Jump to content
Sign in to follow this  
Nicotine

Imi bat planetarele!

Recommended Posts

Cu mare durere am constat ca accelerand in viraj cu treapta a doua am simtit bataie la planetare. Plecand in weekend am observat ca si luand o curba mai tare de data asta fara sa accelerez se simtea o bataie in palnetare.

Preturile le stiu : capul de planetara 4-5 milioane sau reconditionare 2 milioane ambele in Tunari.

Vroiam sa va intreb: inca nu bate planetara la plecarea dupa loc; cat pot sa merg cu aceste planetare in conditii de siguranta? Sau daca nu le schimb, reconditionez ce se poate intampla?

Voi la cati km le-ati schimbat? Eu acum am cam 140.000 km :roll:

Share this post


Link to post

Pe Dacia am mers 1.5 ani (aprox 20.000 km) cu o planetara care batea(e drept doar in curbe mai stranse) pana a capotat de tot si le-am schimbat cu planetare recondtionate de la Tunari cu care am mers 11 luni ok(mai departe am dat masina).Cei din Tunari dau garantie 1 an fara limita de km deci teoretic dupa perioada asta pot incepe surprizele.Tinanad cont de valoarea masinii eu as opta pt planetare noi.

Share this post


Link to post

Eu la Espero am 160.000 si nici gand sa bata vreo planetara.

Dacia am dat-o la 97.000 si la fel, nu era nici un zgomot.

Asa ca e vorba de stil de condus.Suna si la magazinul ala de la Apaca ca sunt cele mai mici preturi.Mi se pare cam mult 5 mil.pt.una.

Share this post


Link to post

Foarte important:

trebuie verificat periodic vizual ca burdufele de la planetare sa fie intacte, altfel patrunde apa si nisip, ceea ce inseamna moarte rapida sigura..

daca burdufele se pastreaza intacte si vasilina grafitata ramane la locul ei, nu sunt motive sa bata/rupa planetarele decat dupa o uzura indelungata (peste 150.000 km parcursi, mai degraba peste 200.000)

 

asta in conditiile in care nu demarezi in tromba cu rotile cotite in fiecare zi...ceea ce nu cred ca este cazul...

Share this post


Link to post

La Oltcit am mers cu planetarele troncanind si la plecare si in curbe si in viraje strinse mai mult de un an... m-au lasat cind urcam podul Fundeni si a trebuit sa-l chem pe taica-miu sa ma remorcheze.

 

Asa ca poti sa mergi mult si bine, parerea mea. Stiu ca-s enervante.

Share this post


Link to post

Eu la Tico am mers cu planetara stinga asa 6 luni pina cind in service am constatat ca reusise sa rupa tripoda. Mecanicul se mira cum de am adus-o netractata :lol:

Share this post


Link to post

sfat:

 

date jos, schimbare si umplere burdufuri cu vasilina, si cel mai important, schimbare intre ele, adica planetara stanga in dreapta si invers.

 

dupa aceea o sa observi ca nu o sa mai bata deloc sau foarte putin, oricum te mai tin daca aplici tratamentul asta

Share this post


Link to post

La valcea un cap de planetara e 1,5 milioane si are garantie 18 luni iar un burduf original din plastic 500 de mii.

 

Nu pot fi inversate planetarele decit capetele pot fi inversate.

Share this post


Link to post

la capete ma refeream si eu, ca doar nu o sa desfaci planetara de la cutie...nu are rost...

Share this post


Link to post

Eu nu am avut niciodata probleme cu planetarele, dar am un bun priete cu tico, el are cca. 200 000 km cu ea si planetarele bat de pe la 150000. Nu a facut nimic altceva decat sa schimbe vaselina si burdufele. Credeti-ma ca bat rau dar merge cu ele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...