Jump to content
Sign in to follow this  
silviustel

Prezoane Jante Aliaj Nubira

Recommended Posts

Salutare tuturor! Am urmatoarea problema: in urma cu cateva luni am schimbat jantele de tabla stock de la masina cu unele din aliaj. Prezoanele pe care le-am luat impreuna cu jantele, desi pareau calitative, deja au ruginit si sunt dintr-un material moale, de proasta calitate (un prezon s-a stricat cand mi l-au desfacut la revizie). Intrebarea mea este, mai ales pt cei cu nubira CDX sau noul Cielo EXE Plus, daca jantele de aliaj cu care vine masina din fabrica au prezoane speciale, mai rotunjite, sau tot ca cele cu care vine masina cu jante de tabla, pt. ca m-am gandit sa caut un set de prezoane de CDX, in cazul in care sunt compatibile cu jantele mele.

 

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Share this post


Link to post

Sunt piulite, nu prezoane

Sunt diferite. Sunt cromate si inchise la capat.

Share this post


Link to post

Merci mult pt reply @Mircea. Este posibil sa gasesc pe la magazinele de piese? Imi poate recomanda cineva un loc unde gasesc?

Share this post


Link to post

EU am gasit la Autodaewoo, dar nu am luat decat una care se stricase. Sincer, nu merita efortul si cheltuiala alte piulite iar cel mai bun antifurt este Casco.

Share this post


Link to post

De acord, oricum le am asigurate, insa problema este ca au ruginit si arata foarte urat si in plus mi-e teama ca se vor intepeni din cauza ruginei si vor pata si jantele. Plus ca sunt moi si daca fac vreo pana pe camp si nu se desface m-am parlit...

Share this post


Link to post

Pai pune piulitele originale inapoi, ca alea nu ruginesc deloc.

Share this post


Link to post

Fii foarte atent pt ca piulitele originale pt jantele de aliaj de pe CDX nu se potrivesc decat la acele jante. Iti spun din experienta. Daca vrei un set de piulite pt jante de aliaj aftermarket iti recomand sa te duci pe Bdul Ion Mihalache( fost 1 Mai) la C&C. Pretul e in jur de 11 euro/set.

Share this post


Link to post

Eu jantele de aluminiu le am in piulitele default si stau foarte bine (comparat conul piulitelor cu al prezoanelor primite odata cu jantele).

Share this post


Link to post

Din pacate prezoanele originale le-am dat o data cu jantele de tabla, pt ca respectivul le punea pt iarna si nu avea decat prezoane pt jantele de aliaj. Oricum in ultima instanta iau un set nou de prezoane stock.

@Sharpe: 11 euro setul de 4 bucati sau de 16 pt toate rotile?

Share this post


Link to post

Uite si poze cu piulita buclucasa.

prezon.jpg

prezon2.jpg

Share this post


Link to post

Toate 16 buc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...