Jump to content
Sign in to follow this  
_spong_

Tico Sx

Recommended Posts

Salutari la toata lumea!

 

La sfarsitul lui 2006 am reusit sa imi iau si eu o masinuta pe care mi-o doream de multa vreme, si anume un Tico SX. E alb, culoare care imi place mult deoarece in Cielo-ul negru (gri phantom mai exact :D ) vara este teroare pana dau drumul la AC. L-am luat cu 123.800 km pe bord si fara incindente majore (conosc istoricul masinii), platind 8500 lei (cred ca e un pret corect). Fostul proprietar a avut grija de ea ca de nu-stiu-ce.

 

Spun ca e cu 3 locuri pentru ca sunt destul de inalt si in spatele meu nu mai ramane spatiu aproape deloc (scaunul fiind dat la maxim spre spate si spatarul lasat).

 

Ce i-am facut eu de cand am luat-o? I-am shimbat blocul de lumini si bateria, in rest benzina si lichid de spalat parbrizul.

 

Merge brici, nu zdrangane nimic pe ea, e "legata", consumul este rezolnabil (6.16 litri/100km). In interior tapiteria e ok, oricum, se vede ca e batrana, de la sfarsitul lui 1999 s-a mai tocit si ea, ce sa-i faci.

 

De personalizat puternic nu ma apuc deoarece imi plac masinile cu modificari subtile. La capitolul audio nu voi umbla deloc deoarece ascult numai radio, si pentru asta nu am nevoie de un super-player si nici de boxe extraordinare (la mine au trecut vremurile in care voiam sa imi sparg timpanele, cu toate ca nu-s batran, ba din contra :) ). As vrea sa ii schimb lampile cu unele mai interesante, insa nu stiu cat de bine se potrivesc la alb modele pe care le pot procura. De asemenea, mi-ar placea sa ii schimb si farurile cu unele clare, insa dupa dezamagirea de pe Cielo (unde am faruri si semnalizari clare) cred ca o sa ma mai gandesc.

La interior vreau sa ii schimb scaunele cu unele din acelea cu tetiere mai mari, inglobate oarecum in spatar (imi plac la nebunie) si poate o sa ii schimb mocheta. Cat de curand voi monta o inchidere centralizata si ii voi schimba alarma. Daca reusesc sa gasesc, mi-as dori si o antena automata, insa nu stiu care sunt sansele...

 

As mai vrea sa renunt la capace si sa ii vopsesc jantele intr-un negru mat, dar asta pe la vara, ca acum nu prea este timp si nici vreme buna.

 

O alta mare placere a mea la o masina (pe langa cutia automata) o constituie geamurile electrice, insa am vazut kit-ul acela pentru fata si nu stiu cat de comod ar fi pentru mine, si asa duc lipsa de spatiu la genunchi, insa ramane de vazut (astept opinii de la cei care si-au montat).

 

In speranta ca nu v-am plictisit prea tare, atasez cateva poze si astept parerile voastre cu privire la masina in sine si la problemele ce pot aparea.

Edited by _spong_

Share this post


Link to post

N-am ce spune,masina arata foarte bine,as fi vrut sa gasesc si eu un SX in starea asta si la un pret acceptabil.

Sa te bucuri de ea,sa nu ai probleme si s-o fersti de accidente.

Share this post


Link to post

Arata f. bine Ticalosu. S-o folosesti sanatos. :lavolan:

Share this post


Link to post

E ok masinuta, arata foarte bine, sa o :lavolan: sanatos !

Share this post


Link to post

E super masina.

Acum 3 luni daca gaseam si eu una asa renuntam la Matiz.

Sa nu ai parte de incidente si sa o stapanesti sanatos.

Share this post


Link to post

Foarte curata si ingrijita masinuta. Nu prea am vazut masini atat de curate in compartimentul motor :) . Arata foarte fain si chiar e greu sa gasesti o masina atat de ingrijita. S-o stapanesti sanatos si fara evenimente. :lavolan:

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor pentru aprecieri. Din pacate acum nu mai e asa curata la interior pentru ca dupa pozele alea a urmat un "gratarel in noapte" si s-a umplut de noroi, insa i-am promis ( :D ) ca o curat zilele astea ca la carte.

 

Acum sa ma laud putin... Am facut azi un consum: 380 de km, din care 100 in afara, restul in oras, cat credeti...? 5.43 litri/100 km. Mi se pare anormal de putin. Ce parere aveti? La calcule nu am gresit sub nici o forma; am facut plinul pana la "de doua ori poc", resetat jurnalier, azi facut plinul la fel, notat kilometri.

 

Adevarul e ca in mare parte a timpului merg usor subturat; oricum, din cand in cand ii mai dau putin gaz sa nu sufere de plictiseala.

 

Schimbarile treptelor de viteza:

0 - 20 km/h - T 1

20 - 30 km/h - T 2

30 - 40 km/h - T 3

40 - 60 km/h - T 4

dupa 60, daca nu e rampa si e liber - T 5

Edited by _spong_

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...