Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Eu ma cracanez de ras cand vad PSD-ii cum se agita acum si cum il blameaza pe Base ca a daramat coalitia de guvernare... Hai da de. Cand Nica a iesit si a inceput, in calitate de ministru de interne, sa spuna povesti de adormit copii in declaratii publice, ma intreb cati nu stiau care ar fi fost urmarea... De ce PSD, care acum il acuza pe Base ca vrea controlul internelor, nu a propus imediat un nou ministru de interne, pentru a avea ei controlul internelor?

Cat despre Base, ii mai acord un credit, ca am fost si eu marinar, si are un ceva de lider, sau cel putin eu asa il vad.

Referitor la masurile de politica economica, as fi vrut sa vad pe altii ce puteau face in contextul actual. Am lucrat si eu, ca probabil multi altii de aici in invatamant, taman in perioada guvernarii Iliescu, apoi a lui Constantinescu si apoi mi s-a facut lehamite. Ma saturasem sa cer elevilor sa cumpere manuale facute de niste imbecili, pentru simplul fapt ca erau membri PSD/pntcd, si erau manuale agreate de conducerea politica a ministerului si a inspectoratelor. Oare stiti cum functioneaza camarila de stat in acest sector si probabil in toate sectoarele bugetare? La fiecare schimbare de culoare politica a ministrului se schimba pe rand inspectorii scolari generali, apoi cei de specialitate, apoi directorii scolilor, apoi directorii adjuncti ai scolilor, apoi membrii in consiliul de administratie. Stiti cati bani s-au scos din buzunarele noastre pentru "lucrari de reabilitare" a scolilor facute, de mantuiala evident, de firmele nepotilor, soacrelor, ginerilor greilor locali din PSD? Oh, nici nu visati ce sume se vehiculeaza! Ca fapt divers, in 2002, reabilitarea exterioara a unui liceu de marime medie a costat vreo 40 de miliarde! Stiti ce s-a facut de banii astia? S-au facut reparatii la fatada, vreo 50 mp de tencuiala, s-a vopsit fatada, s-a vopsit tocaria din lemn (veche din 1975!) si s-au inlocuit niste burlane! Lucrarea a durat 8 luni de zile!!! Asa ca sa nu-mi vina mie vreun pesedel sa-mi tina lectii de economie bugetara, ca-l scuip in ochi la propriu.

Sa-l votez pe Geoana... Hm , interesant, oare ce functii vor ocupa apoi Hrebe si "Care este" ? Prim ministru si presedinte al senatului? Mazare ce va fi? Ministru de finante nu, ca se pricepe la pus taxe... Iar Oprisan? La industrie? Interesant...

Pe Crin? De ce? Ca arata bine? Si apoi? Orban prim ministru... Mda, isi poate pune girofar la audi ca sa poata pleca de la locul faptei gingas si virgin... Tariceanu la finante. Buun, sa mai dea niste scutiri de taxe si sa mai toace niste bani...

Din pacate sunt constient ca nici Basescu nu va putea face mare lucru daca nu va avea o sustinere parlamentara solida, care sa permita implementarea unui program de guvernare fara sa se discute fiecare fraza a unei legi de nspe ori intre liderii partidelor din coalitie, ca nu care cumva sa lezeze interesele vreunui membru suspus...

 

Cele de mai sus sunt parerea mea personala. O puteti accepta sau nu, nu incercati insa sa o combateti :)

Share this post


Link to post

Continut sters

Edited by andreib
Pentru limbaj ,de periferie" va rugam folositi alte forumuri, nu acesta!

Share this post


Link to post

Fiindca se apropie alegerile, va rog sa-mi ingaduiti cateva randuri.

Pe Base l-am votat cu speranta ca voi/vom scapa de Bombonel care in Calarasi a facut prapad. Spre uimirea multura, tot fostii fsn-isti care au dat ciordeles au condus judetul/tara. Apoi au inceput toanele lui (Base) de dictator: numai ai lui sunt buni, numai ai lui sa fie la putere, restul sunt hoti. Deci, nu-l mai votez.

Geoana e diplomat, dar tot prostanac e si marioneta. Am scris mai sus ce scarba am de psd.

Oprescu pare un smecher de cartier, am inteles ca a fost mare doctor, dar vad Bucurestiul la fel de haotic. Deci, nu.

Eu il votez pe Antonescu: bugetar toata viata, fara vanzari anterioare, fara afaceri de familie, pare un om cinstit. Nu in ultimul rand, am si convingeri liberale.

2J si Vadim sunt buni de circari sau nr9.

Restul...nu.

Share this post


Link to post

...

Eu il votez pe Antonescu: bugetar toata viata, fara vanzari anterioare, fara afaceri de familie, pare un om cinstit. ...

As putea fi de acord cu tine in orice privinta, iti pot accepta convingerile liberale, dar nu pot accepta ceea ce este ingrosat mai sus. Am argumentat cu propria declaratie a lui crinescu. Si sincer, un om care spune ca toti celalti sunt hoti si mincinosi in afara de el, hai sa fim seriosi, ori e prea naiv, ori vrea sa ascunda ceva. In niciun caz, mie nu imi insufla incredere pentru a-i da girul de presedinte. :)

Share this post


Link to post

Zmeule daca inregistrarea nu e fake e belea 24000000.gif

Fxxxx... cica sint ziaristi...formatori de opinie, si mare analisti pe la tembeliziuni...

Sa vedem ce mai zic pro PSDNL-ii...pacat ca nu se va da pe posturi...

Mircea intr-un final altceva decit flota si casele fetelor...bravas ai si tu o nuca 10000000.gif

Lasind gluma ai perfecta dreptate apropo de manuale (aia cu afacerile de zdemii de miliarde nu ma f...e in mod direct), ce dracu cauta Ana Blandiana in cartea de Stiintele Naturii, sau Andreea Esca si Florin Calinescu in manuale ??? Astea sint mici exemple care au ramas intiparite pe retina...

A fost un scandal si cu cartea de religie... eu merg mai departe ce masa cauta Religia in scoli sub forma asta? Si e OBLIGATORIE cu nota si tot tacimul...

Ca Istoria religiilor dupa cls 5a parca mai merge...dar si asa e trasa de par...

Apropo de Religie...Biserica SRL cu cine voteaza anul asta? Alta metoda super tare de manipulare a maselor ...

Traiasca coana Mitza Androneasca ei trebuie sai multumim...

LE: Antonescu intradevar pare cinstit dar e prea moale sa nu zic altfel sa se ia la trinta cu "zmeii" din PSD, PDL, si chiar cu cei din propriul partid ...vorba unui clasic in viata "n-are oo" :)

Macar Baselu e "nasul" la PDL...are numai 2 gasti contra...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Si sincer, un om care spune ca toti celalti sunt hoti si mincinosi in afara de el, hai sa fim seriosi, ori e prea naiv, ori vrea sa ascunda ceva. In niciun caz, mie nu imi insufla incredere pentru a-i da girul de presedinte. :)

Si in ce fel actualul presedinte nu se incadreaza in aceasta categorie?

 

Si pentru ca tot se discuta de reformisti, i've got some news: viitorul apartine ,,mogulilor" care conduc companii mari, multinationale. Nu zic ca e roz, doar ca asta este situatia la nivel mondial. Si oricat s-ar chinui unii sa-l discrediteze pe Patriciu eu tot il consider unul dintre cei mai buni oameni de business din Romania care a facut cateva declaratii de-a lungul timpului care fac mai mult decat toata trancaneala politica la un loc.

Share this post


Link to post

Care ar fi alea? Aia in care l-a vazut pe Geoana liberal unde se incadreaza?

Share this post


Link to post

@zeneseu, eu nu spun ca antonescu ar fi un dumnezeu mai mic pentru romani, dar cel putin stiu ca nu l-am incercat pana acum. Cu restul ne-am pacalit pana acum si cu alti mascarici eu nu ma bag. Toti avem pareri, nu cred ca poate cineva sa spuna si sa creada ca X e cel mai cinstit de pe pamant. Parere proprie si fara tenta de a intra in polemici.

Un alt marinar mi-a spus ca Base e cea mai buna solutie actuala pentru Romania.

 

Mie mi s-ar parea mult mai interesant ce guvern o sa avem, presedintele e oricum o gluma.

Share this post


Link to post

Pai depinde SI de presedinte ce guvern avem...

Presedintele e o gluma functie de cine e ales...gluma de kkt ar fi sa iasa Becali sau Vadim =))

Daca nu are putina "vina" sa-si foloseasca prerogativele si se ocupa numai de plimbari si mediere da e o gluma...

Sa votam un presedinte (si guvern) pt linistea noastra...

Share this post


Link to post

Si in ce fel actualul presedinte nu se incadreaza in aceasta categorie?

 

Daca ai argumente de tipul pe care l-am adus eu, te rog sa le impartasesti-ar fi mai mult decat binevenite. Din cate imi amintesc nu am sustinut nicaieri ca basescu e curat ca lacrima (sper ca se observa ca toate numele candidatilor sunt scrise cu litera mica intentionat) ci doar ca va primi votul meu din cauza adversarilor.

 

@zeneseu, eu nu spun ca antonescu ar fi un dumnezeu mai mic pentru romani, dar cel putin stiu ca nu l-am incercat pana acum. ...

 

 

Mie mi s-ar parea mult mai interesant ce guvern o sa avem, presedintele e oricum o gluma.

 

Pai asta vreau sa subliniez si eu, chiar daca nu l-am incercat, nu sunt dispus sa-l incerc. Repet, am argumentat parerea asta din punctul meu de vedere.

Daca presedintele e o gluma, de ce naiba se mai bat pe postul asta? :D

Share this post


Link to post

@andreib Faptul ca ale mele convingeri politice nu coincid cu ale tale nu-ti dau totusi dreptul sa exagerezi .

"Panarama" nu e totusi " limbaj de periferie" , dar daca asta e parerea ta , sa traiesti .Macar sterge de tot postul ca te faci de bafta .

LE Se pare ca dl moderator nu "se deranjeaza sa raspunda" cand nu-i convine.

Edited by body

Share this post


Link to post

Si oricat s-ar chinui unii sa-l discrediteze pe Patriciu eu tot il consider unul dintre cei mai buni oameni de business din Romania care a facut cateva declaratii de-a lungul timpului care fac mai mult decat toata trancaneala politica la un loc.

Foarte de acord: dau exemplul declaratia ca 75% dintre functionarii de stat ar trebui dati afara, pe care eu personal as vota-o cu doua maini si un picior (daca as fi nepoata Noricai).

Stii cum vine chestia asta? E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune, zicea Eminescu; e usor sa faci super declaratii politice cand nu candidezi politic. Ia pune-l pe Crinut sa faca declaratia asta acum in campanie, si vezi cum trece instant la procente negative.

Trancaneala politica trebuie reprosata alegatorilor, si nu oamenilor politici, astia din urma sunt doar vietati care se adapteaza nisei ecologice in care isi mananca rahatul. Trebuie sa ii reprosam lui Lucian M faptul ca Geoana promite cresterea veniturilor daca il votam, ca daca Geoana ar fi sincer si ar spune ca el nu are treaba cu veniturile, s-ar trezi ca, doamne fereste, ar vota Lucian cu dictatoru'.

Cat despre Patriciu: este foarte tare (sa nu uitam ca si-a "cashed" participatiile cu 5 minute inainte de criza), dar foarte probabil, a avut si bulan, nu numai inspiratie. A dat de cateva ori cu mucii in fasole, de ex. previziona un baril la 200 de dolari in vara lui 2009, si acesta a ajuns la 40-50, cel mai mic din ultimele nu stiu cate decenii.

Share this post


Link to post

Afirmatia lui Patriciu cu 200$/baril nu a fost o greseala ci o manipulare/speculatie. La fel ca si declaratiile despre preturile la imobiliare.

Share this post


Link to post

Afirmatia lui Patriciu cu 200$/baril nu a fost o greseala ci o manipulare/speculatie. La fel ca si declaratiile despre preturile la imobiliare.

Chiar daca la noi e nr. 1, pe piata monidala a petrolului Patriciu e o Drosophila Melanogaster (musculita de otet). Nu isi imagina el niciodata ca poate manipula aceasta piata facand diverse afirmatii.

Share this post


Link to post

Afirmatia lui Patriciu cu 200$/baril nu a fost o greseala ci o manipulare/speculatie. La fel ca si declaratiile despre preturile la imobiliare.

Ce afirma in acel articol in ZF in feb 2008 era o contatare de bun simt cand majoritatea populatiei era prea ocupata cu bisnitareala cu terenuri la cacautii din deal si spera in crestere pana in stele ca sa-si cumpere q7. O fi el om bun de business bun dar a spune ca o declaratie de-a lui va influenta pretul petrolului (care este stabilit la nivel MONDIAL) sau piata imobiliara (umflata si afectata de Criza Globala) este aberant.

 

Singurii care pot influenta piata petrolului intr-o oarecare masura prin declaratii sunt marii producatori (OPEC, Rusia, Norvegia etc), marii consumatori (SUA, China) sau marii bisnitari (fondurile de investitii).

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Singurii care pot influenta piata petrolului intr-o oarecare masura prin declaratii sunt marii producatori (OPEC, Rusia, Norvegia etc), marii consumatori (SUA, China) sau marii bisnitari (fondurile de investitii).

Si marile companii petroliere. A si fost un caz de asta, CEO-ul Exxon (companie cu rulaj anual de 350 miliarde dolari, si profit net de 40 miliarde de dolari) a incercat manipularea pietei, si a fost nevoit de nu stiu ce autoritate anti manipulare yankee :D sa isi dea demisia (si a primit bonus de "retirement" de vreo 400 milioane de dolari :D ). In companiile astea petroliere salariul anual al fiecarui director este cam cat profitul anual al Petromidiei inainte de impozitare, asa ca repet, Patriciu era microscopic pe aceasta piata.

Share this post


Link to post

Mircea intr-un final altceva decit flota si casele fetelor...bravas ai si tu o nuca

Lasa-le in ... nuc de nuci! Vandutul flotei in perioada aia a fost una dintre cele mai bune afaceri ale Romaniei daca vrei opinia mea. Si asta pentru ca absolut toate navele erau cu tehnologie invechita, cu motoare furate de la altii si care nu faceau altceva decat sa consume. Pe piata transporturilor navale Romania nu ar fi rezistat cu flota de care dispunea in 90, oricat de "meseriasa" o creditau unii a fi. Dovada este faptul ca majoritatea navelor au ajuns in tari precum China, care-si permit sa subventioneze aceasta activitate. S-ar fi ajuns irevocabil la transformarea sectorului respectiv intr-o alta gaura neagra a economiei romanesti. Eu personal mi-as fi dorit ca in Romania anului 90, tot ce insemna industrie grea sa se vanda pe 1$ catre companii de prestigiu. Roman catre un mare producator de camioane, UTB catre un mare producator de tractoare, Dacia catre un mare producator de autoturisme, IMGB catre un mare producator de utilaje industriale etc. In felul acesta industria romaneasca, ramasa la nivelul anilor 70 ar fi beneficiat de un aport de know-how si de o tehnologizare la nivelul pietei, si n-ar mai fi intrat in colaps, cu toate consecintele economico sociale care au urmat. De-aia ne-au luat-o cehii inainte! Dar noi nuuu, "noi nu ne vindem tara"! Ne-au trebuit 10 ani ca sa permitem unei persoane juridice sau fizice de cetatenie alta decat romana sa detina teren in proprietate in Romania, de parca aia plecau cu el in carca peste granita. Atat de tampiti am fost! Am retrocedat proprietatile agricole in intregime catre tarani, desi era evident ca nu vor putea fi lucrate si Romania va ajunge sa importe MANCARE, un alt cost social imens azi, cand solutia rentabilizarii IAS-urilor si CAP-urilor si emiterea de obligatiuni de stat catre proprietari ar fi fost cea optima.Dovada asociatiile agricole infiintate in acea perioada si care astazi sunt foarte rentabile, dar sunt FOARTE PUTINE. Numai de asta si sa nu mai aud de PSD!

 

 

Si oricat s-ar chinui unii sa-l discrediteze pe Patriciu eu tot il consider unul dintre cei mai buni oameni de business din Romania care a facut cateva declaratii de-a lungul timpului care fac mai mult decat toata trancaneala politica la un loc.

 

 

Cat despre Patriciu: este foarte tare (sa nu uitam ca si-a "cashed" participatiile cu 5 minute inainte de criza), dar foarte probabil, a avut si bulan, nu numai inspiratie. A dat de cateva ori cu mucii in fasole, de ex. previziona un baril la 200 de dolari in vara lui 2009, si acesta a ajuns la 40-50, cel mai mic din ultimele nu stiu cate decenii.

Tare om de afaceri, n-am ce zice! A investit banii rusilor, i-a adus in UE, iar cand i-au zis rusii da-ne banii inapoi, si-a vandut participatiile din Rompetrol catre cazaci, dar a avut grija sa reinvesteasca ceea ce a obtinut tot in Rompetrol. Tare asta!

Share this post


Link to post

Chestia cu vindutul a fost aplicata prin multe locuri dar fara clauze drastice...vezi Nicolina Iasi, Petrotub Roman, Tepro Iasi, CFS Iasi, Tesatura Iasi, o parte din CUG, Ulei Iasi, Antibiotice Iasi...multe din ele deja au ajuns teren pt diverse supermarketuri...vindute pe nasturi si profit 10000%.

Semiprivatizari pe la Drumuri Nationale la pret de scobitori...numai daca au vindut ultilajele la fier vechi si-au recuperat banii bagati...si au ramas cu terenuri si cladiri MOCA...si toate astea inainteaaaa Erei lui Baselu'..."nu ne vindem tara, o dam pe nasturi" parca asta era sloganul...

Iar cu flota ...era o gramada de fier vechi plutitoare...vb "batrinului" Mircea gaura neagra ca si industria carbunelui...finantata inca de prostimea cotizanta de impozit...

Astea sint subiecte de discutat nu evaziunea fiscala facuta de un profesor tinar, amarit aiurit de tembeliziunile mincatoare de ciuperci...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

 

Singurii care pot influenta piata petrolului intr-o oarecare masura prin declaratii sunt marii producatori (OPEC, Rusia, Norvegia etc), marii consumatori (SUA, China) sau marii bisnitari (fondurile de investitii).

 

Cine a zis ca a vrut sa influenteze pretul petrolului? Patriciu este doar un bisnitar mediu.

Share this post


Link to post

Micro la nivel mondial dar mare pentru .ro.

 

2: Mircea: nu am inteles nimic din chestia aia cu rusii, te rog detaliaza.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Care ar fi alea? Aia in care l-a vazut pe Geoana liberal unde se incadreaza?

Io tin minte si acum cand Patriciu anunta cu aproape un an inainte, in plin boom economic si imobiliar ca imobiliarele nu numai ca nu vor mai creste, dar vor scadea drastic. Am zis initial ca aiureaza, dar cand am vazut ca a avut dreptate, mi-a castigat respectul. Spre dosebire De Basescu care a facut si el o fabrica de inghetata care a dat faliment pe la sfartsitul anilor 90 ... I-a mers bine dupa aia lui cand a luat primaria si apoi presedentia ...

Share this post


Link to post

Ca tot suntem la comparatii , ce a facut crinulet sau gionel ? Nimic , nici macar un butic ceva , am uitat ei sunt saraci si cinstiti ! =)) =)) =))

Share this post


Link to post

@Mircea, dupa '90 s-a vandut tot pe 1$ (cel putin pe nimic) mult lucruri din tara asta, dar nu catre marii producatori care ar fi putut face lucrurile respective, ci catre clasa politica direct sau indirect (rude, prieteni, mafioti).

Nu inteleg ce e rau ca s-au retrocedat proprietatile? Noi, si ma refer la familia mea, avem ceva pamanturi pe la tara, nu multa ca suprafata, dar fragmentate. De abia in toamna aceasta am reusit sa le dam pe toate in arenda pentru a fi muncite cat se poate de bine pentru Ro. Un strabunic de-al meu a facut puscarie pentru pamant.

La noi, in sudul tarii, cam toate ias-urile si cap-urile au fost matrasite de Bombonel.

Si daca ar fi fost sa le dea obligatiuni, la ce sa le dea? Sau poate actiuni la santiere, filaturi, turnatorii?

Aici a fost problema, ca nu avea cine sa le munceasca eficace si eficient, nu ca s-au intors pamanturile la proprietari.

Oricum, degeaba vorbim de solutii optime de atunci, s-a dus timpul. Trebuie sa ne gandim ce sa votam in continuare, nu sa ne plangem de trecut.

Share this post


Link to post

Spre dosebire De Basescu care a facut si el o fabrica de inghetata care a dat faliment pe la sfartsitul anilor 90 ... I-a mers bine dupa aia lui cand a luat primaria si apoi presedentia ...

 

Basescu si mai cum?

Share this post


Link to post

2: Mircea: nu am inteles nimic din chestia aia cu rusii, te rog detaliaza.

Exista multe indicii conform carora, Patriciu a fost doar o acoperire pentru investitorii strategi rusi, care altfel nu ar fi avut acces la o feliuta din piata europeana a petrolului si mai ales la facilitati de rafinare in aceasta parte a lumii, iar miscare de vindere a actiunilor catre grupul kazah si "reinvestirea" profitului astfel obtinut tot in Rompetrol nu a fost decat legitimarea tranzactiei initiale

 

@Mircea, dupa '90 s-a vandut tot pe 1$ (cel putin pe nimic) mult lucruri din tara asta, dar nu catre marii producatori care ar fi putut face lucrurile respective, ci catre clasa politica direct sau indirect (rude, prieteni, mafioti).

Nu inteleg ce e rau ca s-au retrocedat proprietatile? Noi, si ma refer la familia mea, avem ceva pamanturi pe la tara, nu multa ca suprafata, dar fragmentate. De abia in toamna aceasta am reusit sa le dam pe toate in arenda pentru a fi muncite cat se poate de bine pentru Ro. Un strabunic de-al meu a facut puscarie pentru pamant.

La noi, in sudul tarii, cam toate ias-urile si cap-urile au fost matrasite de Bombonel.

Si daca ar fi fost sa le dea obligatiuni, la ce sa le dea? Sau poate actiuni la santiere, filaturi, turnatorii?

Aici a fost problema, ca nu avea cine sa le munceasca eficace si eficient, nu ca s-au intors pamanturile la proprietari.

Oricum, degeaba vorbim de solutii optime de atunci, s-a dus timpul. Trebuie sa ne gandim ce sa votam in continuare, nu sa ne plangem de trecut.

Nu este nimic rau in retrocedarea proprietatilor, insa mi se pare stupid ca in 90 sa retrocedezi terenuri catre oameni care nu aveau cu ce sa-l lucreze, mai mult, nu exista institutia creditului, nu exista leasing, practic au semnat prin aceasta masura condamnarea la moarte a agriculturii romanesti. Si nu m-am referit la actiuni la santiere, filaturi etc, ci la obligatiuni de stat, in baza carora sa incaseze venituri, aceste urmand apoi sa fie transferate catre viitorii proprietari ai CAP-urilor si IAS-urilor reorganizate ca intreprinderi agricole private. N-am spus ca masura retrocedarilor a fost proasta, ci ca modalitatea a fost de-a dreptul tampita, iar momentul extrem de prost ales. Practic s-a stiut de la inceput ca masura respectiva avea sa duca la prabusirea agriculturii romanesti, si asa facuta pe genunchi. Rezultatele se vad, avem cele mai mari preturi la alimente din UE.

Asa e, degeaba vorbim de solutii ce trebuiau luate atunci, degeaba vorbim acum de banii pe care i-a cheltuit guvernul Tariceanu d-amboulea, raul facut nu se mai repara, dar oare nu ne putem proteja ca astfel de rele sa nu se mai repete, nevotand din nou aceiasi dobitoci?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...