Jump to content
Sign in to follow this  
ochila

Matiz la 2000 km !!!

Recommended Posts

Stimati prieteni,

De 1 luna sunt mandru posesor de Matiz E. Am facut deja 2000 km. astazi am facut schimbul de ulei (cel recomandat intre 1000 si 1500). Am ales un ulei destul de bun, zic eu, e vorba de Castrol GTX Magnatec 10W40 - sintetic (cumparat din Carfour cu 1.400.000 lei). Evident, cei de la service au facut mofturi spunand ca nu e un ulei agreat de Daewoo (trebuia sa cumpar Daewoo sau Shell Helix). Oricum, una peste alta mi-au schimbat uleiul + filtrul, au mai strans ceva suruburi, (cu greu) au pus computer-ul pe ea si ... total 177.000 lei. evident cu spaga de rigoare, adica inca 100.000.

Ce mi-a placut enorm este insa carburantul pe care-l folosesc si pe care vi-l recomand - este vorba de OMV Super 100, importata direct din Austria. Carburantul este COLOSAL, schimba complet tinuta de drum a automobilului. Am reusit sa dobor recordul de viteza specificat in cartea tehnica (144 km/h), eu am ajuns la 164 km/h, insa folosind acest carburant. De precizat ca in masina eram 3 persoane, deci banuiesc eu ca ar fi mers chiar si mai mult, insa si asa e de ajuns.

Pentru reducerea consumului mi s-a recomandat acum la service sa folosesc un aditiv de curatat injectoare (cica il gasesc la orice benzinarie).

Acum, dupa ce a pus calculatorul pe masina mi-a iesit nu stiu ce coeficient la injectie 4,4 iar normal este 2,3 - 2,4. Habar n-am ce inseamna asta. Evident ca nimeni nu a mai reglat nimic, singura solutie fiind acel aditiv. Daca voi stiti / cunoasteti mai multe poate veniti cu o sugestie. In rest, sunt multumit de Matiz si sper sa aveti numai drumuri bune !

Share this post


Link to post

Sa-l stapanesti cu placere si fara evenimente :)

Parerea mea e ca uleiul pus de tine nu este sintetic, ci semisintetic. Cele gen 5W-30 sau -40 sunt sintetice, nu degeaba sunt mult mai scumpe. Iar pentru motor este mult mai bun un ulei 5W-x

Mai bine dai mai multi bani pe ulei decat sa pui o benzina cu cifra octanica peste 95. Si nici nu stiu daca e bine sa pui mereu asa, unii spun ca se "obisnuieste" si nu mai poti baga de 95...

Nu mai stiu exact, dar tu nu cumva esti inca in perioada de rodaj? Ce faceai tu cu 164 km/h?

Si eu mi-am pus aditiv pentru curatat injectoarele, l-am luat din Metro (o sticluta neagra), in jur de 100.000 lei si am fost foarte multumit. E bine sa pui la fiecare al doilea sau al treilea plin de benzina... cica.

Eu mi-am dat cu parerea, sper ca nu te-am suparat.

Share this post


Link to post

 

NO COMMENT!

 

ochila, din ce spui tu acolo mi-a atras atentia pretul ENORM al uleiului ... pentru un 10w40, este COLOSAL! Eu am luat din Metro Mobil1 5w40 clasa de calitate SL cu 370.000ROL/l! La o masina rulata doar 2kkm, este mai mult decit improbabil sa ai injectoare infundate sau murdare ... asta doar daca nu cumva OMV100+ este o petarda ordinara (vezi link-uri!).

Share this post


Link to post

:o fftopic: Si cand te gandesti ca astia au cumparat Petrom.

Share this post


Link to post

Mda, uleiul este extrem de scump, avand in vedere ca la banii aia iti iei din Metro 4L de ulei 5W40 Mobil de ex. Am observat si eu ca Carrefour are preturi destul de enorme la uleiuri de masina. Eu am luat Mobil Super Syn S 5W40 din Augsburg care au venit cu oferta cea mai buna: 337 Klei / litru, spre deosebire de Metro care dau cu 370K / litru si Carrefour cu... 450 K / litru (acu' s-a facut 425 parca). Am observat si la alte produse din astea "comune" sa zicem ca Augsburg au preturi mai bune. Ca dovada la Augsburg nu mai aveau Mobil, decat 2 bidoane, si am mai completat din Metro (fix acelasi produs, acelasi cod, tot la fel). Aveau si Castrol, nu m-a interesat pretul.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

:o fftopic: Si cand te gandesti ca astia au cumparat Petrom.

 

am patit-o si eu cu petrom, am scris aici:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...