Jump to content
Sign in to follow this  
covrigma

Aspirator de masina

Recommended Posts

am tot cautat in ultima vreme si am observat ca-s cam greu de gasit...asa ca daca si voi ati cautat k mine am gasit in CORA. Pretul este de 30 lei RON...ce-i drept atata face...adica se vede(ma rog la banii astia nu puteai sa te astepti) ca e nasol la finisaje...eu l-am cumparat azi si l-am incercat cateva minute...aduna si pietricele si bucatele de pamant...adica la banii astia e ok...are si un beculet in varf ca sa te ginesti noaptea dupa scame :) are garantie 1an si am inteles ca daca se strica trebuie sa-l schimbe cu altul nou ca nu au unde sa-l repare(asa mi-au zis aia de la garantii)

Share this post


Link to post

E ala cu bec in fata si furtun ca la masina de spalat? Cu 2-3 capete diferite? Face treaba, doar ca face si zgomot...

Share this post


Link to post

da..ala e...intr-adevar face ceva zgomot

Share this post


Link to post

da.. tot plimb si eu unul in portbagaj.. e pt ceva lejer si trebuie scuturat des, merfe la cateva pietricele si frimituri de paine.

Share this post


Link to post

am banuit ca tre scuturat des(pt ca e mic al draq)...dar ai zis ca merge la cateva frimituri si cateva pietricele...ai intalnit ceva ce nu a tras...adica sa-mi dai un ex ca sa stiu cam ce? ma gandesc ca in afara de scame/bucatele de noroi pe covorase/frimituri nu vad ce ar mai trebui sa curete

Share this post


Link to post

Frunze de pe mocheta... Din alea care zici ca s-au bagat in mocheta... Nici o sansa...

Share this post


Link to post

hmmmm...nu m-am gandit la asta

Share this post


Link to post

Eu folosesc ditamai aspiratorul pentru masina, dat la putere maxima si tot sunt chestii care ies f greu din tapiserie (in special din mochete). O jucarie din asta mica e utila doar la aspirat cateva firimituri sau mizerie usor de scos, de curatat calumea va trebuie ceva mai mare :) .

Share this post


Link to post

e bun doar pt scrumiera :) pietricelele si nisipul nu cred ca le ridica.

cel putin cel testat de mine era varza.

Share this post


Link to post

pai eu am incercat cateva min pe os pe covoas ca era plin de noroi si a facut cuat...cand am scuturat am gasit si pietricele si bucati de noroi

Share this post


Link to post

eu folosesc un aspirator cu acumulatori... e un Zepter primit bonus la un fratior mai mare. Ce e foarte misto la cel cu acumulatori: se pune intr-un suprot cu o perie rotativa. Cu asta nu a stat minic in calea lui. Scos din peria respectiva si cu diferite capete e foarte bun pentru aspirat scaunele, bordul samd. Pt. mocheta, cu peria aia face minuni. Problema e ca trebuie sa ma misc repede.. acumulatorul tine cam 10 - 13 min. fara perie si cu perie maxim 10 min. Ca dezavantaj: se umple destul de repede compartimentul de praf care e cam micut.

Share this post


Link to post

Am si eu una bucata. Fara perii si alte vrajeli, cu acumulatori, deosebit de ieftin (cred ca 200 mii). In schimb e greu, are autonomie mare (30-40min) si e mai puternic decat tot ce am vazut pana acum. Dar are un capat baban, e useless cand vrei sa il folosesti in colturi.

Share this post


Link to post

Am si eu unul ca acesta de care zice covrigma. Functioneaza foarte bine.

Trage pietricele, trage noroiul uscat... iar dupa ce se umple, trage sa moara. :)

Share this post


Link to post

Am luat si eu prin vara de la Selgros o dracie din asta precum are si Covrigma si Claz si sunt multumit de ea; avind in vedere ca am dat 20 de lei pe mini aspirator lucreaza admirabil, ce-i drept se umple repede si atunci isi pierde din putere... :)

Share this post


Link to post

Fuguta la vreo benzinarie sau la tara unde pot scoate o priza afara si imi aspir mochetele cu ajutorul unui aspirator de casa,Siemens.Cel putin asta trage bine la 1300W si asa scap de pietricele si frunze care se imfig in mocheta.Poate o sa-mi cumpar si un aspirator mai micut,insa ceea ce se gaseste acum m-a cam dezamagit.La urma urmei ce vrei la 300.000...pentru a-ti face treaba asa "subtire",cateva firmituri acolo,este bun si unul d'asta.Pana atunci,traiasca aspiratorul de casa,cel de la benzinarie,serviciile de curatenie interioara din spalatorii si nu in ultimul rand...scuturatul si batutul ca la covoare!

Edited by marescosmin

Share this post


Link to post

Una dintre cele mai performante marci de aspiratoare auto mi se pare a fi Aston Martin. Din pacate insa nu are decat functie de aspirat gagici. Cred totusi ca m-as putea obisnui. ;)

Share this post


Link to post

Mai bine Y2K: daca gagica accepta, te-ai scos. Daca nu, demarezi in tromba. Bineinteles, cu spatele la ea. > :) > :) > :)

Share this post


Link to post

Ptr cei care detin card-uri de fidelitate MOL (ex SHELL) se poate achizitiona contra a 1610 puncte aspirator auto cu furtun la 12 v.

 

P.S. Ihmmmm poate iau 4 bucati si le scot la licitatie :)

Share this post


Link to post

pai hai...ca daca e mai puternic decat scula pe care o am in prezent...sunt un posibil cumparator

Share this post


Link to post

Ptr. ca la Mol a disparut din catalog oferta de aspirator contra puncte MOL, am fost prin Selgros si Praktiker sa vad de ceva aspirator auto mai de doamne ajuta. Am gasit Black&Decker pe la 1.2 mil. si ma bate gandul spre 1 bucata. Mai are cineva modelul din poza si daca da ...e ceva de capul lui ?

post-1757-1142332565_thumb.jpg

post-1757-1142332599_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am avut si eu un asemenea instrument, dar din pacate la prima revizie efectuata la un service din Bucuresti mi-a disparut din portbagaj. Nu mi-a parut foarte rau pentru ca il primisem cadou si nici nu facea mare lucru...in afara de zgomot.

Share this post


Link to post

Mii de scuze daca exista discutia asta pe undeva, eu am cautat si n-am gasit.

Ma dispera mizeria din masina si oricat as da la baietii de la spalatorie tot nu ar face curat cum imi fac eu cu mana mea.

Ma gandeam sa imi cumpar un aspirator dintr-acela micut. Am mici retineri pentru ca am folosit ( acum 8 ani ) unul si tragea intr-adevar mizeria pe o parte dar dadea praful fin pe cealalta parte.

 

Aveti asa ceva, folositi, aveti o parere, un anumit model recomandat ??

 

( nu de alta dar e anapoda sa stau sa scot prelungitor de 100 metrii pe geam si sa cobor cu ditamai aspiratorul cand vreau sa aspir diverse chestii minore ).

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Are un prieten aspirator de masina si nu stiu daca l-a folosit de 3 ori in 2 ani.

 

Dupa parerea mea, problema e forma pe care o are... nu reusesti sa il bagi prin toate unghiurile masinii. Consider ca este mult mai folositor aspiratorul "de casa", eu unul doar asa scot mizeria din masina. Si daca te gandesti putin, ala de casa, chiar daca mai scoate si pe la spate praf, macar il da afara, nu ramane tot in masina.

Share this post


Link to post

Daca vrei un aspirator de masina, atunci nu te incurca cu produse "chinezesti" la 30-40 RON. Am primit cadou unul no-name (e plin in Metro de ele, 40 RON), dar e bun ca frectia la picior de lemn. Se chinuie el si trage cate ceva, dar o perie cu solutie de curatat e mult mai eficienta.

Mai bune sunt Black & Decker, undeva pe la 100-120 RON - dar sa nu iti faci iluzii ca fac treaba mai buna ca unul de casa.

Share this post


Link to post

Sfatul meu e sa nu irosesti banii pe alea mici(si inutile zic eu) care fac si ele ce pot pt. dimensiunile lor,si sa folosesti unul de casa.Eu asa fac,e destul de micut,are capete ce se muleaza pe diversele spatii din masina si are 2000w.Marca e una necunoscuta (BOMANN) dar la banii de i-am dat pe el pana acum si-a facut treaba excelent.Intr-adevar daca vrei calitate use Black & Decker :) >-

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...