Jump to content
Sign in to follow this  
cristi.a

Angajare Director General

Recommended Posts

Din pacate nu am cunostiinte in domeniul Resurse Umane.

 

Am o oferta de angajare pe postul de director general la o societate pe actiuni.

Mi-au spus ca s-a modifica legea muncii si un director nu poate fi angajat cu carte de munca, ci doar cu contract. In acest caz nu imi merge vechimea. Ca variante sunt - sa-mi platesc singur contributiile sociale, iar cartea de munca sa fie intr-o alta firma pentru vechime.

Nu am reusit sa gasesc legislatia in domeniu.

Aveti cunostiinte in domeniu? Multumesc mult!!!

Share this post


Link to post

Who cares about CM? Pt ce? Pt 3 mil / luna? ING ruuuulz...

 

Ce nu inteleg este modul de angajare. Trebuie sa-ti faci PFA sau firma?

Share this post


Link to post

Salut. Mi se pare aberant ce ti-au zis cei de la societatea respectiva. In mod normal odata incheiat un contract de munca pe perioada nedeterminata si daca este locul principal de munca acesta se trece obligatoriu in cartea de munca. Angajarea se face prin contractul de munca obligatoriu (si nu prin cartea de munca, aceasta din urma se completeaza conform contractului de munca).Adica poti sa fii angajat dar sa nu ai carte de munca completata (adica lipseste carnetul ). Pentru detalii poate te ajuta si linkul urmator http://www.legislatiamuncii.ro/index.php?p...cru&aid=626 Bafta!

Share this post


Link to post
... Mi se pare aberant ce ti-au zis cei de la societatea respectiva ...

Cand nu cunoasteti ceva, este bine sa va abtineti.

 

@cristi.a > ti-au zis bine. Poti incheia contracte individuale cu Casele de Asigurari (pensie, sanatate, somaj) pe un venit pe care doresti. Limita minima este impusa, probabil, venitul salarial mediu statistic.

Share this post


Link to post

Bun, si ce forma de contract ai cu SA?

Share this post


Link to post
Cand nu cunoasteti ceva, este bine sa va abtineti.

 

@cristi.a > ti-au zis bine. Poti incheia contracte individuale cu Casele de Asigurari (pensie, sanatate, somaj) pe un venit pe care doresti. Limita minima este impusa, probabil, venitul salarial mediu statistic.

Pai...ca sa angajezi un director general nu trebuie sa ii faci contract de munca????? E cam mare responsabilitatea ca sa il iei doar colaborator.In plus cristi a zis ca il poate angaja doar cu contract de munca si nu cu carte de munca.Care e ordinea???Nu se face contractul de munca prima data si dupa aceea se completeaza cartea de munca???

In plus contractele incheiate cu casa de asigurari are valoare doar in ceea ce priveste asigurarile de sanatate si nu cartea de munca.Adica eu daca nu sunt angajat si am bani, pot incheia un contract cu casa de asigurari pentru a beneficia de "avantajele" unui angajat din punctul de vedere al asigurarii de sanatate.

@cristi.a - mai multe detalii despre ce au spus cei de la SA ar fi de folos. Eventual http://www.inspectiamuncii.ro/

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Atat dl Cristi cat si viitorii sai subalterni au mari probleme in a identifica si in a exprima metodele de colaborare. Parerea mea.

Share this post


Link to post

Confuzia vine din legea 441/2006. Administratorii nu pot fi si angajati.

De aici a plecat totul.

Contractul este de Mandat - consiliul de administratie (aici sunt 2 administratori) mandateaza un Director General. Nu ma intereseaza cartea de munca, pensie sau alte chestii, ca sa citez ING rulez.

Ideea nasoala e ca acel contract e pe o perioada determinata, ceea ce nu ma coafeaza.

Share this post


Link to post
Confuzia vine din legea 441/2006. Administratorii nu pot fi si angajati.

...Contractul este de Mandat - consiliul de administratie (aici sunt 2 administratori) mandateaza un Director General. Nu ma intereseaza cartea de munca, pensie sau alte chestii, ca sa citez ING rulez.

Ideea nasoala e ca acel contract e pe o perioada determinata, ceea ce nu ma coafeaza.

Si ce treaba are cu tine??? Esti unul din administratori? Lucrezi deja in SA?

Share this post


Link to post
Si ce treaba are cu tine??? Esti unul din administratori? Lucrezi deja in SA?

 

Pai asta spuneam si eu, confuzia lor. La primul interviu nu stiam acest amanunt, la urmatorul o sa fiu informat si o sa dam cu legea la cap...

Edited by cristi.a

Share this post


Link to post

Asa este, oamenii s-au confuzat. Uite ce zice in legea 441 (modifica legea societatilor comerciale)

 

Art. 1371. - (1) Administratorii sunt desemnati de catre adunarea generala ordinara a actionarilor, cu exceptia primilor administratori, care sunt numiti prin actul constitutiv.

(2) Candidatii pentru posturile de administrator sunt nominalizati de catre membrii actuali ai consiliului de administratie sau de catre actionari.

(3) Pe durata indeplinirii mandatului, administratorii nu pot incheia cu societatea un contract de munca. In cazul in care administratorii au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului.

(4) Administratorii pot fi revocati oricand de catre adunarea generala ordinara a actionarilor. In cazul in care revocarea survine fara justa cauza, administratorul este indreptatit la plata unor daune-interese.

 

Daca nu esti administrator, n-ai treaba!

Afla detalii, sa vezi ce aveau ei minte. Poate s-au referit la un contract cu o alta firma ( in spetza, sa-ti faci tu o firma), un fel de "satelit" si sa fi platit prin contract de prestari servicii.

Edited by CrisR

Share this post


Link to post

Nu stiu cine a fost la interviu, dar sunt 2 variante si anume:

1 - te angajeaza ca director general si obligatoriu iti fac contract de munca deci se va nota si in carnetul de munca

2 - iti fac un contract de mandat, prin care tu esti imputernicit sa reprezinti interesele societatii, contract in care este posibil sa existe o clauza conform careia tu poti sa iti stabilesti drepturile banesti care ti se cuvin in urma indeplinirii contractului.In acest caz nu vei avea un contract de munca, nu se considera vechime, si ar fi bine sa inchei un cotract de asigurari de sanatate cu casa de asigurari de sanatate.

Cam asta am inteles eu din ce ai zis pana acum. Bafta! ;)

Share this post


Link to post

OK, ca de obicei legea este interpretabila.

 

Astfel Legea nr. 31/1990(r2) - privind societatile comerciale modificata prin Legea nr. 302/2005; Legea nr. 164/2006 si Legea nr. 441/2006 prevede:

 

Art. 1371. - (1) Administratorii sunt desemnati de catre adunarea generala ordinara a actionarilor, cu exceptia primilor administratori, care sunt numiti prin actul constitutiv.

 

(3) Pe durata îndeplinirii mandatului, administratorii nu pot încheia cu societatea un contract de munca. În cazul în care administratorii au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului.

 

Art. 152. - Directorii sunt raspunzatori pentru neîndeplinirea îndatoririlor lor. Prevederile art. 1371 alin. (3), ale art. 1441, 1442, 1443, 1444, 150 si ale art. 15312 alin. (4) se aplica directorilor, în aceleasi conditii ca si administratorilor.

 

Textul de lege este evident astfel incat toate S.A.-urile nu mai pot avea Directori Generali/Executivi angajati cu Contracte individuale de munca supuse Codului Muncii.

 

Interesant si aplicabil aici este acel articol 152, pe care sincer nu il observase-m.

Edited by cristi.a

Share this post


Link to post

Atunci ramane varianta cu contractul de mandat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...