ca o mare influienta in privinta asta, o are Renault-Dacia.

Share this post


Link to post

Nu va bucurati . Se va scoate taxa de prima inmatriculare dar va intra taxa de poluare . Intrebarea mea , cei care au platit taxa actuala si isi pot recupera banii ( sa speram ) in 90 zile vor fi nevoiti sa achite taxa de poluare ulterior ? Va fi o taxa care va fi achitata de toti posesorii de autovehicule ? Sau doar cele inmatriculate dupa 01.07 ?

 

Eu unul ma mandresc cu conducatorii nostri . Din iulie , pt o masina euro 4 noua taxa va creste ( Lacetti de la 183 e la 380 e ) iar pt un euro 1 scade ( de la 4600 e la 3000 si un pic parca ) . Adica eu poluez sub un sfert fata de celalalt dar voi da bani mai multi . Ca doar este taxa de poluare . Vai ---- lor .

 

Pt a scoate aceste taxe , ar fi nevoie de o atitudine dura a dealerilor si fabricantilor de auto din tara . Cum ar suna : nu scoateti taxele aberante , noi renuntam sa mai vindem sau sa fabricam ( Ford si Renault ) masini in Romania . De acord , nu o platesc ei dar cel putin la masinile mai scumpe alta ar fi vanzarea daca nu ar fi taxa . Sunt oameni care chiar daca isi iau o masina noua , greu suporta o taxa de 1000 e ca sa nu zic mai mult .

Edited by florin77

Share this post


Link to post

Salutare.

 

Peste putin timp voi deveni un membru cu drepturi depline (sper) al comunitatii voastre, prin achizitionarea unui Matiz Euro 4 prin programul rabla.

 

Situatia sta cam asa ... maine ma duc la banca sa platesc factura de cumparare (dealerul mi-a confirmat ca Matizache se afla deja pe drum ... pe platforma unui tren.)

 

Acum as dori sa ma ajute cineva care stie, pentru ca pe net dau peste o multime de "calculatoare de taxa de prima inmatriculare", e mai avantajos sa platesc taxa pana la 1 iulie sau dupa ? Si cam cat ar fi ea in fiecare caz?

 

Multumesc anticipat!

 

P.S. Avand in vedere ca nu mai sunt multe zile pana la 1 iulie, as aprecia un raspuns cat mai prompt! Dau o bere :)

Share this post


Link to post

Initial o sa ai numere rosii valabile o luna, dupa aceea trebuie sa inmatriculezi masina cu numerele definitive si pentru asta trebuie sa platesti taxa de prima inmatriculare.

Nu are rost sa o platesti inainte de 1 iulie pentru ca va trebui sa umbli destul sa recuperezi banii, sa depui acte, etc

Share this post


Link to post

Pana la 30 iunie taxa e 91,34 euro (306 ron), iar de la 1 iulie e 111,44 euro (374 ron) (se calculeaza cu cursul 1 Euro=3,3565), deci e mai bine s-o inmatriculezi luna asta daca poti. La toate masinile noi noua taxa e mai mare, asa ca aviz amatorilor la inmatriculari.

Share this post


Link to post
Initial o sa ai numere rosii valabile o luna, dupa aceea trebuie sa inmatriculezi masina cu numerele definitive si pentru asta trebuie sa platesti taxa de prima inmatriculare.

Nu are rost sa o platesti inainte de 1 iulie pentru ca va trebui sa umbli destul sa recuperezi banii, sa depui acte, etc

 

 

Eu am imatriculat masina imediat dupa cumparare dar am mers cu nr. rosii pana la expirarea lor(1 luna)

Share this post


Link to post

E diferenta de juma' de rezervor - ca bani (20E) intre cat dai acum si cat vei da dupa 1 iulie.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...