Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Orice manifestare e o manipulare politica oricat ar incerca sa se disculpe liderii principalelor partide politice de opozitie.

Tu chiar crezi ca PSDul i-a influentat pe studenti ? Sau pe "mamele-Pampers" ?

Share this post


Link to post

Nu am spus ca PSD-ul a organizat tot. pesedeul este singurul partid care daca ar organiza asa ceva, s-ar acoperi fara probleme cu doctrina de partid; ar avea ceva de pierdut prin asta? Mamele "pampers" sigur nu aveau altceva de facut numai sa iasa in strada, doar doar va mai iesi cineva. Orice manifestatie este organizata-indiferent ca este vorba de vreo asociatie sau mai stiu eu ce fel de organizatie. Orice organizatie/asociatie poate fi influentata prin promisiuni. Practic, noi , pleava societatii suntem manipilati in permanenta de catre asa zisa clasa politica. Pana si campaniile electorale se duc pe manipulare. Despre studenti nu mai vorbesc, amintirile anilor 89 inca mai dainuie prin studentime; cand le bagi in cap ca pot schimba lumea, incearca sa-i opresti. In plus, ce procent din studenti e afectat de reducerile salariale? Cati au burse de merit sau sociale?

Share this post


Link to post
Tu chiar crezi ca ...

Adica, din 50% + 1, doar acel 1 a crezut ?

Share this post


Link to post

In plus, ce procent din studenti e afectat de reducerile salariale? Cati au burse de merit sau sociale?

 

Asta sigur are:

 

image-2010-05-13-7269126-41-protestul-studentilor-din-iasi.jpg

Share this post


Link to post

E clar, injiner.

Share this post


Link to post

In plus, ce procent din studenti e afectat de reducerile salariale? Cati au burse de merit sau sociale?

Destui. Si nu e vorba doar de burse, multi vor fi in imposibiiltatea de a mai sta in camine. De chirii, cel putin in Bucuresti, cu greu poate fi vorba. Deci ...

Share this post


Link to post

Cati? Multi se bucura sa prinda un loc la fara taxa (asta la stat) dar sa mai aibe si bursa. Cei care au bursa (de studii/merit) chiar cred ca au ceva mai bun de facut decat sa lupte pentru o cauza pierduta. Din 10 studenti adunati in strada cati stiu de ce se afla acolo?

Ce legatura au caminele cu reducerile salariilor/indemnizatiilor acordate de stat?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Majoritatea stiu. La cursuri e plictisitor.

Share this post


Link to post

Ce legatura au caminele cu reducerile salariilor/indemnizatiilor acordate de stat?

Mare legatura. Ai idee cit plateste un student pentru un loc in camin ? Ai idee cit va plati daca se reduce/elimina subventia acordata de stat ?

 

Majoritatea stiu. La cursuri e plictisitor.

E facultate, deci facultativa. Te risti sa dai un procent de studenti interesati cu adevarat de macar jumatate din cursuri ?

Edited by Salex

Share this post


Link to post

@ zmeu Subscriu. :mrgreen:

 

@ salex Subventie de la stat pentru ce?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

E facultate, deci facultativa. Te risti sa dai un procent de studenti interesati cu adevarat de macar jumatate din cursuri ?

Nu as vrea, am terminat de prea multa vreme facultatea. Pe vremea mea, adica acum doi ani, toti studentii se duceau la facultate cu voiosie. Pe vremea mea, nici liderii de sindicate studentesti nu erau membri de partid supusi rectorului garantat Vanghelie si cantinele nu erau folosite ca sedii de campanie in ziua alegerilor.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eh, niste golani ...

Share this post


Link to post

Mda, e "mana criminala" a PSD-ului :) )

 

De parca astia de acum n-ar fi facut aceeasi chestie daca erau in locul lor.

 

Normal ca le ofera suport logistic cu cea mai mare bucurie, scrie undeva ca nu e voie ?

 

La ce scene s-au vazut prin tara si ce fel de manifestari aveau oamenii mi-e greu sa cred ca au iesit la ordin.

 

E greu sa scoti din tine asemenea manifestari, poate doar daca esti actor.

Edited by Hassel

Share this post


Link to post

NU, s-a reintrodus delictul de opinie.

Share this post


Link to post

Si deocamdata e inca liniste.

 

Cred ca o sa urmeze niste mutari "la sacrificiu" , un alde Videanu ...posibil chiar Boc, cine stie...un moment prielnic pentru Udrea ... in sfarsit dupa atata microfonie o fi venit si randul ei.

 

Iar Base, maestrul disimularii o sa dea cei mai bun din el, se pricepe la asa ceva, va fi iar un adevarat show.

Share this post


Link to post

Cum zicea cienva mai sus, PSDul are voie. E in doctrina lor. Nu inteleg de ce se ascund. Oare pentru ca au alte interese decat cele ale manifestantilor?

 

PNL-ul, pe de alta parte, tocmai si-au dat arama pe fata. Citeam ieri propunerile lor si ma cruceam. Nu la cat de proaste sunt ci cat de deja luate sunt de un an-doi. Popu-lismul asta...

Share this post


Link to post

cine stie...un moment prielnic pentru Udrea ... in sfarsit dupa atata microfonie o fi venit si randul ei.

S-ar putea sa intuiesti tu ceva. Udrea a fost una dintre putinele voci de la PDL care, in urma cu citeva zile, a ciripit ceva legat de varianta unei remanieri guvernamentale. Acu', sa o luam logic. Toti cei care au fluierat in biserica au fost trasi pe dreapta. Intrebarea legitima care se pune este: stie Udrea ceva sau a fost "iertata" pentru ca e ... Udrea ?

Share this post


Link to post

E clar ca mitingul de azi nu e "orchestrat" de nimeni...

 

Ora 13.20: Pe scena din piata cinta CRBL (ex-Simplu) un cintec hip-hop de protest

E clar ca acel cantec a fost incropit pe loc din dragoste pentru protestatari... greenguy.gif

 

Ora 11,50 Marius Nistor

 

  • Suntem in Piata Victoriei, a victoriei sindicale impotriva dictaturii ... :) ) buna buna afirmatia...suna cunoscut :) )

 

  • Sunt peste 60.000 de sindicalisti aici, iar alaturi de noi sunt milioane. ... dap..cateva milioane din cei 1.700.000 de salariati bugetari... e drept :) )

 

  • Traim intr-o tara in care cei aflati la putere isi infometeaza copii, isi infometeaza parintii, isi condamna la moarte pensionarii... mdea copii si parintii celor de la putere sigur nu sufera de foame..71000000.gif

 

 

Share this post


Link to post

Asta sigur are:

student-iasi-4.jpg

 

student-iasi-5.jpg

... alte revendicări

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

@tolin

 

Posted Yesterday, 09:35 PM

 

Adica 80% dintre pensionari n-au motive sa protesteze, asta sa inteleg de la un basist ?...

 

1. Pensionarii au motive si trebuie sa protesteze ! Nu stiu daca 80%...77.59% sau 97% etc !

Si nu numai ei ! Toti cei carora, sub o forma sau alta, li se aduce atingere drepurilor si/sau libertatilor ! Nu ma refer aici strict la acele drepturi/libertati bazale, existentiale ! Si discutia poate continua la nesfarsit...!...

2. Nu stiu la ce "basist" faci referire !? Cu siguranta, nu la mine ! 68000000.gif

 

Pentru un singur bolnav trebuie sa sufere 80% din populatie ? Nu-i un deja-vu ?

3. Sensul intrebarii tale retorice vizeaza strict conotatia de discriminare !

(exemple extreme dar la indemana: din cauza lui Ceusescu a suferit x% din populatie; din cauza unui infractor tigan este blamata o comunitate intreaga; datorita vorbelor sau actiunilor nechibzuite ale unui ungur este huiduita o natie intreaga ! Si exemplele catre aceasta zona pot continua!)

Gandeste-te si la cealalta conotatie ! Un alt punct de vedere ! Solidaritate spre ex ! Adica:"all for one and one for all !" Iti suna cunoscut!? Din pacate, mai rar un asa "deja-vu" in istoria noastra ! Exista insa !

4. Ceva mai sus @zeneseu (si nu este singurul, dar el mi-a venit in minte acum) a punctat un lucru extrem de important ! Manipulare ! N-ar fi lipsit de interes daca in lecturile noastre am mai parcurge, din cand in cand macar, cate o pagina-doua din lucrarea lui Gustave Le Bon, Psihologia multimilor ! http://ro.wikipedia...mul.C5.A3imilor

Are peste 100 de ani, dar permanent actuala !

Am constatat lucrul asta inclusiv astazi, ref la Mitingul din Piata Victoriei !

Share this post


Link to post

post-6093-127427409891_thumb.jpg

 

Imi traduce si mie cineva? 23000000.gif

Share this post


Link to post

"Albanezul" cica e PD-L-ist din sect 4 :)

Share this post


Link to post

Dar care a facut deplasarea la Iasi. E perfect logic.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu credeti ca ar fi subiecte mai interesante de discutat pe ziua de azi, ca vorba aia, avem destule ? Pe cuvint daca reusesc sa inteleg cum de reuseste un agramat sau un batrinel sa faca fericita atita lume :| . Si daca tot vorbim de educatie, ca vad ca astaa devenit ultimul subiect fierbinte al topicului asta, chiar nu deranjeaza pe nimeni trocul facut de UDMR pentru a sustine in continuare Guvernul ? Adica asta de aici. Hai sa vedem, oare ce consecinte va avea acest gest. Pareri ?

Share this post


Link to post

Te omori degeaba, Salex. Pentru multi este mai important sa implice in vreun fel PSD, decat de a sta sa judece daca oamenii aia care protesteaza au sau nu dreptate. Este mai important faptul ca s-a implicat PSD decat taierea cu 15% a pensiilor ? Nu zic ca nu trebuie facute economii, dar sa le facem unde trebuie, in contractele de achizitii publice, nu din pensiile de 600 de lei !

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...