Jump to content
Sign in to follow this  
ediblue

Zgomot punte spate la franare

Recommended Posts

Salut,

La franarea se aude un zgomot ciudat in spate. Daca stau pe loc se aude ca o un ciocan lovind usor undeva la roti, Zgomotul se stinge repede ca si cum ar fi acoperit de ceva.

La rulare cu viteza mica, cand calc frana se aude ca un frecat metalic.

 

Daca stau cu masina intr-o panta nu prea abrupta, si ii dau usor drumul din frana apoi calc la loc frana brusc, se aude si frecatul metalic si ciocanitul si un scartait de cauciuc ceva, dar roata abia se misca...ce poate sa fie??

Share this post


Link to post
Salut,

La franarea se aude un zgomot ciudat in spate. Daca stau pe loc se aude ca o un ciocan lovind usor undeva la roti...

Cred ca auzi, nu de la roti, ci de "sub masina"... e de fapt, esapamentul, care se dilata, sau se contracta, dupa caz... Si eu il am, se aude chiar si doua minute dupa ce opresc motorul... E posibil sa nu fie fixat bine... La urmatoarea revizie, sa "le" amintesti sa se uite si acolo!

 

La rulare cu viteza mica, cand calc frana se aude ca un frecat metalic.

Nu-i grav, ai un shpan mai mare in ferodou... O sa dispara cand s-o toci...

 

Daca stau cu masina intr-o panta nu prea abrupta, si ii dau usor drumul din frana apoi calc la loc frana brusc, se aude si frecatul metalic si ciocanitul si un scartait de cauciuc ceva, dar roata abia se misca...ce poate sa fie??

Nu e grav, e din cauza umezelii! Dispare la un drum mai lung... deci la o folosire mai intensa a franei...

Share this post


Link to post

Cand m-am referit la franare cand stau pe loc ca se aude ca un ciocan in roti, repet "doar daca apas pedala de frana"...nu are legatura cu teava de esapament.

In plus daca cu motorul oprit se aude la fel, doar ca dupa 2-3 apasari se intareste pedala

Share this post


Link to post
...repet "doar daca apas pedala de frana"...nu are legatura cu teava de esapament.

Sorry atunci. Inseamna ca trebuie sa dai o fuga la service. Un reglaj la frane pe spate nu te costa mai mult de 2-300.000 Rol. Daca e ceva de schimbat - esti in garantie.

Share this post


Link to post

ediblu de ce nu vrei sa vedem practic joia in parcare?

tot pt ediblu de obicei ne intindem de la 7.30 pina la 12 noatea

Share this post


Link to post

Nu e nici o problema, pot sa vin...pana la ce ora stati de obicei? (ca eu s-ar putea sa ajung pe la 9)

Share this post


Link to post

De doua zile incoace observ si eu acelasi zgomot de frecare la franare.. Tot pe spate.. Ce ziceti ca este? Masina are 165K km..

Share this post


Link to post

Voi mai aveti saboti de frana sau e deja metal pe metal?

Share this post


Link to post

Fratilor, puteti verifica mai inainte de a va cumpăra un set de saboti de frana pt spate (aprox 70 RON), pt a nu-l lua degeaba, insa sabotii sunt dusi sigur si trebuie schimbati, deasemeni, sa nu uitati sa rectificati si butucii daca a frecat fier pe fier. Asta cat mai repede, ca altfel va trebui sa schimbati si butucii pe spate.

Share this post


Link to post

fratilor am si eu o asemenea problema dar pe fata, la apasarea ambreajului sau pe frana, cand o zmucesc umpic mai tare se aude un troncanit pe fata exact pe la pedale..parca ar lovii ceva pe dedesuput..aveti idee cam ce ar putea face asa.?.........acu o saptamana am avut lonjeronul crapat, l-am sudat dar era pe partea dreapta , pe cand zgomotul v-am spus se aude pe la pedale...sa aibe legatura cu planetara stanga ca mi s-a spus ca s-a cam dus si ca trebe schimbat capul ????...........

 

 

P.S masina este un TICO si v-as fii recunoscator ptr. cateva sfaturi ...

Share this post


Link to post

Esti sigur ca lonjeronul nu cumva s-a rupt iar? Sau poate sa fie rupt un suport de la motor sau cutie, incearca sa balansezi motorul cu mana si vezi cam ce joc are, nu trebuie sa fie mai mare de 1-2cm

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Daca e suport de motor sau cutie tre sa se simta in maneta de la schimbator.Adik la plecarea de pe loc sau la schimbarea treptelor si de breiere mai brusca simti cum se ridica si se balanseaza maneta ...

 

Eu totusi zic sa ridici masina si sa vezi pe dedesubt ce si cum sa nu fie si celalalt lonjeron crapat!

 

Daca e decat capatul de planetara se simte un soc mic ,un "clancanit" metalic ...si ar trebui sa faca urat cand virezi mult!

Share this post


Link to post

Poate sa mai fie, in afara de ce a zis senna, vre-un pivot sau cap de bara, eventual bucsele de la bara de stabilizare. Cam aceeasi problema o am si eu la frane bruste mai ales in curba dupa ce se opreste masina si se "indreapta" se aude. Pana acum nu mi-am batut capul dar suspectez pivotul stanga, capul de bara l-am schimbat acum 3 luni. Alte pareri?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

s-ar putea sa se loveasca toba de podea.

Share this post


Link to post

Eu am probleme cu caseta de directie si simt batai in podea in dreptul pedalelor. Normal dealtfel pentru ca acolo este situata. Asa ca daca misti rapid stanga dreapta de volan si se aude un zgomot de acolo e bataia.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...