Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Corect, zack. Insa daca nu ai acesti bani? Ce alternative aveam eu la 8000 si ceva? Sa mai pun 2000-3000? Nu aveam de unde. Cielo nu am vrut, nu m-a convins, nu mai e ce a fost.

Share this post


Link to post

Cum ai stat x luni,ani mai statea...x luni un an sau bagai un leasing, sau un credit de nevoi personale. :-W Deja la aproximativ 10 mii iei un Aveo(cum era pe vreme kalos) la dotari frumusele.

Ledit: Stai linistit, ca si eu la inceput inainte sa vad Kalosul, vroiam o Solenza. De ce ?! Alternativa ieftina dar NOUA. Dupaia mi-am dat seama ca ar merge un leasing...dar se simte la buget...dar MERITA din plin.

Edited by zack

Share this post


Link to post

zack, iar ai dreptate, insa in anumite conditii. Eu mi-am luat apartament de curand si am deja un credit important. Nu mai puteam suporta inca unul chiar daca am un job ok. Astfel, am sondat piata, am facut ceva teste si am ales Logan. Eu cred ca merita cei 8000 si ceva de euro. E o masina ok pentru banii astia. Exceptand spatele care chiar e urat mie imi si place masina. Are dotarile pe care le-am dorit, se comporta bine (mie imi vine zilele astea masina, dar am una de servici si stiu ce poate), per ansamblu e o masina care corespunde nevoilor mele. Sunt un om de 31 ani (peste 5 zile :D ) care avea nevoie de o masina de familie. Vremea cand imi trebuia performanta a cam trecut. Vreau o masina care sa fie cat de cat confortabila, sa ma duca din A in B, sa aiba aer, ABS...ceea ce Loganul pe care l-am ales eu are. Am ales-o si sper sa fiu multumit de ea. Atata tot. Nu e frumoasa foc, nu are sute de cai, e doar o masina care mie imi place si imi e suficienta. :) >-

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos. Sper sa fi nimerit una buna :) >- L-a mai multi km fara probleme. In fata mea ai "scuza" (vorba vine...intradevar nu mai puteai suporta inca un credit...totusi 3 milioane pe luna si la aprx 3 luni casco inca 5 milioane...se aduna cam mult totusi + rata la apartament...ar fi...oricum mult :D )

Share this post


Link to post

iti multumesc pentru urari, zack. Si eu sper sa fi nimerit una buna. O voi descrie la masina mea :D , daca imi e permis.

In alta ordine de idei, matizul ramane pentru sotia mea care e si acum foarte incantata de el. Si voi ramane cu Daewoo Club, no matter what! :thumbl:

Share this post


Link to post

Tolin,atunci cand am ales sa cumpar frigiderul,nu m-a interesat bilantul contabil al celor de la dacia ci masina lor.Pentru mine si pentru multi altii,a fost si este cea mai buna optiune la banii ei.Cine a dorit sau doreste altceva si are banii in plus a avut si are de unde alege,ca slava domnului,oferta e foarte bogata.

Important e sa fii multumit de alegerea facuta si sa te duca zeci de mii de km fara probleme.

Ce nu i-mi place mie e ca ar fi trebuit ca la lansarea modelului sa fi avut mai multe variante de motorizare de optionale(ca acum).

Share this post


Link to post

A venit si a mea, am fost si am luat-o. :banana:

Share this post


Link to post

Felicitari si s-o stapanesti sanatos. Sa faci 1 mil km fara probleme. Cum miroase masina noua? :)

Share this post


Link to post

osirus, fii sigur ca nu la tine m-am referit, am eu militienii mei. Si nici de fiabilitatea masinii nu am ceva de reclamat. Pentru mine masina este doar urata. In plus, nu-mi plac exagererile care se fac si aprecierea ca ar fi o masina nationala, facilitatile nemeritate acordate n-au facut decat sa alunge concurenta. Faptul ca producatorul si-a asumat pe ea doar mentiunea "by Renault" este singura sinceritate care le-a scapat francejilor sau poate o doza de jena. In lipsa unui concurent local serios, cifrele spun ca Skoda le cam sufla in ceafa.

Share this post


Link to post

Asta e un topic plin de off topic da' ma bagsi eu o tara ca vad ca se cam exagereaza:

 

1) Logan e o masina nationala indiferent ca vrem noi sau nu vrem; daca intorci capul o vezi deja peste tot da' si internationala mai nou, ca se vinde si in afara (eu unul am vazut pe drum una singura in Spania)

2) facilitatile fiscale se dau oricarui investitor care poate pune uzina pe picioare, hrani prin salarii si alte contributii sociale plus TVA -ul pe fiecare masina pe care nu-l ia fabrica ci il ia statul. In plus s-au asimilat si o gramada de componente pe orizontala deci nu vad chiar nu vad care e supararea cu Renault. Mie unul mi se pare chiar o poveste de succes :tongue:

Pentru cei prea fani Daewoo sa le amintim ca si "ochii oblici" au beneficiat la greu de facilitati si au fost ieratati si de datoriile fabricii OLTCIT si de astea pe care le-au lasat ei in urma ..Din cate imi amintesc li s-a permis chiar importul unor coreene fara taxe !Asa ca deci si prin urmare eu unul consider ca am avut noroc ca a venit Renault si nu am ramas cu uzina de dat la fier vechi (vezi cazul ARO).

Cat ii priveste pe francezi eu nu sunt deloc vreum fan al lor insa baieti doar sa vedeti cum merge TGV-ul ala al lor si zau ca nu-i mai luati atata in tarboaca ..Nu suntem nici la jumate cat sunt ei asa in general ca si popor ...Un WE fain la toata lumea :banana:

 

In anumit etari LOgan se vinde sub brandul Renault.

Maitre am mers cu ea!Nu-i chiar asa naspa crede-ma !!!

Share this post


Link to post

Frumos faceliftul, intr-adevar. E un frigider cu semnalizari albe acum. :D

 

In schimb motorizarea imi place, pana nu incep astia ai nostri sa "integreze repere". :(

Share this post


Link to post

Prea multe schimbari nu au facut,arata aprox. ca modelul vechi,motorizarea lasa de dorit,la ce pret cer aia de la dacia,la pretul ala imi iau o masina mai buna daca vreau din germania cu 5000 euro fara taxe vamale.

Un logan oricat de modificat ar fi tot urat este. :tongue:

Share this post


Link to post

Exceptand modelul cu motorul schimbat...restul imbunatatirilor...se pot numi FACELIFT????? adica vopsesc si ei niste oglinzi, imbraca in piele un schimbator, pun niste folie la cadrane si gata...FACELIFTUL??? atat de naiva sa fie lumea :D

 

Cum spunea un prestimabil...INCREDIBILLLLLLLLLLLLLLLLLLL... =))

Share this post


Link to post

Daca romanu-i obisnuit cu face lufturi dintr-astea in care punem faruri de oltcit, punem lampi spate care tot de renault sunt desenate, innegrim manerele cromate, punem eleron din tabla in loc de cauciuc ca e mai ieftin, dar o portiera din 1969 se potriveste la o masina din 2001 (ma rog, teoretic), de ce sa nu continue traditia?

 

Eu sunt curios daca nu cumva butonul de la portbagaj nu e acelasi de la primul 1300. =))

Share this post


Link to post

Hmmm .. pai nu stiu cati dintre voi au condus noul Albea si cat v-ati fatait in el insa am ramas socat. Adica socat in sensul bun al cuvantului. Pai domnilor ... Logan, si de ca sa mint Kalosul, nici macar nu ii calca pe urme din anumite p.d.v. Un interior exceptional din toate punctele de vedere. Scaunele mai ergonomice, un bord luminat din cap pina-n coada (inclusiv butonul de comanda a oglinzilor electrice), un BC adevarat cu dispay super ok, nu facatura aia de pe Logan, afisare temperatura exterioara, plafoniere fata-spate, etc foarte bine inchegat, lumini mai bune ca la Logan si Kalos. Motorul e drept e cam slabut, insa compenseaza din plin interorul. Privit de-a aproape si mai atent nu este urat nici in exterior si pe negru chiar ii vine bine.

La 9.800 euro cat a dat varul meu pe ea (cu discount 200), versiunea dinamique, mi se pare mult mai ok decat loganul cu feislift si cu 52 de iepe la patrat.

Share this post


Link to post

A mea are acel buton la portbagaj. E foarte posibil sa fie cel de pe 1300, de acum 150 ani :dizzy: , dar isi face treaba bine, e util. Nu imi pot da seama daca e ala, la Logan fiind integrat intr-un suport care de asemenea ajuta cand apuci si deschizi portbagajul.

Cat despre Fiat Albea...get real: e mai urata ca Loganul. Si apoi sa nu mai spun de fiabilitatea Fiat de care stiti deja cu totii..

Share this post


Link to post

Gusturile nu se discuta, sunt urate amandoua, dar parca n-as face pasiune pentru grase... :-&

Share this post


Link to post

Sarim in offtopic. Hades, ai mers vreodata cu Albea? Sorry dar da clasa loganului cu mult. Fiabilitatea fiat?? In afara de modelul marea si brava, toate celelalte modele si in mod special punto si albea sunt extrem de fiabile. Albea la 50 si ceva de mii de km nu s-a schimbat la ea nimic absolut in afara consumabilelor.

Share this post


Link to post

Butonul ala e preluat de la Twingo,deci tot de la ei,tot de la o masina low cost.Momentan nu e legat la inchiderea centralizata,dar cica in maxim o luna se va face chestia asta.Inca o chestie,a aparut un accesoriu nou si in premiera as putea spune la dacia si anume air bag-uri in scaunele fata.

ps..o fie ea mai frumoasa la exterior si s-o comporta mai bine pe sosea(ma refer la albeea)dar mie unu nu i-mi place interiorul sub nici o forma,e mai frumos ala de la kalos de 100 de ori...dar ma rog asta e parerea mea.

pps..voi vedea si eu cat mai curand fiabilitatea la fiat(in maxim 2 saptamani i-mi vine GP-ul :dizzy: )

Edited by osirus

Share this post


Link to post

Mircea, despre Punto pot sa iti povestesc o gramada de lucruri. Am un prieten foarte apropiat care a avut una, lucreaza la Romtelecom. O GROAZA de probleme a avut cu ea, :spumelagura: desi este extrem de atent cu masina. De noua a avut probleme. Acum, cand am vrut sa imi iau masina am stat de vorba cu multi oameni care lucreaza sub diverse forme in domeniul auto. Toti mi-au spus sa fug de Fiat ca nu sunt bune. Ce-i drept, si de costurile de intretinere Renault (am vrut un Megane 2 SH).

Gusturile nu se discuta, e drept, mie imi place mai mult Logan decat Albea... :mrgreen:

@osirus: :thumbl:

Edited by hades

Share this post


Link to post
Cat despre Fiat Albea...get real: e mai urata ca Loganul. Si apoi sa nu mai spun de fiabilitatea Fiat de care stiti deja cu totii..

 

Daca ar fi sa gandesc ca tine as spune ca Loganul; e la fel de fiabil ca orice Dacie .. si nu-ti convine. FIATUL si-a revenit enorm in ultimii 3 ani, dovada clara reprezentand-o accelerarea cresterii pe piata si premiile castigate cu Grande Punto si Panda.

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Lucian79, nu se pune problema de faptul ca imi convine sau nu ce ai putea spune despre masina pe care am ales-o. AM ales-o si acum asta e. Am scos-o azi la plimbare si imi place. Stiu ca se poate mult mai bine, stiu ca fiabilitatea Loganului nu e dovedita, stiu ca sunt probleme, dar mi-a placut cel mai mult in banii astia. Si serveste cel mai bine nevoile mele. In rest, astept pareri care nu pot fi decat constructive. :) >-

Share this post


Link to post

Am inteles pana la urma (eu is mai in varsta si pricep mai greu).

1. Logan e mai bun ca orice Daewoo - cine vrea sa citeasca topicul de la inceput.

2. Logan e mai bun ca Fiat care e foarte prost, ca si Cielo, Nubira etc de altfel :D

3. Cine mai urmeaza? Golful, Mertzanul sau Seat-ul?

 

Cred ca emigrez pana la urma.

 

Hades, n-are legatura cu alegerea ta. Asta reiese din acest topic.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Moshu, am citit si eu topicul asta si marturisesc ca eu am inteles taman invers:

 

Loganul e cea mai proasta si mai urata masina. Daewoo nu e o masina proasta, am si eu un Matiz luat tot nou in 2002 si stiu ce vorbesc. Am avut si Cielo 2 ani si am fost foarte multumit de el. Si am avut si masini peste Cielo si Logan. Acum...atat s-a putut.

:o fftopic: Cat despre Seat: masina, nene! :D

 

LE: Si, Moshu, multumesc frumos pentru urari. Sper si eu sa nu am probleme cu ea. O voi prezenta curand, numai sa nu ma criticati rau :osanale:

Edited by hades

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...