Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Asa-i, de cand e democratia, de la Roma, criteriul e acelasi: URA. La vot.

 

Nu o sa votez un candidat a carui principala recomandare pentru postul de presedinte este ca nu zice si nu face nimic. (adica aduce liniste).

Adauga-l si pe iliescu, pe linga oprescu, asa la pozitia zero, cu voia dumneavoastra: "un presedinte pentru linistea noastra".

Bre, afaceri cu armanent a facut voiculescu cu securitatea si arabii, ei au carat arme de la rusi la libanezi, nu imbecilul ala de frate al lii basescu, ala a ramas la faza de intentie.

Share this post


Link to post

Share this post


Link to post
Asa-i, de cand e democratia, de la Roma, criteriul e acelasi: URA. La vot.

 

Fara a vrea sa intru in discutii etimologice legate de "democratie", pina una alta majoritatea decide. Daca este cineva care crede ca 35% reprezinta o majoritate sau ca Basescu ar mai aduna astazi peste 50% din optiunile votantilor, sa iasa in fata. Parerea mea este ca PDL nu ar mai aduna 35% daca miine s-ar organiza alegeri si, chiar daca ar aduna, tot nu ar reprezenta o majoritate. Si atunci, despre ce vorbim ? Despre impunerea minoritatii ? Halal democratie :) Ceva zic eu ca merita punctat. Anume faptul ca, in acest moment, nu putem vorbi despre ce vrea majoritatea ci despre ce nu vrea majoritatea. Iar aici sint sigur ca intelegeti ce am vrut sa spun.

Share this post


Link to post

@Tommy: Pai normal, romanii uita repede. Ce diferenta exista intre ce a fost acum 5 ani si ce era in Roma antica? Cine isi mai aduce aminte de ziaristii batuti sau cu urechile taiate pentru ca au avut curajul sa scrie ceva de conducatori? Cine isi mai aduce aminte de baronii de Vrancea, de iesirile lui Nastase, de doamna Dana? Asta e, sunt roman, i-am uitat, dar da, vrem "Un presedinte pentru linistea noastra".

Share this post


Link to post

Romania nu a fost niciodata mai libera, asta vad ca nu vor multi sa vada. Trepadusii astia din linia 2 scosi in fata si sfintiti la sfintele moaste vor sa ne spele si noua creierele si sa ne dea ctrl-alt-del la memorie cum au dat ziaristilor mogulilor. Multam, dar nu, eu prefer sa refuz: http://media2.gruprc.ro/photo/102009/dd6e8...b06bd7f4610.jpg Cititi pina la capat, ultima fraza e o concluzie mai buna decat as putea eu vreodata sa trag.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nici mie nu-mi inspira incredere Crin Antonescu! Este "cinstit" pentru simplu motiv ca nu a prea fost bagat in seama de "patricieni si terceni" , neavand functii aducatoare de bani.Mai degraba as merge pe mana lui Geoana. Si sa exemplific: sa ajungi sa conduci un partid dupa ieliescieni si nascaseni si cu atatia baroni trebuie sa fii un bun si versat politician.

Share this post


Link to post

Cu mentiunea ca el de fapt nu conduce nimic. Mazare, Vanghelie, Dragnea sau Oprisan sunt local autonomi.

Share this post


Link to post

Pai dupa cum ziceti si voi singurul "independent" e Base...Prostanacu si Generalu sint marionete total... macar Base cinta si danseaza singur :)

Asta nu inseamna ca il agreez pe marinar... dar din 3 rele...

Apropo de guvern de kkt ... au si astia carutza de aberatii scoase ...dar in perioada asta de criza ce guvern ar fi fost in stare sa gestioneze mai bine situatia...exceptind unul poate de tehnocrati cu suport majoritar din parlament si care intradevar sa fie cu mintea la tara nu la buzunarele unora...

Nu cred ca daca raminea xxceanu sau altii PNL sau PSD se descurcau mai bine...

Apropo de arme ce afacerea lui mos craciun a facut, a dezafectat citeva tone de vechituri dupa cite am inteles... e incomparabil cu cei care au vindut aceleasi tone dar de arme noi... de afacerile cu borduri, asfaltari, autostrazi si multe altele...

Rideam cind auzeam povestile la TV cu borduri de granit din Bucuresti schimbate de x ori... au ajuns la Iasi ...zeiii lor...borduri si dale pt trotuare peste tot ...pina acum nu aveau bani de artele principale acum au si pt stradutele cele mai mici...asteptam acum sa cotizeze si aia cu asfaltu ca momentan avem numai bordurile...

Share this post


Link to post

Faimoasa majoritate ad-hoc infaptuita de psd+pnl a inceput in fapt sfaristul lunii de miere.. sau de fiere.

Deja se cearta deschis pe paternitatea lui klass, de parca de insusi cuza alexandru e vorba, evident in spate usilor de la grifco nu e ca la tv,

gioana e tot mai ars ca ei ca partid cu peste 30% au inghitit acadeaua laberalilor cu un procent la jumatate. Eh, dragoste din .. interes ;)

Share this post


Link to post

Nu e prima ... problema este alta si anume ca interesul este, de fiecare data, al lor. Mai avem pina ne trezim :)

Share this post


Link to post
... Mai avem pina ne trezim :)

Nu stiu ce va mai trebuie sa va treziti, de 10 luni Parlamentul, singurul organism investit sa hotarasca intr-o democratie si sa raspunda politic pentru actele sale, este ocolit prin ordonante de urgenta, asumare de raspundere peste asumare de raspundere si numiri de guverne de catre presedinte in dispretul oricarei Constitutii. Acum 20 de ani, acest popor a avut de platit, doar, 3 miliarde de parai. Sunt curios de unde va scoate fiecare familie din aceasta tara vreo 4.000 de euro pentru a plati toanele unui presedinte dement si a unui guvern de marionete ? Cand o sa vina scadenta, va fi prea tarziu, va veti bucura la un guvern de perceptori (croitori), sa se colecteze echitabil, de la fiecare.

Share this post


Link to post

Mai zi-o pe aia cu constitutia si dispretul ca e misto!

Share this post


Link to post

Intrebare Tolin, cei 30-40miliarde de care zici sint cheltuiti doar de ultimul guvern idiot sau si de lipitorile din guvernele anterioare?

Autostrazile de exemplu sint un sac fara fund de ani de zile...

Alianta lu' peste a fost facuta la disperare, si-au dat seama ca singuri nu pot sa-l faca pe Base :)

Ciolanul mic , de' e criza Base tine bine de el; de ciugulit a ramas banul public si asta putin si imprumutat... ca de "privatizat" au cam terminat...

Si ca orice alianta de kkt facuta pe la noi au inceput certurile destul de repede...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Pe net circula un reportaj al Antenei 1 @-) (filmuletul a fost aseara si pe B1TV, la Nasu’) în care Klaus Iohannis (pe vremea când era mai tinerel si cu vâna) este implicat într-o adoptie internationala, copiii adoptati fiind dati disparuti, existând suspiciunea ca au intrat în circuitul international al traficului cu organe…

Herr Iohannis, de suparare ca bunica acestor copii a îndraznit sa-l întrebe de soarta lor, i-a tras drept mângâiere … un sut în fund (la propriu). Cu filmuletul asta l-o fi santajat Voiculescu ? :-?

http://victor-roncea.blogspot.com/2009/10/klaus-iohannis-intermediar-intr-o.html

Share this post


Link to post

Eu am un filmulet in care Boc, copil fiind, face ceva la spatele unei capre. =))

Share this post


Link to post

Asteptam sa-l postezi sau sa ne dai un link catre acest filmulet.

Danke anticipat !

 

(Tolin, iarta-ma, dar special am pus indemnul de la sfarsit, stiind ca un asemenea film nu exista...)

 

Uitati mai jos o mostra subtila de manipulare de pe site-ul Realitatii (ecran negru, cuvintele: politicianist, demagogic). In traducere: nu va duceti la vot, toti politicienii sunt o apa si un pamânt, sunt demagogi, nu se tin de cuvânt. Mai bine stati acasa. La vot se vor duce taranii si pensionarii care nu acceseaza net-ul.

post-76-125603023989_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@tolin

"Sunt curios de unde va scoate fiecare familie din aceasta tara vreo 4.000 de euro pentru a plati toanele unui presedinte dement si a unui guvern de marionete ?"

Sa inteleg ca astia au cheltuit toti banii ? Intr-adevar ceilalti au fost mielusei . Imi pare rau ca ai uitat asa de repede perioada anilor 2004-2005 cand nimeni nu misca daca nu pupa in dos pe nascase.

Dintre "bogata" oferta de pe piata , base e totusi cel care a incercat sa faca ceva , nu e deloc perfect , dar e mai bun decat ceilalti prezidentiabili , parerea mea care este .

Share this post


Link to post

Capra e gioana. Filmul necenzurat se difuzeaza pe 7 decembrie. In Full HD ;)

Share this post


Link to post

Efectele crizei au fost pana in -20%, cam peste tot. Incasarile la buget s-au situat sub 50% fata de anul trecut. Diferenta (plus cresterile de cheltuieli de anul acesta) trebuia acoperita de undeva pentru a ramane intr-un deficit < 3%. BNR a trebuit sa returneze o parte din fondurile obligatorii constituite de catre banci la creditare. Banii respectivi s-au dus la bancile mama pe dividendele facute in anii trecuti sau pe creditarea ministerului de finante. Tot tabloul acesta valoreaza vreo 18 mld. euro, pe anul 2009, zic anal-istii. Optimistii zic ca suntem indatorati, doar, cu 1/3 dintr-un buget anual, asa ca, pana la 50-60%, cand sa declaram falimentul, mai avem.

Share this post


Link to post

Care anume dintre cheltuieli au crescut anul asta?

Share this post


Link to post

Totalul cheltuielilor bugetare (ceea ce conteaza, nu o reducere de fatada la nu stiu ce minister/agentie).

 

Va rog sa dezvoltati totusi lupta lui David Basescu cu Goliat coruptiei. Sunt chiar curios cum o persoana care si-a impins fiica (care este la pragul retardarii mintale) in PE, pe tanti lenuta la un minister si a sustinut o ordonanta de politizare oficiala la nivelul intregii administratii poate sa mai aiba credibilitate ca persoana verticala/necorupta/corecta.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Pai care dintre cheltuieli au crescut. Ca iti spun cateva care sigur au scazut...

Share this post


Link to post

Ce tot il laudati asa pe Base? El ce a facut? De cand e politician in afara de faptul ca a injunghiat pe la spate pe unu si altu(incepand cu Roman...Stolojan...Geoana) ce altceva a facut? Au facut neamurile averi incontrolabile!De ce ii e frica de Klaus Johannis? II ies nenorocirile la iveala?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...