Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Mmm, nu ! Caterinca o lasam pentru alt topic, hai sa ne limitam la ce vrea/are chef Guvernul sa faca. Concret, care variante puse pe masa ? De catre cine ? Daca spuneai din capul locului "cele doua alternative luate in calcul de catre Guvern" nu aveam nimic de comentat. Nemultumirea mea tocmai de aici provine, mai exact din incapacitatea (sau lipsa de vointa - daca este sa ne luam dupa declaratiile lui Vladescu) Guvernului de a cauta/gasi solutii.

 

Am spus-o, o cred, asa ca o repet. Masura diminuarii salariilor bugetarilor este sortita esecului din fasa. Deci, chiar daca unii s-au bucurat la auzul vestilor de la Palatul Cotroceni, mi-e teama ca peste putin timp o sa se intristeze. De fapt o sa ne intristam toti.

 

Zmeule, despre ce reducere vorbim ? Tu esti la curent cu faptul ca reducerile vor fi aplicate NU intregului sistem bugetar ci DOAR anumitor categorii ? Concret: pensionarii, invatamintul, medicii si o parte a functionarilor. Fiiiis ! Egal cu zero. Sint aproape convins ca, daca ar fi sa nu se mai plateasca DELOC categoriile precizate, s-ar ajunge la concluzia ca tot nu sint bani. Si atunci ... unde sint banii ? Unde sint banii care au intrat anul trecut de la FMI si pentru care platesti tu, platesc eu, platesc altii ?????

 

PS: categoriile mentionate de mine sint acele categorii "linistite". Dupa cum se vede Guvernului ii este teama de armata, politie, CFR, metrou ...

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Mi-a placut afirmatia lui udrea: 'Nici eu nu pot sa dorm ca am imprumutat 3 mil. euro' sau ceva de genul asta. Cita nesimtire!!!!

 

In alta ordine de idei nu cred ca este criza (inca) in Ro. Atita timp cit: masiniile circula bara la bara, hipermarketuriile sint pline tot timpul de oameni, o casa la tara e 30-40.000 euro (fata de Ungaria unde aceeasi casa este 6-12.000 euro, etc.)

 

Ro o sa fie terminata in viitor daca nu se adopta masuri cu bataie lunga. Guvernele care s-au perindat pe aici au avut grija sa rada mai tot: fabrici si uzine distruse(fara sa fi construit cineva ceva in loc), agricultura terminata, flota lichidata, paduri furate pentru lemne, etc.

 

Deunazi m-a intrebat un strain ce produce Ro (dpvd economic, dezvoltare). Nu am stiut ce sa zic, am zis si eu la misto: constructii, petrol si brains ( :mrgreen: ). Voi ce ati fi raspuns in locul meu?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu este treaba guvernului sa faca industrie. Treaba guvernului este sa faca un cotext legislativ stabil care sa incurajeze initiativa privata si sa inchida gaurile negre mancatoare de bani ai contribuabililor.

 

Ce este socant la noi este iresponsabilitatea tradusa in toata clasa politica si discursurile mizerabile si populiste. In 2009 este clar ca nu s-a facut nimic in directia masurilor anticriza ci s-a ascuns mortu' sub pres si tocmai de aia s-a ajuns aici. Daca Bulgaria sau Ungaria luau decizii anticriza acum un an noi inca ne cacaim si vom plati pt asta. Trist este ca eu unul, ca economist care a citit destul de mu;lt despre macroeconomie si crize, nu vad nici o alternativa viabila propusa de capetele de creta din clasa politica romaneasca.

Share this post


Link to post

Mmm, nu ! Caterinca o lasam pentru alt topic, hai sa ne limitam la ce vrea/are chef Guvernul sa faca. Concret, care variante puse pe masa ? De catre cine ? Daca spuneai din capul locului "cele doua alternative luate in calcul de catre Guvern" nu aveam nimic de comentat. Nemultumirea mea tocmai de aici provine, mai exact din incapacitatea (sau lipsa de vointa - daca este sa ne luam dupa declaratiile lui Vladescu) Guvernului de a cauta/gasi solutii.

 

Nu uita sa intrebi si "in cat timp trebuie sa se vada efectele masurilor propuse?".

 

Zmeule, despre ce reducere vorbim ? Tu esti la curent cu faptul ca reducerile vor fi aplicate NU intregului sistem bugetar ci DOAR anumitor categorii ? Concret: pensionarii, invatamintul, medicii si o parte a functionarilor. Fiiiis ![...]

 

PS: categoriile mentionate de mine sint acele categorii "linistite". Dupa cum se vede Guvernului ii este teama de armata, politie, CFR, metrou ...

 

Corect, eu i-as vota pe aia care promit taieri de salarii sau disponibilizari pentru un numar cat mai larg de bugetari. Si vorbesc serios. Astia nu au destule coa IE.

 

Si atunci ... unde sint banii ? Unde sint banii care au intrat anul trecut de la FMI si pentru care platesti tu, platesc eu, platesc altii ?????

 

 

Deficitul de anul trecut cu ce s-a umplut? BNR cu ce a controlat cursul? Banii bancilor straine cu ce s-au tinut in tara?

 

Cati bani s-au luat anul trecut? Stiu cati s-au contractat, dar cati s-au luat?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Corect, eu i-as vota pe aia care promit taieri de salarii sau disponibilizari pentru un numar cat mai larg de bugetari. Si vorbesc serios. Astia nu au destule coa IE.

Este o opinie, o respectam. Eu nu stiu ce au si ce nu au astia si nici nu am de gind sa ii caut ... Deocamdata, din date publice rezulta ca astia vor, pe de-o parte, sa taie salarii, pensii, etc. dar, pe de cealalta parte, sa umple aparatul de stat de tot felul de nulitati profesionale fata de care au, direct sau indirect, datorii de platit. Eu cred ca din cauza asta nu au tupeul sa se atinga de cei mentionati. Oricum se cam clatina cosmelia, baietii nu sint sinucigasi politici (copyright Radu Berceanu) sa indeparteze sustinatorii. Banutii din campaniile electorale trebuie sa se intoarca, sub o forma sau alta, acasa. Evident, e valabil doar pentru cei care ajung la putere. Doar de aia vor sa ajunga la putere, nu ? Sau trebuie sa credem in altruismul si spiritul lor civic de sacrificiu ... bleah :mda:

Share this post


Link to post

Prefer ca guvernantii, oricare ar fi ei, sa dea bani pe investitii (cu sau fara comisioane) decat sa ii bage in salariile personalului aparatului de stat

Mdea, eu prefer sa dea banii intregi bugetarilor decat sa cumpere mopuri cu 13.000 euro (!) bucata. In prima situatie mult mai multi oameni ajung sa castige un ban in plus, direct sau indirect, dar in a doua doar o mana de oameni castiga o gramada de bani. Tu care situatie o preferi ?!

 

Corect, eu i-as vota pe aia care promit taieri de salarii sau disponibilizari pentru un numar cat mai larg de bugetari. Si vorbesc serios. Astia nu au destule coa IE.

Astia taie de la aia care oricum au putin pe cand prin companiile de stat, unde este jaful cel mai mare, ramane totul neatins. Te intreb din nou, care situatie ti se pare cea mai potrivita ?!

Share this post


Link to post

lasitatea baselului este cunoscuta, iar acum este dovedita inca o data: el taie de penzionari, someri si lahuze. Atata pot oxo-lele sale.

Share this post


Link to post

Mdea, eu prefer sa dea banii intregi bugetarilor decat sa cumpere mopuri cu 13.000 euro (!) bucata. In prima situatie mult mai multi oameni ajung sa castige un ban in plus, direct sau indirect, dar in a doua doar o mana de oameni castiga o gramada de bani. Tu care situatie o preferi ?!

 

Pai daca te iei dupa ce zice lumea pe aici, tot in economie ajung banii. Si se platesc impozite. Si platile sunt similare, tot nu primesc nimic in schimb.

 

Astia taie de la aia care oricum au putin pe cand prin companiile de stat, unde este jaful cel mai mare, ramane totul neatins. Te intreb din nou, care situatie ti se pare cea mai potrivita ?!

 

Companiile de stat sunt societati comerciale, cu autofinantare. Oricum, tine-ti minte cuvintele. Vorbim in curand. De ce crezi ca se publica salariile astora pe siteul ministerului?

  • Like 2

Share this post


Link to post

Companiile de stat sunt societati comerciale, cu autofinantare.

Companiile de stat sunt infiintate cu banii contribuabililor, activeaza in domenii vitale, de monopol, iar statul, in calitate de actionar majoritar, este dator sa le conduca pentru a obtine doua lucruri: preturi cat mai mici pentru populatia contribuabila si dividende cat mai multe la banii investiti. Ca orice proprietar, actionarul majoritar hotaraste prin reprezentantii din AGA fondul de salarii din intreprinderile sale. Atata timp cat politicienii au folosit aceste intreprinderi ca pe sinecuri, salariile din aceste companii au dat peste cap piata muncii din RO. Este o obraznicie de nemasurat ca unul de la gaz, de exemplu, sa spuna ca el poate avea orice salariu, in conditiile in care pretul mondial al gazului a scazut continuu in timp ce pretul lor creste continuu. Cu alte cuvinte, salariile lor sunt platite de catre acei consumatori captivi la care primul ministru al guvernului pe nume bok le diminueaza pensiile, ajutoarele si indemnizatiile la care acestia au contribuit deasemenea. In acelasi timp, existenta a doua grile de salarizare total diferite pentru acelasi angajator nu face decat sa desfiinteze orice urma de logica in capul acestuia.

Share this post


Link to post

Da, statul hotaraste, doar ca ele actioneaza ca societati comerciale, nu se poate da o lege prin care sa se micsoreze salariile angajatiilor lor.

 

PS: Pretul gazului nostru e inca mic in comparatie cu cel de import. Pretul gazului care creste este al distribuitorilor "particulari", cum sunt Gaz de France si E-On. Romgaz se ocupa cu inmagazinare si extractie iar Transgaz cu transport, import si ... export. Ambele sunt unele dintre cele mai profitabile companii din Romania.

Share this post


Link to post

Statul nu trebuie sa dea o lege, mandatatul trebuie sa dea un ordin, ca orice patron. Este prea simplu, se poate face de maine. Asa cum s-a facut si restructurarea la romiitelecomii, de ex., unde statul era majoritar, dar a lasat managementul la altii. Doar ca, baselu, executivul in RO, la 4 cuburi de gheata, a decis altceva, ca-i prea 'inteligent' pentru o masura atat de simpla.

Share this post


Link to post

Nu, trebuie "convinsi" membri din AGA, care nu sunt militari, sa accepte ordine.

Share this post


Link to post

Pai daca te iei dupa ce zice lumea pe aici, tot in economie ajung banii. Si se platesc impozite.

Imi pare rau daca sunt de alta parere. In situatia a doua in care banii sun furati cu obraznicie si ajung la o mana de oameni acesti oameni isi cumpara vreo vila pe la Monaco, isi mai trage vreun Veyron, iar restul ii depoziteaza in Elvetia. Daca banii furati astfel ar ajunge in continuare in salariile bugetarilor, astia cumpara mancare si platesc servicii, si astfel se ajuta intr-adevar economia. In mod normal, as fi de acord sa se foloseacsa banii cu predilectie in investitii, dar cum la noi investitiile inseamna de fapt jaf ca-n codru, prefer sa se plateasca in continuare salriile si pensiile intregi.

 

Companiile de stat sunt societati comerciale, cu autofinantare.

Iar ideea oricarei societati comerciale este sa obtina profit, nu sa faca tot posibilul sa sparga acel profit pe salarii si achizitii dementiale. Siu p-astia ii lasi in pace si tai de la pensionari ?! Mi se pare rusinos sa sustii chiar si aceasta nebunie a lui Basescu ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Eram ironic... problema achizitiilor e a DNAului, care a inceput de ceva vreme sa miste...

 

DAR, ca sa scoata banii afara din tara, oamenii aia trebuie sa plateasca impozit pe profit

 

Cat de salarii... Mai bine se sparg banii pe salariile angajatiilor la companiile de stat decat pe bugetari.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Nu, trebuie "convinsi" membri din AGA, care nu sunt militari, sa accepte ordine.

Membri AGA sunt purtatori de mandat, sunt niste executanti.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sincer intreb, stii sigur asta?

 

Altfel: http://www.money.ro/intern-1/ministerul-finantelor-majorarile-salariale-din-primarii-sunt-ilegale.html

 

Poate cel mai sonor caz este cel al primăriei din Sibiu, condusă de Klaus Johannis, propus la un moment dat pentru şefia guvernului României.

 

Consiliul Local al Municipiului Sibiu a aprobat într-o şedinţă de la finalul lunii abia încheiate un proiect de hotarare în urma căruia functionarii din primăria Sibiu beneficiază de acordarea de suplimente salariale, din iunie.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Baselu se crede imparat si peste consiliile locale, a desfiintat autonomia locala ? E foarte bine ca tot mai multi oameni rationali isi bat joc de un maimutoi ca bok si de pacientul de la Cotroceni.

Share this post


Link to post

Poate cel mai sonor caz este cel al primăriei din Sibiu, condusă de Klaus Johannis, propus la un moment dat pentru şefia guvernului României.

Foarte bine a/au facut. Basescu si Boc sa taie intai din hotia pe care o patroneaza ei, sa fure dracu mai putin si dupa aia sa taie de la pensionari. Daca masinaria aia de spalat care avea pret de 2k o lua cu 3k si nu cu 13k mai ziceai ... Daca pentru patinoarul din Brasov care era evaluat la 4 milioane, costa 5 milioane si nu 12, iar nu cred ca ziceai cineva mare lucru ... Dar cum lor nici nu le trece prin cap sa taie de la achizitiile alea dementiale si din unele (multe) salarii fulminante, dar taie de la pensionari, foarte bine le-a facut Klaus&Co.

Share this post


Link to post

Mediocritatea cuplului de comici baselu/bok nu sufera comparatii, cel mult cu un dezastru natural.

Share this post


Link to post

Lasa ca se pregateste tripla de comici ponta, gionel, crinulet.

 

Comicaria gen bok/basel nu a fost inventata de acum, e de pa vremea lui Caragiale.

Share this post


Link to post

Klaus e pensionar?

Ha ha ha, ce ma rasei la po(a)nta ta ...

Share this post


Link to post

Cu baselu in pozitia aceea, nu poti schimba ceva in RO, decat madam udreea posetele. Doar un nebun invrajbeste categoriile sociale, copiii cu parintii, pentru a putea satisface orgoliile unor 'blonde' (lista-i lunga).

Share this post


Link to post

Ha ha ha, ce ma rasei la po(a)nta ta ...

 

Si eu. Si imi place si Klaus, e baiat smecher si descurcaret.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ma bag si eu in discutie cu un calcul destul de simplu...

Se ia profesorul Icsulescu.

Se iau vacantele de vara, de Paste si de Craciun si se calculeaza 3 luni + 2 saptamani + 2 saptamani = aprox. 4 luni.

Se scad din 12 luni cat are anul cele 4 de mai sus, ramanem cu 8 lucrate efectiv.

Se ia o norma si deci petrecerea a 5, 6 ore pe zi la scoala, deci cam jumatate de zi daca si suntem ingaduitori si reflectam la natura muncii si la pauzele regulate, deci din 8 luni lucrate efectiv avem de fapt doar 4.

Se ia in calcul si al treisprezecea salariu???? eu i-as spune al 5-lea daca as avea caderea sa fac asta...

Se ia un salariu de profesor cat de cat calificat de cca. 1500 ron /luna si se inmulteste cu 13 (nu cu 5 cum ar fi normal) si obtinem un venit anual de 19500 ron. Aici calculul s-ar putea sa fie eronat pentru ca nu pot decat sa presupun ca sunt platiti la fel si in vacante luand in considerare prima de vacanta.

Calculam ca cele 8 luni lucrate au undeva pe la 244 de zile calendaristice si 174 lucratoare, fiecare a 5,5 ore (ne jucam putin cu virgula) deci un total de 957 ore lucrate pe an.

Impartim cei 19500 ron la cele 957 de ore si ne rezulta un calcul aproximativ de 20 ron/ora lucrata.

Luam si conditiile actuale in care ies numai imbecili de pe bacile scolilor si am putea sa ne intrebam... 20 ron / ora ... nu e cam mult????

De fapt 20 ron / 50 minute...

Si astia incearca sa le planga lumea de mila...

Muncitorii din mediul privat nu au iesit in strada, or fi fost obositi saracii si s-au gandit ca e mai bine sa se duca la familie acasa...

Nea' caisa astia de profesori au timp, ies in strada, fac scandal, mitinguri, proteste, multi galci...

Nici unu nu striga sa fie platit pentru performantele elevilor care ii dascaleste...

Bosorogilor n-ar fi trebuit sa le taie din malai, chiar asa de-ti vine sa le mai dai cate una in cap cand vii la 5 seara obosit de la servici si ii doare la 2 metri dupa dos ca tu esti obosit frant si nu te intereseaza ca scrie pe placuta aia din tramvai ca-i loc de bosorogi, gravide si femei cu copii in brate, dar ei tot insista ca e locul lor, ca au muncit o viata intreaga si acum tebuie sa se odihneasca. Eu unul le indic cimitirul ca acolo e loc cu liniste si verdeata...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...