Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

...

Ps. Nu comparati dieselul cu benzina mai ales motor de 1,4 si o a doua constatare personala: mai bine ma dau cu Cielo de 12 ani decat cu panarama aia. E doar parerea mea, asta ca veni vb. de Logan, insa fiecare face ce vrea cu banii si nervii lui.

Pai de ce n-ai spus de la inceput sa nu comparam, nu mai vorbeam ale prostii pe aci ...

 

E mai urata, e mai inconfortabila, dar nu e mai bun dpdv tehnic un Cielo de 12 ani fata de un Logan nou decat daca esti dus cu pluta ... Ori cine isi ia Logan, isi ia un workhorse si pentru asa ceva sunt bune ...

Share this post


Link to post

In special daca ia motorul de 1.4 e clar ca nu are nicio asteptare de demaraj...

 

Oricum, stiti bancul cu piatra?

Share this post


Link to post

Chestia cu pieredere de ulei pe la distributie am mai auzit-o si eu. Cand am fost la Radacini sa schimb amortizoarele, am intrat in vorba cu un tip tinerel ce venise cu loganul la ITP. Vorbeam despre service-uri si mi-a zis ca el a reusit sa-i convinga nu stiu ce reprezentanta sa-i schimbe motorul dupa ce timp de 6-7 luni umbla cu bidonul de ulei sa completeze saptamanal. Masina, incepand cu ~1000km a inceput sa piarda ulei pe la distributie si nu au reusit sa o repare, chiar daca au schimbat semeringul. Omul s-a tinut de capul lor, a facut dosar, i-a inregistrat video/audio si a amenintat ca-i da in judecata, ca a venit de 5 ori in service cu acelasi defect, defect nerezolvat, si conform legii are dreptul sa ceara schimbarea produsului, in cazul asta a motorului.

A zis ca a ramas masca cand a vazut cat a costat motorul(1.4 mpi): un pic peste 170 de milioane, la o masina de 8000 si ceva de euro.

Share this post


Link to post

Nu vad de ce esti asa mirat de preturi, la fel sunt si in cazul Daewoo.

Share this post


Link to post

Hehe, closhkutza, tu l-ai crezut? Ce service e indeajuns de idiot sa schimbe motorul ca are pierderi pe la simeringuri?

Share this post


Link to post
...

A zis ca a ramas masca cand a vazut cat a costat motorul(1.4 mpi): un pic peste 170 de milioane, la o masina de 8000 si ceva de euro.

 

cam la orice marca costul pieselor separat face cat 3-4 masini complete

 

Hehe, closhkutza, tu l-ai crezut? Ce service e indeajuns de idiot sa schimbe motorul ca are pierderi pe la simeringuri?

 

nu "service"-ul a inlocuit motorul ... sau nu pe barba lui ... motorul a fost schimbat conform conditiilor de garantie de catre producator (ca de aia unii cumpara masina tipla si nu SH-uri). va place sau nu ... dacia mai face si fapte deastea buine ... e drept ca numai dupa ce faci scanda monstru. oricum se pare ca au scapat usor ... in mod normal (dupa un anumit numar de interventii in perioada de garantie) ar fi trebui sa-i schimbe masina cu totul

Share this post


Link to post

Service-urile schimba motorul cand acesta se defecteaza din neglijenta lor, de ex. golit motorul de lichid de racire si uitat sa-l mai umple. Un motor de Kalos 1,4L 16V costa aprox. 6400E, ca piesa de schimb.

Share this post


Link to post
nu "service"-ul a inlocuit motorul ... sau nu pe barba lui ... motorul a fost schimbat conform conditiilor de garantie de catre producator (ca de aia unii cumpara masina tipla si nu SH-uri). va place sau nu ... dacia mai face si fapte deastea buine ...

 

Unii mai si poarta tipla ani buni pe scaune =))

Fapte bune? Matale ne iei la misto, sau chiar o crezi. Fapta buna e sa donezi una la o scoala, spital, azil, etc. L-au schimbat ca nu au avut de ales, asta nu e vreun act de filantropie.

Share this post


Link to post

Faptul ca eram langa el, intamplator, cand a venit angajatul service-ului si i-a zis ca nu poate sa-i faca ITP-ul ca seria de la motor nu corespunde cu cea din sistem (sau ceva de genul, uitasera sa faca o modificare cei de la RAR) imi este indeajuns de convingator.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
Unii mai si poarta tipla ani buni pe scaune =))

Fapte bune? Matale ne iei la misto, sau chiar o crezi. Fapta buna e sa donezi una la o scoala, spital, azil, etc. L-au schimbat ca nu au avut de ales, asta nu e vreun act de filantropie.

 

 

imi cer scuze ptr ca am uitat sa pun fapte bune intre ghilimele

 

Unii mai si poarta tipla ani buni pe scaune =))

Fapte bune? Matale ne iei la misto, sau chiar o crezi. Fapta buna e sa donezi una la o scoala, spital, azil, etc. L-au schimbat ca nu au avut de ales, asta nu e vreun act de filantropie.

 

adevarat ... prima data cand am vazut asta ... se intampla in a doua jumatate a anilor 90 ... iar masinile erau woo

Edited by tarzy

Share this post


Link to post
Un motor de Kalos 1,4L 16V costa aprox. 6400E, ca piesa de schimb.

 

La un Fordul unui prieten (maşină nouă, valoare de cca. 20k euro) costa 14k euro motorul, motiv pentru care a fost declarată daună totală (în urma unui accident).

@nt98adu, din ce am auzit prin diverse părţi (deci, a se lua "informaţia" cu titlu de bârfă) ediţia asta KissFm ar fi fost printre cele mai proaste loturi ce au ieşit de la Dacia.

Normal, nu trebuie generalizat, totuşi în cazul firmelor, după părerea si experienţele personale avute cu Loganuri, marea majoritate diesel, cred că ai cea mai ieftină întreţinere, sunt cel mai ieftin de cumpărat şi până acum, cel puţin cele cu care am avut de-a face s-au dovedit a fi foarte fiabile.

Share this post


Link to post

Motorul nu se schimba doar pentru ca pierde ulei pe la simeringul de la distributie, e o prostie.

Se inlocuieste simeringul, se inlocuieste kitul de distributie, kitul de accesorii si p-aci ti-e drumul.

Share this post


Link to post

Sunt sigur ca cele mai proste sunt ale de inaintea/in timpul/dupa greva. Inainte erau sictiriti si nervosi, in timpul le-au asamblat femeile de servici iar dupa nu aveau chef de munca dupa atata concediu.

 

De aia sunt mai buni robotii, pentru ca nu exista serii bune si serii proaste...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Ca si alea facute luni, cand mecanicii sunt mahmuri, sau vineri, cand mecanicii se grabesc sa termine treaba mai repede. :P

Share this post


Link to post
La un Fordul unui prieten (maşină nouă, valoare de cca. 20k euro) costa 14k euro motorul, motiv pentru care a fost declarată daună totală (în urma unui accident).

@nt98adu, din ce am auzit prin diverse părţi (deci, a se lua "informaţia" cu titlu de bârfă) ediţia asta KissFm ar fi fost printre cele mai proaste loturi ce au ieşit de la Dacia.

Normal, nu trebuie generalizat, totuşi în cazul firmelor, după părerea si experienţele personale avute cu Loganuri, marea majoritate diesel, cred că ai cea mai ieftină întreţinere, sunt cel mai ieftin de cumpărat şi până acum, cel puţin cele cu care am avut de-a face s-au dovedit a fi foarte fiabile.

 

 

Tocmai de aceea am dat-o, pt. ca era KissFM. Iar problema motoarelor suna cam asa in ,,scuzele" celor de la Dacia: ,,In motorul de Renault, uzina Sinterom a confectionat un pinion care are cote mai mici decat cele fabricate in Spania"

Am impresia ca a mea fusese facuta in schimbul III.

Share this post


Link to post
... ,,scuzele" celor de la Dacia: ,,In motorul de Renault, uzina Sinterom a confectionat un pinion care are cote mai mici decat cele fabricate in Spania"

Ai tu vreun mesaj in care cineva de la Dacia isi permite sa spuna asa ceva ?!?!?! Ca Sinteron face motoare ?!?! Si ca trecand peste faza cu Sinterom, la Dacia exista piese care nu indeplinesc anumite norme si ei stiu acest lucru si tot le folosesc ?!?!

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
Am impresia ca a mea fusese facuta in schimbul III.

Cum zice Laurenţiu:

vineri, cand mecanicii se grabesc sa termine treaba mai repede...

 

Oricum, dacă ai ceva "oficial" care să ateste ce ai zis tu, referitor la "scuzele" lor...

Share this post


Link to post

Intra pe forumul autoturismului national vei vedea ca este ceva general pt. Loganurile fabricatie 2007-2008.

Share this post


Link to post

Sandero SUV (18.500 euro)

Renault a lansat in Brazilia noul model Sandero Stepway, primul SUV care va purta sigla Dacia.

Share this post


Link to post

Sandero asta parea initial in poze mai frumusel decat Loganu, da'ala e bijuterie fata cum arata Sandero ...

Share this post


Link to post

Şi nici nu-i scump(ă)... :-j

Share this post


Link to post

http://www.adevarul.ro/index.php?section=a...x&id=372397

 

 

Sandero, notă bună la siguranţă

de Adelina Vlad (1537 afisari, 2008-09-24)

ImprimaTrimite MailComenteaza

 

Modelul Dacia Sandero a obţinut calificativul de patru stele la testele de siguranţă auto EuroNCAP (European New Car Assessment Programme), peste rezultatele principalilor concurenţi Chevrolet Aveo şi Hyundai Accent, au declarat surse din piaţa auto, citate de Agerpres.

 

Rezultatele oficiale vor fi publicate în luna noiembrie. În comparaţie cu Sandero, Chevrolet Aveo a obţinut două stele la NCAP, în timp ce Hyundai Accent are o singură stea.

 

EuroNCAP testează pe pistele din Germania, Belgia şi Marea Britanie modelele nou lansate, pentru care volumul anual de vânzări trece de 5.000 de unităţi şi care sunt comercializate pe pieţele din vestul Europei.

 

Loganul a obţinut trei stele la testul de siguranţă, principalele probleme fiind legate de desprinderea pedalierului în caz de impact şi de centurile de siguranţă. Potrivit experţilor auto, problemele au fost rezolvate la noul Logan (Logan facelift) care, dacă ar fi testat, ar obţine patru stele.

 

Modele precum Mazda 2, Toyota Auris, Ford Mondeo, Lancia Delta şi chiar noul Mini Cooper au obţinut cinci stele la testele de siguranţă. Testele au loc însă în condiţii de laborator", iar viteza de impact este de 64 km/h. NCAP acordă calificative de siguranţă pe o scară de la 1 la 5.

Share this post


Link to post

Accent nu are o singura stea, baietii nu se dezmint cand vine vorba de reclama bazata pe informatii false.

Dar, pe de alta parte, am vazut de curand ca si Lancer "are cele mai bune performante din clasa ei" (probabil la inselat oamenii) asa ca, na, merge.

Bravo astora de la Dacia, sa vanda cat mai mult la export.

Share this post


Link to post

Un coleg de serv. are logan kiss 1,4 si pana acum nu a avut nici un fel de probleme, masina merge brici si are 54kkm, am fost cu ea la munte si s-a comportat excelent..nu sunt carcotas dar nu vad sa aiba probleme cu stabilitatea iar la drum lung nu e obositoare de loc.

Ulei pe la semeringuri pierd si alte masini mult mai scumpe dar care nu sunt asa de mediatizate precum sloganul :D . Daca mergeti la un service G&P va cruciti de ce vedeti acolo si asta ar insemna sa nu mai cuparati chevrolet, opel...cel putin la chevrolet am vazut multe cu motorul desfacut pt. inlocuirea chiuloasei si nu aveau nici 20kkm.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...