Jump to content
Sign in to follow this  
NGruia

Sfat juridico-comercial

Recommended Posts

Fratilor imi trebuie un sfat/ajutor si anume : incerc sa iau o scula (nu masina) in leasing . Ei bine in mod ciudat , desi leasing din cate stiu eu inseamna de fapt o inchiriere cu dobanda si termen , scula apartinand pana achitarea finala finantatorului , se cer mai nou (sau nu?) garantii personale . Mentionez ca firma este absolut libera de orice datorii pe orice termen atat fata de stat cat si fata de orice tert . Daca cineva imi poate oferi un sfat sau recomanda o firma de leasing "normala" il rog sa imi raspunda cu maxima urgenta !!

Share this post


Link to post

Ce firma iti cere asta?Ai incecat la mai multe si ai primit acelasi raspuns?Ca ex firma unde 'cu drag' prestez a luat utilaje(repet utilaje si nu auto) prin Alpha Leasing si BCR Leasing si a fost ok.Nu cred ca au cerut garantii personale.

Share this post


Link to post

Pai acu' depinde de utilaj.Poate este un utilaj mai special de va cer garantii care se poate strica a.i. firma de leasing sa nu mai aiba ce face cu el in caz ca sunteti rau platnici si rau intentionati totodata.

Cat este garantia din valoarea totala procentual vorbind?

Share this post


Link to post

Gruia, nu pot sa iei un credit daca tot se cer gajuri? Asa aparatul iti apartine de la inceput. Ceasu rau pisica negra, dar ai vazut ca au dat o gramada faliment.

Share this post


Link to post

Valoarea aparatui (analizor automat de hematologie) este 19000 Eur + TVA .

Avansul este de 20% .

Lichiditatile momentane ale firmei (in crestere pana in decembrie) sunt de aprox. 700 mil. lei

Achizitionarea in lesing este mai mult o asigurare ptr. a forta furnizorul la efectuarea regulata a service-ului si intretinerii .

Share this post


Link to post

Pai si ce furnizorul iti face gratis lucrurile astea(servisul)?Nu inteleg de ce trebuie sa-l fortezi.Nu mai sunt furnizori?

Unchiul meu lucreaza la o firma de aparatura medicala( BioRom din Buc) si au si o firma de service( la care el era administrator).Si din moment ce iti vindea aparatul era in interesul lor sa-ti ia si banii pe service...

Share this post


Link to post

In perioada de garantie service-ul este gratuit .

Dintr-o sursa sigura (chiar interna furnizorului) stiu ca pretul lor de achizitie este de 14000+TVA asa ca adaosul este destul de consistent. Aparatul vine la ei si cu piesele de schimb uzual de inlocuit pentru aceasta perioada de timp .

In momentul in care e in leasing furnizorul scapa de problema banilor care trece exclusiv pe "spinarea" utilizatorului . "Fortarea" este de fapt o masura de siguranta deoarece am mai avut surprize cu destui furnizori ce dupa vanzare au cam "uitat" de maruntisuri ca service-ul la timp si cu "rost" . Cel mai "dragut" caz este cel al unui aparat (mai ieftin e drept) achitat integral in avans in cazul caruia am vazut furnizorul o singura data la livrare . Apoi treaba ta "nenicule". Timp de judecati sau alte chestii din astea nu prea am avut pe langa cei 70-80 de pacienti pe zi , asa ca am mers mai departe cu mici cheltuieli suplimentare de calibrare si control . De atunci am invata lectia de a nu cumpara nimic cu banii jos , mai bine sa ne "vedem" lunar caci "banii care nu se vad se uita" . Si nu este un caz izolat. Pana acum un singur furnizor (excepta ce intareste regula?) a fost jos palaria dpdv service si viteza de acordare a lui . Insa acesta era un furnizor mic (ca numar de angajati) si cu un sigur asociat(administrator in acelasi timp) deci f. interesat de firma lui .

Asta este. Pana la urma cred ca nu mai intram la leasing ; o sa platim avans mai mare si numar de rate mai mic dar macar avem asigurat interesul furnizorului pe aceasta perioada .

Share this post


Link to post
De atunci am invata lectia de a nu cumpara nimic cu banii jos , mai bine sa ne "vedem" lunar caci "banii care nu se vad se uita" .

Stai putin ca e o neintelegere:leasingul nu inseamna ca furnizorul isi primeste banii in rate lunare,el isi primeste toti banii la inceput de la firma de leasing urmand ca tu sa achiti ratele lunare la aceasta din urma,nu la furnizorul echipamentului.Asa ca de fapt leasingul nu e nici o fortare,el da echipamentul si isi primeste totii banii odata.Pana la urma totul tine de seriozitatea firmei furnizoare.

Share this post


Link to post

Insemna ca am scris eu "incurcat" ca bas asta voiam sa spun !! Banii dati si mai departe "descurcate" cu furnizorul la service si cu finantatorul la plati !! De aici "frica" .

PS Asa conditii sunt la leasingurile astea de le-am contactat noi (poate am picat noi pe cei nepotriviti) ca am impresia ca s-a reinfiintat iobagia sau chiar sclavia .

Share this post


Link to post

Personal,daca firma poate eu as recomanda credit nu leasing.E ceva mai mult de umblat si ceva mai multa hartogaraie dar costa mai ieftin.Sa nu uitam ca soc de leasing sunt niste intermediarie intre noi si banci.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...