Jump to content
Sign in to follow this  
bigtico

Aveo Sau Fiesta

Recommended Posts

Ce recomandati? Ford fiesta motorina sau aveo, Calitate, cost intretinere, cost piese de schimb sau altceva care este semnificativ in alegere. Va multumesc pentru viitoarele pareri :-?

Share this post


Link to post

Asa. Si care e problema tehnica? :)

Share this post


Link to post

-asta e un vs , nu are ce cauta aici

-da si tu detalii , preturi , ce ai spus tu e un fel de ce sa-mi iau ford sau chevrolet (asa vag )

-ce masina ford fiesta ti-ai configurat ce aveo ti-0ai configurat ... si asa mai departe

Share this post


Link to post

Fiesta ST !

Daca nu asta, atunci votez Aveo.

Share this post


Link to post

Daca iti permiti diferenta de pret Fiesta Ghia diesel. Mi-a placut masinuta ,mult, consumul excelent dar pret de achizitie ridicat.

Share this post


Link to post

Depinde la ce o folosesti, ce pretentii ai.

In afara de consum, pret si alte acelea, e diferenta de spatiu interior, dotari, pe bancheta din spate nu poti sa iti permiti sa duci pe nimeni dintre oamenii la care tii in fiesta (suspensii dure, bancheta absolute rubbish).

Trebuie sa definesti mai mult ce anume astepti de la masina.

Share this post


Link to post

Vorba melodiei Fiestaa :P

Share this post


Link to post

Cum e melodia aia.. la la la.. sau bla bla bla? :)

Service-ul ford si calitatea finisajelor(si nu numai) pentru romania e unul din motivele pentru care nu am ales ford.

Share this post


Link to post

Deoarece am fost in situatia de a alege, o sa imi spun si eu parerea.

 

Aveo mi s-a parut extrem de atractiva financiar. Motivul principal pentru ca am abandonat ideea a fost rezultatul la crash test. Venind de pe tico, am nevoie de siguranta in ... siguranta :) . Fiind motociclist, stiu foarte bine ca in cazul unui accident conteaza foarte multi factori, nu doar niste stele pe hartie, dar un rezultat "oficial" imi ofera un confort psihic. Daca imi luam aveo stateam mereu stresat.

 

Dupa o tatonare prelungita in toata gama (aveo,corsa,fiesta, fabia,polo), am ales fiesta, din cauza promotiei curente de la ford. Adica 1.4tdci, abs, aer conditionat, radio-cd, geamuri electrice la 9500cip. Daca inainte eram fan benzina, dupa drive-testul cu 1.4tdci am devenit fan motorina. Se comporta exact ca niprul meu vechi, cuplu la turatii joase, acolo unde ai nevoie de el. Condusul este o placere. (asta e motivul pentru care inca imi pare rau dupa nipru, desi am yamaha - imi place cuplul, nu turatia).

 

(Fata de tico) Fiesta mi s-a parut excelenta. Am stat si in spate si mi s-a parut foarte confortabil, cu foooarte mult spatiu la picioare, si foarte mult spatiu lateral. Pozitia la sofer foarte comoda, cu loc pentru genunchi, iar reglajul pe inaltime al volanului si scaunului e o chestie foarte utila. Finisajele interioare, plasticele mi s-au parut de calitate foarte buna. Dar repet, am avut tico.

 

Despre service... am citit lucruri proaste despre bdt si romcar. Dar despre Colina (de unde iau eu masina), am auzit numai lucruri bune. In plus, am citit ca motorul de 1.25i are mari probleme, dar cel de 1.4tdci e foarte bun.

 

Cand iau masina, o sa ma prezint la o intalnire, pentru drive-teste :D

Share this post


Link to post

:D Good choise. After Aveo, of course.

Motorul acela este handicapat, dar la ce consum scoate, uiti. In schimb, masina sta in curbe foarte frumos :) Poate iti arat la intalnire :) )

Share this post


Link to post

Eu zic ca ford joaca in alta liga decat chevy ...

Share this post


Link to post

Desi sunt un viitor posesor de aveo (speeer) in acest caz as alege fiesta diesel. Avem o fiesta 1.6 tdci si este o mica bijuterie. Am stat in spate mi-a parut OK. Daca in cazul tau spatiul nu conteaza foarte mult e de preferat sa alegi fiesta diesel.

Parerea mea..

Share this post


Link to post
In schimb, masina sta in curbe foarte frumos :) Poate iti arat la intalnire :) )

 

Dar cand isi ia el masina, da? :D

 

Back on topic. Romcar sucks, e adevarat, despre BDT nu stiu nimic, despre Colina am auzit numai de bine. Nu vorbesc despre Aveo, pentru ca nu am habar, insa despre Fiesta 1.4 TDCI pot sa spun destul de multe, cunosc masina de peste 5 ani, ai mei au avut o Fiesta Confort, eu acum am o Ghia. Spatiul de pe bancheta din spate pare mic, la drum lung devine incomod, insa pe distante relativ scurte, de 150, maxim 200 de km, nu este o nenorocire pentru o persoana medie ca inaltime si "volum". O persoana cu picioare mai lungi, insa, e mai bine sa stea in fata.

Calitatea materialelor, cel putin la Ghia, mie mi se pare ok, dar nu o pot compara cu Aveo, nu cunosc deloc masina asta. Consumul este un punct forte, cred eu. Niciodata nu a sarit de 5% pe extern, de obicei se invarte in jurul valorii de 4,5%, la o viteza medie de 120km/h. In oras, iarna trecuta, in perioada gerurilor de -20 de grade mi-a luat in Bucuresti 6,5% si vroiam sa ma duc cu ea la service ca are consumul prea mare. Cand am vazut insa ce consumuri au alte dieseluri, m-am calmat, ca ma faceam de ras, bine ca nu m-am dus.

Costurile de intretinere sunt cu siguranta mai mari decat la Aveo, o revizie ajungand in mod normal in jurul valorii de 700 RON. Insa daca iti iei singur piesele (filtrele si uleiul), asa cum procedez eu, revizia ajunge la fabuloasa suma de 150 RON. Iar piesele ma costa inca 250-280 RON. Si vorbesc de o revizie facuta la Romcar, care au preturi totusi mari. Alte costuri, pana acum, nu am avut. Masina parintilor mei a avut schimbare de placute de frana la 60.000 si kit de distributie la 105.000 (asa scrie in carte). Costuri mari cu ambele.

Ia in calcul faptul ca garantia este de 4 ani, fara limita de km.

De asemenea fii atent in alegerea dimensiunii jantelor, in cazul in care optezi pentru Fiesta. Eu am jante de aliaj, 195/50/15. Nu am avut de ales. Insa acum, daca ar fi dupa mine, as opta pentru jante pe 14, care chiar daca suporta un cauciuc ceva mai ingust, au un balon mai mare, protejand mai bine janta (175/65/14). Masina insa suporta (scrie in talon) si jante de 16 sau chiar de 17 (ST-ul... [-O< ). Dar astea sunt niste glume, le faci praf cat ai clipi.

Ca aspect negativ: parbrizul incalzit este destul de fragil, ai mei au schimbat 2 in 3 ani de zile, eu, dupa un an si 4 luni si 38.000 km am parbrizul impuscat de o piatra de pe DN1, va trebui sa-l schimb, chiar daca incalzirea functioneaza.

 

Deocamdata cam atat, daca vrei mai multe amanunte, spune si te lamuresc, in masura in care pot :) .

Share this post


Link to post
Spatiul de pe bancheta din spate pare mic, la drum lung devine incomod, insa pe distante relativ scurte, de 150, maxim 200 de km, nu este o nenorocire pentru o persoana medie ca inaltime si "volum". O persoana cu picioare mai lungi, insa, e mai bine sa stea in fata.

 

Bre... cand ai condus ultima oara tu stand in spate? :) )

Bancheta aia e tare, mica, spatiul de picioare ori exista dar e mic, ori nu exista decat daca ai 2 ani. Te rupe in spate, asta e adevarul. Suspensia tare pune capat suferintei.

Fiesta e masina de oras, pentru 2 persoane. Folosita altfel, incepe sa isi arate coltii.

 

 

Dar cand isi ia el masina, da? :D

 

Ce rost are sa stric una noua? Mai bine mai incerc in a ta, poate de data asta intra in a 6-a. [-O

Share this post


Link to post

Eu as alege fiesta pentru ca imi place mult masinuta :) , parerea mea.

Share this post


Link to post

Fiesta as alege si eu. Varianta diesel 1.4 tdci. Are cuplu mai mult decat suficient la turatii joase,consumul este foarte mic, e o placere de condus prin oras masina. Are ceva dotari... desi optionalele mi se par cam scumpe.

La Aveo in schimb super atractiv mi se pare, pe langa interior :X , pretul.

Share this post


Link to post

Hai sa imi dau si eu cu parerea.

 

Precizez ca nu am avut sansa sa merg cu Aveo (pana acum!).

 

Fiesta: arata bine, spatioasa in fata. In spate insa nu imi place. Am mers 200Km in spate (Buc-Bv) si m-am dat jos cu dureri de rinichi. Chiar am spus ca la intoarcere, vreau sa stau in fata sau ma intorc cu trenul. Bancheta aia nu e chiar mica, dar este rigida. Suspensia de pe Fiesta nu este acelasi lucru cu cea de pe Focus/Mondeo!

Materialele de la interior sunt bune, cei de la Ford spun ca sunt antialergice, pe bord este un fel de cauciuc/plastic moale, placut la atingere. Indicatoarele se vad foarte bine, spatii de depozitare suficiente, confort si reglaje la sofer/pasager fata bune.

Serviceul. Avem pe firma Mondeo si Focus, fara probleme pana acum, revizii normale ca bani (la mondeo a fost 680 ron cu consumabilele incluse), placutele de frana (extra) au costat 300 ron cu manopera inclusa. Probabil ca la Fiesta, consumabilele trebuie sa fie in aceiasi gama de pret. BDTul este ok, programare, respectat programarea, maxim 2 ore cu totul.

Pro-Fiesta: este la final de cariera aceasta varianta, deci se presupune ca au elimnat toate eventualele buguri constatate in decursul anilor.

 

Parerea mea: du-te si fa un drive-test extins cu amandoua si noteaza-ti chestii pro si contra. Apoi faci analiza si vezi ce iese

 

Spor

Share this post


Link to post

Spatiul in spate la Fiesta comparativ cu Clio cam cum este? :wink:

Share this post


Link to post

E mai mare spatiul in Fiesta. Totusi s-ar putea sa nu fie mai comfortabil in Fiesta.

Share this post


Link to post

Depinde ce face si cu masina. Eu as prefera un fiesta diesel intrucat in spate, pe bancheta blamata, rar ar sta cineva. Daca ai populatie numeroasa care trebuie transportata cred ca aveo e mai bun. Insa nu stiu ce faci cu masina.

Share this post


Link to post

Mama, am deschis cutia pandorei :D

 

La mine alegerea nu mai e o intrebare, ci o certitudine. Daca am noroc iau masina maine, daca nu, luni sau marti.

 

@satori: mie unu mi s-a parut mult mai spatioasa atat in fata cat si in spate ca 206 de exemplu. Iar spatiul la picioare mi s-a parut arhisuficient. Dar eu in general merg extrem de rar in spate si la mine in masina in spate stau doar cumparaturile, care n-au gura sa se planga :D .

 

PS. Un alt motiv pentru care am abandonat varianta aveo a fost faptul ca stiam de aici de pe forum ca la hatchback (singura optiune pt mine) ii troncane haionul. La modelele noi s-a remediat situatia?

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

La mine troncane doar suportul de numar.Haionul nu.

Share this post


Link to post
Mama, am deschis cutia pandorei :D

 

Eh, nici chiar asa.

Am mers cu amandoua si le consider masini cu scopuri diferite. Si eu as lua fiesta TDCI daca cerintele ar fi altele.

 

 

@satori: mie unu mi s-a parut mult mai spatioasa atat in fata cat si in spate ca 206 de exemplu.

 

Bine, mai, ti-ai gasit cu cine sa o compari... 206 e un exemplu clar de "asa nu", e mai putin spatiu ca intr-un Matiz.

 

Iar spatiul la picioare mi s-a parut arhisuficient. Dar eu in general merg extrem de rar in spate si la mine in masina in spate stau doar cumparaturile, care n-au gura sa se planga :D .

 

Then you made the right choise. Dar, totusi, daca cumperi oua, nu le pune pe bancheta din spate :) )

 

PS. Un alt motiv pentru care am abandonat varianta aveo a fost faptul ca stiam de aici de pe forum ca la hatchback (singura optiune pt mine) ii troncane haionul. La modelele noi s-a remediat situatia?

 

Troncane plasticul de pe hayon si se rezolva foarte usor.

La Fiesta se aud zgomote ingrozitoare daca nu aplici metoda Brainiac. Spre deosebire de Aveo, suspensia rigida favorizeaza aparitia soarecilor si sobolanilor. Amandoua au pacatele lor, dar se rezolva.

Share this post


Link to post
Modelele cu cel mai ridicat grad de toxicitate:

Nissan Versa, Chevrolet Aveo, Scion xB, Kia Rio, Suzuki Forenza, Kia Spectra, Subaru Forester, Chevrolet Express, Hyundai Accent si Chevrolet Silverado.

Sper sa nu o iau in freza... :D ...dar as merge pe Fiesta... > :) > :) > :)

Share this post


Link to post

:o fftopic: Nu cred ca se ia nimeni dupa asemenea sondaje comandate si total aiuristice(cum e cel legat de toxicitate,dezbatut pe forum) in alegerea unei masini!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...