Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Multumesc andreib ca m-ai facut lenes , faptul ca ma mai uit din cand in cand la TV poate o

insemna asta in acceptiunea ta , in a mea nu , e un mod de a incerca sa ma mai relaxez

cand si cand .

Asta nu inseamna ca trebuie sa se permita santajul ordinar la care se dedau maimutoii aia doi care acum cateva minute

erau ridicati in slavi la irealitatea ,

@tolin Te rog sa nu mai fii lenes sa te uiti la Tv , poti doar la irealitatea si la antene . E voie de la partid .

Cat despre radu moraru in rarele emisiuni care le-am urmarit nu l-am vazut NICIODATA vorbind

in halul in care o fac ceilalti .

@tolin Faptul ca sunt in cercetare nu inseamna nici macar ca exista acele conturi - se cerceteaza

daca exista , daca sunt ale lor etc.

@smailmiami Faptul ca in spatele lui patriciu sunt niste rusi ... excursia privata a lui geoana in rusia ,

cu avionul lui tiriac chiar ti par toate niste coincidente?

Edited by body

Share this post


Link to post

@Zmeu: ce tot ne invartim, vorbim de RAFO?

 

Nu.

 

Diferenta, nediferenta ... Presa e partinitoare, nu cred ca exista pe undeva pe Pamantul asta jurnalist nepartinitor. D

 

Exista presa partinitoare si exista presa de partid.

Share this post


Link to post

Deci impotriva a ce ne revoltam, impotriva fatului ca nu stim sa schimbam postul? Sau ca ne e lene sa gandim de unii singuri si avem nevoie de ,,traducatori"?

E aiurea ce face presa-manipulare pe fata- deoarece sint relativ putini cei ce "schimba postul" cum zici tu...aia din categoria "prosti da' multi"...pt ceilalti e aiurea ca se jigneste "bruma de inteligenta ramasa"...

 

Leule cer scuze, am fost prea acid in replica mea...dar articolul ca multe altele inclusiv talk kkt de pe tembeliziuni sint deadreptu' idioate, scrise/vorbite special pt cei care preiau informatia direct prelucrata si o digera fara sa o "molfaie"...

 

Ti-a zis chiar seful ANI, sunt in cercetare, deci exista.

Pot fi in cercetare daca exista...bancile daca ai argumente destule zic daca ai cont si ce au in ele...iar ala daca cerceteaza nu intreaba numai daca x,y,z au conturi...

 

Apropo de presa partinitoare...e o diferenta sa spuna ca x e mai gri decit y, si x e negru si y e alb ca lacrima...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

E prima daca cand aud ca cineva e vinovat pentru ca e in cercetare. :) )

Eu te stiu un aparator al respectarii legilor si un cunoscator al principiilor justitiei.. le incurci intentionat sau iti scapa unele etape spre deliberare in demersul asta? :)

Unde scrie vinovat ? Detinatorii conturilor in Elvetia sunt cunoscuti, fiscul german a pus la dispozitie lista lor. Daca se cerceteaza natura tranzactiilor(eu ma indoiesc), ne spune seful ANI. A promis singur mai demult, ne santajat, la ora de varf, pe sticla.

Share this post


Link to post

Cand se face pollul ala? dupa 6 decembrie? propun doua intrebari: cu cine votati, si: cine credeti ca o sa iasa?

Chiar ar fi interesant de stiut cu cine voteaza actuali si fosti posesori de daewoo (categorie la care nu s-a gandit niciun institut de forare, pot sa jur).

 

 

Share this post


Link to post

Multumesc andreib ca m-ai facut lenes , faptul ca ma mai uit din cand in cand la TV poate o

insemna asta in acceptiunea ta , in a mea nu , e un mod de a incerca sa ma mai relaxez

cand si cand .

Televizorul este cel mai comod, mai comod decat sa stai sa citesti o carte, sau sa citesti articole stufoase si sa faci o analiza. Cu toate acestea si la televizor ai posibilitatea sa te uiti la ce iti place/convine/te distreaza, e la o apasare de buton distanta. Deci care este problema noastra cu presa?

 

Daca is prosti si subiectivi nu te mai uita la ei, este f simplu. Daca tu si inca cateva zeci de mii de oameni aveti aceasta convingere aia dau faliment. Simplu, nu?

Edited by andreib

Share this post


Link to post
... Deci care este problema noastra cu presa?

Noi nu avem probleme din acestea, baselu are.

Share this post


Link to post

Televizorul este cel mai comod, mai comod decat sa stai sa citesti o carte, sau sa citesti articole stufoase (nu vb de libertatea si cancan). Cu toate acestea si la televizor ai posibilitatea sa te uiti la ce iti place/convine/te distreaza, e la o apasare de buton distanta. Deci care este problema noastra cu presa?

 

Ma deranjeaza ca majoritatea posturilor tv din romania sunt "derapate", desi nu ma uit deloc. Nu ma uit, dar ma deranjeaza: mi se pare nedrept fata de Basescu. De aia criticam: da, schimbam postul, dar criticam pentru nedreptatea pe care postul respectiv o face lui Basescu, nu pentru ca stam ca masochistii pe programele lor si ne doare la senzorul estetic.

Share this post


Link to post

Nici eu nu am. Am totusi ceva cu presa de partid care se da independenta si cu aia reprezentata de jurnalisti care au rafuieli cu subiectii articolelor lor.

Share this post


Link to post

Ce e asa greu de inteles...nu avem o problema directa cu "presa" adica ne mint pe noi...schimb canalul cind vad ca "ara" baietii ...

Problema e, cum s-a scris de vreo 2-3 ori pe aici ca se incearca manipulare pe fata fara perdeluta, iar problema 2 e ca marea masa e destul de credula si "pune bot"...iar asta ne afecteaza pe toti inclusiv pe cei care "schimba canalu"...indirect si voi aveti o problema Tolin@Co chiar daca nu o vedeti...

Share this post


Link to post
... voi aveti o problema Tolin@Co chiar daca nu o vedeti...

Pana acolo tu ai o problema cu mine, ma citesti prea mult. Cauta alt material, din cele care-ti lipsesc.

Share this post


Link to post

Daca is prosti si subiectivi nu te mai uita la ei, este f simplu. Daca tu si inca cateva zeci de mii de oameni aveti aceasta convingere aia dau faliment. Simplu, nu?

 

Acum e perioada in care se baga bani, nu in care ii intereseaza profitul in bani, ci ala in voturi. Evident ca le ies si bani e perfect normal sa nu ii deranjeze, ca doar nu or fi impuscati in cap ca "inpuscatu'" :)

 

Intr-o epoca a comunicatiilor si a internetului sa spui cuiva sa nu se uite la tv este lipsit de sens.

 

Apoi nu toti au internet sau acces la ziare, ziarele ar costa in plus, asa ca singurul mod rapid de acces la stiri este televizorul, asa ca nu mai faceti apologia

informarilor asa zis superioare, este superflu. Da eu ma uit la televizor ca 95% poate din popolatie, e ceva degradant cumva?

 

Nu e vorba ca ma uit eu sa nu, ci ca se influenteaza masiv rezultatul votului, nu va mai faceti ca nu pricepeti. Un vot egal un vot indiferent ca vine de la un analfabet sau de la un academician, asta e regula.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mie nu-mi plac oamenii politici ipocriti care inventeaza probleme si vorbesc in numele interesului national. De aia nu-i votez. Dar cu toate acestea exista posibilitatea ca ei sa preia puterea, asta nu pot schimba si ma afecteaza in mod direct.

 

De asemeni nu-mi place de Mircea Badea... Asta e, nu ma uit la el iar asta nu-mi influenteaza nici catusi de putin existenta. Frumusetea democratiei e liberul acces la informatie si varietatea surselor: nu-mi place unu, nu-l ascult.

 

Aia sunt impotriva, eu sunt pro. Consider ca bat campii si n-au dreptate dupa ce i-am scultat o data, de 2 ori. Decizia normala e sa caut pe altii care ii consider mai obiectivi, taxandu-i astfel pe primii.

 

LE: Nu spun sa nu te uiti la televizor dar spun sa nu ai pretentia de la televiziunea adresata maselor sa fie docti si obiectivi. Veri asta, vrei rigoare cauta alte surse de informare.

In acelasi timp televiziunea intotdeauna va fi interesata de audienta. Nu e audienta, nu e reclama, nu e reclama nu e caş, nu e caş e faliment. Televiziunile sunt producatoare de bani nu consumatoare (mai putin TVR, aia sunt sugative) si nu e campanie 12 luni pe an. Cu toate astea nu vad sa le scada audienta chiar daca toarna numai prostii dupa cum sustine basescu...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Ma deranjeaza ca majoritatea posturilor tv din romania sunt "derapate", desi nu ma uit deloc. Nu ma uit, dar ma deranjeaza: mi se pare nedrept fata de Basescu.

Ete na, se mai intoarce roata. Acu' un an cand il pupau toti in c.r pe baselu, mai putin sinteza zilei, nu mai plangeai de mila chiorului. Te prinse grija acu. Sunt biznisuri private, poa' sa faca ce vrea muschiu patronului. Tie trebuie sa-ti zica o televiziune ce sa faci, nu esti in stare sa judeci singur ?! Daca-ti place de Baselu dai pe Etno, mai baga si-o sarba, ce sa mai, veselie mare ! Ai vazut cum canta Boc ? Pusca si cureaua lata ...

 

@smailmiami Faptul ca in spatele lui patriciu sunt niste rusi ...

Fratele meu alb, dar cum le stiti voi pe toate, plini de priceputi pe aici. zeneseu stia cand cad imobiliarele, da' n-a vrut sa zica, tu stii cine e in spatlee izmenelor lu' Patriciu, ce sa mai ... Si cand zici rusi parca vorbesti de vreun trib de prin Africa de sud ... Pai snt cea mai mare putere energetica, o mare putere economica, sunt la o aruncatura de bat de noi, care e marea problema ? Nu te-ai saturat sa iei mia de metri de cub de gaze cu 1-2 sute de dolari mai scumpa doar din cauza bezmeticului de baselu ?!

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Andrei, corectitudinea informarii, rigoarea, impartiabilitatea nu sunt negociabile. Legea obliga.

 

Smialmiami, esti din nou in eroare. Un patron de tv nu face ce vrea muschii lui, exista legea audio vizualului. Mai informeaza-te.

Ca nu-ti place tie de base ca e "chior" ca asa a zis mazare, nu are legatura cu subiectul. Dar spune clar, vrei sa votezi unul cu ochi mari si mult par :) )

Share this post


Link to post

Nu te-ai saturat sa iei mia de metri de cub de gaze cu 1-2 sute de dolari mai scumpa doar din cauza bezmeticului de baselu ?!

 

Asta tot la TV ai auzit-o, nu?

Share this post


Link to post

Radux, cred ca ai gresit topicul, degeneratele cu pretentii lascive eu stiam ca se dau cel mult la caterinca :) )

Macar de avea humor, eu am auzit bancuri bune cu base, la care am ras serios si le pot spune si aici sa radem toti .. dar astea scremoase nu merita atentia.

Share this post


Link to post

Dar spune clar, vrei sa votezi unul cu ochi mari si mult par :) )

Recunosc, m-ai citit ca pe-o carte deschisa.

 

@Zmeul: Dap, la TV, nu mi-a dat Baselu una din firmele alea de intermediere casa stiu mai de-aproape. Inceput de articol de pe BloomBiz: "Romania plateste pentru gazele naturale importate din Rusia in jur de 370 de dolari/1000 metri cubi, ceea ce inseamna unul dintre cele mai ridicate preturi din Europa."

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Pana acolo tu ai o problema cu mine, ma citesti prea mult. Cauta alt material, din cele care-ti lipsesc.

 

De data asta chiar nu...erati citiva cu aceeasi idee si tu erai ultimul care a postat :)

 

Englishman linkul tau a disparut ... banui ca era ceva interesant daca s-a evaporat asa de repede...fa si tu rezumatul ideilor principale 77000000.gif

Share this post


Link to post

Ete na, se mai intoarce roata. Acu' un an cand il pupau toti in c.r pe baselu, mai putin sinteza zilei, nu mai plangeai de mila chiorului. Te prinse grija acu. Sunt biznisuri private, poa' Nu te-ai saturat sa iei mia de metri de cub de gaze cu 1-2 sute de dolari mai scumpa doar din cauza bezmeticului de baselu ?!

 

 

 

 

@Zmeul: Dap, la TV, nu mi-a dat Baselu una din firmele alea de intermediere casa stiu mai de-aproape. Inceput de articol de pe BloomBiz: "Romania plateste pentru gazele naturale importate din Rusia in jur de 370 de dolari/1000 metri cubi, ceea ce inseamna unul dintre cele mai ridicate preturi din Europa."

 

Romania are si unul dintre cele mai mici consumuri de gaz rusesc din Europa. Altfel, spune te rog, cat e media europeana?

 

BTW, sute de euro mai mult, zici...

Share this post


Link to post

Nush bre cat consuma europenii. Ideea era ca noi plateam mai mult pe gaze, nu sa calculez cu virgula, deci nu e chiar asa rau sa te ai bine cu rusii. Dar sunt sigur ca tu ai inteles ideea.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

E, hai fi serios, nu stau acu sa rascolesc netul. Cauta si tu singur daca te intereseaza.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...