Jump to content
Sign in to follow this  
ADDY

Schimbare Placute De Frana

Recommended Posts

Salut! Imi puteti spune va rog daca pentru schimbarea placutelor de frana am nevoie de vreo scula speciala. Altfel spus, se poate face si de catre o persoana fara pregatire de mecanic? Este vorba de un Matiz, am citit in Biblie (manualul de service), insa nu m-am lamurit complet. De asemenea ce ar fi bine sa mai verific la sistemul de franare in momentul in care shimb placutele? Va multumesc.

Share this post


Link to post

Uite aici cum se chimba la nubira. Procedeul este identic la matiz. Iti recomand sa cumperi un spray de curatat franele si eventual cele doua table de pe spatele pacutelor (amortizoare de zgomot parca se numeau) pentru saunt mai mult ca sigur ruginite.

 

In rest nimic deosebit, nu iti trebuie nici o scula exceptionala.

Share this post


Link to post

Multumesc frumos, am gasit si eu acel tutorial pentru Nubira. Temerea mea era sa nu iasa acel cilindru din etrier atunci cand indepartez etrierul.. Nu stiu de ce tineam minte de la batrana Dacie ca se intampla asa si iti trebuia o scula speciala ca sa il determini sa intre la loc... O sa cumpar ce-mi trebuie si o sa trec la treaba atunci..

Share this post


Link to post

Daca nu apesi pe frana, nu are cum sa iasa pistonasul. Inainte de a demonta ambele placute, cu o surubelnita impingi pistonasul la maxim inapoi, pentru ca el este iesit ca urmare a uzurii placutelor de frana. Urmareste cu atentie tutorialul, este descrisa si aceasta operatie, si este si o poza. Spor la treaba.

PS N-ar strica sa faci si tu un tutorial pentru Matiz, desi sunt aceleasi operatii.

Share this post


Link to post

Ce mare branza la schimbarea placutelor, desfaci un surub si slabesti altul, schimbi placutele si strangi la loc. Pentru asta trebuie tutorial ?

Share this post


Link to post

Am executat operatiunea. Tutorialul pentru Nubira se aplica foarte bine, doar cateva deosebiri. Doar placuta din exterior are acel "amortizor". Practic este un singur amortizor la fiecare roata... De asemenea pentru scoaterea placutelor cat si a amortizorului nu trebuie folosita neaparat o surubelnita, au iesit usor tragandu-le cu mana..

In rest tutorialul de mai sus se aplica foarte bine... Destul de dificil de desfacut cele 2 suruburi de la etriere, sunt f. bine stranse. Sfatul meu: nu mergeti in service pentru asta, cu putina atentie operatiunea este foarte simpla. Bafta si multumiri pentru tutorial!

Share this post


Link to post

Pentru 20 RON cat ma costa schimbatul (manopera) nu merita sa ma murdaresc pe maini. In al doilea rand un mecanic de meserie poate sa vada mai multe atunci cand se apuca de lucru la frane, lucruri care cei mai slab pregatiti din pct de vedere mecanic ar putea sa le treaca cu vederea. Sfatul meu, gasiti-va un mecanic de incredere si orice operatiune la masina lasati-l doar pe el s-o faca. Pe termen lung o sa constatati ca iesiti mai ieftin si o sa fiti si mai linistiti ca masina e in regula.

Share this post


Link to post

Adica tu nu poti vedea o placuta uzata neuniform, sau santuri in discuri, sau o pierdere de lichid de frana cand desfaci???

Si sa ne aduci si noua mecanicul care schimba placute cu 20 ron ;) Pentru operatiunea asta se normeaza 1 ora, adica in jur de 35 de ron. Echivalent a 3/4 din costul unui set de placute. ;)

Share this post


Link to post

M-am dus si eu ca fraieru' b-( la mec. sa-mi schim placutele de frana si dupa ce am citit pe aici , mi-am adus aminte ca nu a pus la cele noi acele tabilte - "amortizoare de zgomot"?

Zicea ca cele noi sunt alt model si nu au nevoie de tablele alea.

Pot apare probleme fara ele?

Share this post


Link to post

Sorry Mircea. Eu sunt un domn iar mecanicul meu este ungur. Asta inseamna ca eu m-am dezobisnuit sa ma mai murdaresc pe maini si totodata sunt sigur ca masina mea e pe maini bune. Omul asta e atat de meticulos ca de cele mai multe ori ma enerveaza. Si culmea e ca nici nu ma taxeaza exagerat.

Share this post


Link to post

Esti un fericit atunci... tine de el! De obicei ca sa iti schimbi placutele, esti taxat inca o data pretul setului de placute noi! :grumpy:

Share this post


Link to post

ar trebui sa fie penal ca cineva fara pregatire sa umble la frane...de-aia sunt masini care, cu frane defecte, intra pe trotuare si omoara oameni nevinovati...

Edited by jhr

Share this post


Link to post

Ce pregatire au juniorii din service, ca operatiunea asta-i de necalificat ?

Share this post


Link to post

-multumesc d-lui MIRCEA pentru tutorialul schimbat placute frane nubira foarte bun. l-am aplicat si la cielo an fab 2002 discuri ventilate -placute frana nubira ---banii de manopera cumparat bere --operatia nu este grea dar trebuie sa stii sa verifici si alte componente din sistemul de franare garnituri crapate burdufuri pistonase, racorduri cat si uzura discurilor de frana dar mai ales lichidul de frana ,starea lui si mai ales daca necesita schimbarea

Share this post


Link to post

Cu placere. Mircea e suficient :)

Lichidul de frana se schimba periodic, iar restul componentelor se pot vizualiza usor.

Share this post


Link to post

La ultima revizie, la service, mi-au schimbat placutele de frana si fiindca in ultima perioada mi s-a parut ca la franare se aude un harsait mai sonor decat eram obisnuit, am demontat la o roata placutele. Am procedat exact ca in manualul de service :Placute_Frana.doc.

Dupa ce am dat jos roata am demontat un singur surub de la ghidaj post-5799-1202071510_thumb.jpg, am ridicat (rotit) ansamblul cilindru etrier si am demontat usor cu mana placuta din exterior post-5799-1202071550_thumb.jpg. Dupa "holograma" post-5799-1202071611_thumb.jpg, cred ca sunt placute de frana originale. Dupa 10000 km, de la montarea lor, grosimea placutelor post-5799-1202071663_thumb.jpg e buna, chiar prea buna, poate sunt un pic prea dure si de aici zgomotul de fier pe fier sesizat de mine. Pe ambele placute de la roata demontata nu lipseau tablitele antizgomot.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...