Jump to content
Sign in to follow this  
Mendex

Cum Demontez Barile?

Recommended Posts

Asa cum spun e si titlul... cum demontez barile fata si spate la un matiz? Si farurile si stopurile cum se scot?

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Pentru fata: deschizi capota si dai jos plasticele de sub faruri, fiecare are cate un surub; apoi farurile mai au niste suruburi, unul sus si doua in partea de jos daca nu ma insel; pentru a scoate spoilerul desfaci suruburile din zona radiatorului (se vad foarte usor care-s de la spoiler), apoi desfaci si aparatorile de sub aripi, si de acolo mai desfaci cateva suruburi, e evidenta operatiunea; nu am mentionat ca desfaci si semnalizatoarele, operatiune simpla, doar cateva suruburi; nu mai tin minte daca mai sunt suruburi si sub spoiler, in niste urechi ale acestuia.

 

In spate: desfaci aparatorile de sub aripi, desfaci de acolo suruburile, apoi te bagi dedesubt si desfaci inca doua suporturi, treaba simpla; dupa asta, in portbagaj, localizezi doua suruburi sub lampi si desfaci alea, totul iese usor, nu uita insa sa decuplezi lampa de la numar; pentru a scoate lampile desfaci doua suruburi (parca atatea erau) si tragi lampa afara, spre exteriorul caroseriei sunt niste "braduti", asa ca tragi cu o forta moderata si ies lampile...

 

Sper sa te ajute ce am scris, nu am fost prea exact pentru ca ultima operatiune de genul asta am facut-o vara trecuta, si nu imi aduc aminte prea bine.

 

Spor la treaba!

Share this post


Link to post
In spate: desfaci aparatorile de sub aripi, desfaci de acolo suruburile, apoi te bagi dedesubt si desfaci inca doua suporturi, treaba simpla; dupa asta, in portbagaj, localizezi doua suruburi sub lampi si desfaci alea, totul iese usor, nu uita insa sa decuplezi lampa de la numar; pentru a scoate lampile desfaci doua suruburi (parca atatea erau) si tragi lampa afara, spre exteriorul caroseriei sunt niste "braduti", asa ca tragi cu o forta moderata si ies lampile...

 

Salut,

 

Ai uitat sa spui ca, pe spate, trebuie dat numarul jos (mai sunt niste suruburi si acolo) ca altfel tragi de bara de te uita sfintii :mrgreen:

 

Numai bine

Share this post


Link to post

Multumesc pentru promptitudine. INcerc si vedem

Share this post


Link to post

@ Gizmo: Da! Ai perfecta dreptate, greseala mea. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Mendex, fa si niste poze si posteaza-le aici, sa vada si altii dupa :)

Share this post


Link to post

Oki. Momentan sunt in sesiune peste vreo saptamana doua ma apuc si pun poze

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...