Jump to content
Sign in to follow this  
exode

Angel Eyes (home Made)

Recommended Posts

Sa speram ca partea cu tijele o rezolvam... ori tije de jaluzele, ori umeraşe, ori plastice de artizanat... Acum se pune problema unde gasim banda adeziva reflectorizanta (reflective tape)? Cat despre led-uri ma gandesc ca ar fi bune cele cu unghi de vizibilitate cat mai mic (5 grade), dar foarte luminoase. Sa fac rost de materiale si ma apuc de treaba. Chiar sunt curios ce iese.

Share this post


Link to post
De unde se pot lua acestea de 35.000? Ce pret au ai idee?

Merci :osanale:

 

:thumbl: vreau

 

sunt si eu curios :D

Share this post


Link to post

Cei mai mult sau mai putin curiosi, dar doritori de baghete, pot gasi asa ceva (din plexiglas) la Praktiker (posibil si la altele de genul asta), in raionul de jaluzele si accesorii (in Militari pe la mijloc pe stanga). Sunt 3 dimensiuni, atat ca lungime, cat si ca diametru (da, sunt rotunde :) ): 75cm, 100cm si... nu mai stiu. Cele mai scurte, par a fi de 7-8mm diametru si acesta creste pentru celelalte modele.

Ca sfat pentru cei doritori: aveti grija la temperatura de "indoire", daca nu e suficienta, crapa si luminozitatea probabil ca va scadea.

Share this post


Link to post

Tocmai m-am intors de la Praktiker si vroiam sa dau vestea cea buna. Am achizitionat baghetele care sunt de fapt manere pentru perdele... In punga sunt cate 2, iar cele achizitionate de mine au 75 cm lungime si 8 mm grosime. Sa speram ca e ceea ce cautam! Pretul: 8 lei

Share this post


Link to post

exista chituri deja pe piata la 2 milioane si un pic care is neon clar...ledurile is prea slabe ca intensitate...are careva poze cu angel eyes din manere facute ??? Sa le puna :) )

:drinkers:

Share this post


Link to post

Am facut un test "beta" cu acele vergele indoite si cu led alb (ledul este slabut, dar caut mai buternic) si iese ceva, nu ca la neon, dar la banii astia arata foarte bine (am sa revin cu ceva poze). Experimentul a constat intr-un cerc din vergea, care pe o jumatate era cu "striatii" transversale ca in poza de mai sus, iar cealalta jumatate a fost matuita cu smirghel fin. Sincer arata mult mai bine pe partea matuita, decat pe cea cu striatii. Zilele astea caut leduri mai puternice, sa vad ce iese si cu diferite culori.

Apropos, ce caracteristici trebuie sa aiba ledurile, ca sa lumineze mai bine in acel cerc, in afara de putere mare, unchiul cum ar fi mai bine sa fie, mai mare sau mai mic?

Edited by Ath

Share this post


Link to post

Unghiul trebuie sa fie cat mai mic. De altfel, leduri "super-hiper-ultra-luminoase" nu prea gasesti decat asa (vorbim aici de 5mm "standard" si nu de alte minuni).

Incearca si o "matuire" cu un smirghel mai putin fin. Evident "zgarieturile" trebuie sa fie transversale (se aplica o procedura asemanatoare lustruitului pantofilor cu o carpa, dar cu o bucata de smirghel de "banda").

Share this post


Link to post

Multumesc Abram Burel pentru sfatul de unghi. La asta ma gandisem si eu, dovada ca am luat pana sa citesc raspunsul tau. Am luat 2 leduri rosii de 6000 mcd si 2 leduri albe de 8000 mcd (mai puternice nu am gasit in Constanta la magazinele de specialitate. Am incercat si cu smirghel mai gros (nu stiu ce marime, ca era prin garaj) si se zgarie destul de vizibil fara lumina, iar cad pun ledul, nu e nici o diferenta. Ledurile au unghi de 13 grade cele albe si de 5 grade cele rosii. Cu ochiul liber, cele rosii luminau mai puternic si mai uniform decat cele albe (le-am alimentat la 3 volti pt proba si poze), desi camera nu a reusit sa surprinda culoarea si intensitatea reala la cele rosii, adica pozele nu sunt exact ca in realitate. Prima poza este cu blitz ca sa se vada cam cum arata cerculetul (nu dati cu pietre ca nu e chiar rotund :rolleyes: ). In realitate, diferenta nu este asa de mare intre zonele intens luminate si cele mai putin luminate, dar nu am aparat performant.

Astept parerile voastre si daca a mai incercat cineva, ceva informatii noi. :drinkers:

 

P.S.

 

Multumesc Abram Burel pentru sfatul de unghi. La asta ma gandisem si eu, dovada ca am luat pana sa citesc raspunsul tau. Am luat 2 leduri rosii de 6000 mcd si 2 leduri albe de 8000 mcd (mai puternice nu am gasit in Constanta la magazinele de specialitate. Am incercat si cu smirghel mai gros (nu stiu ce marime, ca era prin garaj) si se zgarie destul de vizibil fara lumina, iar cad pun ledul, nu e nici o diferenta. Ledurile au unghi de 13 grade cele albe si de 5 grade cele rosii. Cu ochiul liber, cele rosii luminau mai puternic si mai uniform decat cele albe (le-am alimentat la 3 volti pt proba si poze), desi camera nu a reusit sa surprinda culoarea si intensitatea reala la cele rosii, adica pozele nu sunt exact ca in realitate. Prima poza este cu blitz ca sa se vada cam cum arata cerculetul (nu dati cu pietre ca nu e chiar rotund :rolleyes: ). In realitate, diferenta nu este asa de mare intre zonele intens luminate si cele mai putin luminate, dar nu am aparat performant.

Astept parerile voastre si daca a mai incercat cineva, ceva informatii noi. :drinkers:

post-4328-1180554177_thumb.jpg

post-4328-1180554351_thumb.jpg

post-4328-1180554404_thumb.jpg

post-4328-1180554617_thumb.jpg

post-4328-1180554856_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Asteptam sa le vedem si montate in far sa ne dam cu parerea :mrgreen:

 

Oricum, felicitari pentru munca depusa =D>

Share this post


Link to post

Am studiat farul de la Nubira mea si nu-mi prea dau seama cum as putea sa le prind. Pentru cei care au far si bec cu lupa, creed ca este mult mai usor, dar din pacate eu anu am asa ceva. O varianta (cea mai putin estetica si durabila) ar fi sa le prind cu poxipol transparent in partea de sus si cea de jos a farului, adica sa fie prinse in 2 puncte, dar nu cred ca vor rezista prea mult.

O alta intrebare ar fi nu cumva isi strica farmecul, datorita faptului ca eu am oglinga in palnia farului, pe cand cele cu cu bec lupa nu au acea palnie oglinda.

Si ultima chestiune o reprezinta scaderea randamentului farului cu bec normal halogen, deoarece ar impidica o parte din razele reflectate sa iasa din oglinda-palnie a farului, si as pierde putin la intensitate pe faza scurta si lunga.

Stie cineva unde se gasesc becuri cu lupa si daca la acestea trebuie un alt fel de oglinda-palnie a farului ? ( chiar nu stiu cum se numeste acel plastic oglinda)

Share this post


Link to post

Sper sa nu va deranjeze ca-mi prezint si eu "incercarea" ... si la sfarsit...un mic VT...

P.S. spoilerul e pus la plictiseala... farurile sa va atraga "atentia"

post-4803-1182515551_thumb.jpg

post-4803-1182515562_thumb.jpg

post-4803-1182515583_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cat imi iei sa imi faci si mie 2 inele de astea cum ai tu dar cu led alb-neon? Astept un PM de la tine daca ma poti ajuta. Multumesc

Share this post


Link to post

Si Angel-eyes si bara sunt bestiale. Chiar arata interesant cu rosu in loc de alb si sunt foarte fain facute.

Share this post


Link to post

Cred ca nu are rost sa mai va chinuiti sa le faceti , am vazut in targul Vitan un set de 4 cum era intr-o poza pe aici , dar la pretul de doar 75 RON . :) >-

Share this post


Link to post

Sunt super farurile!La Tico se poate pune asa ceva?

Share this post


Link to post
Cred ca nu are rost sa mai va chinuiti sa le faceti , am vazut in targul Vitan un set de 4 cum era intr-o poza pe aici , dar la pretul de doar 75 RON . :) >-

 

Sint interesat de asa ceva...or mai fi in vitan?

Share this post


Link to post

frate serios , sunt super tari puii mei , dar cum se pot pune pe tico ? ca sunt interesat rau de tot sa imi aranjez farurile :D hehe

Share this post


Link to post

Se mai aude ceva de cele din Vitan? Ca la banii astia sunt si eu interesat. Si-a cumparat careva din Vitan ?

@Zbardoiul, da-ne ceva mai multe detalii.

Share this post


Link to post

Pentru matiz se poate realiza asa ceva? un pret daca se poate cu tot cu montaj

Share this post


Link to post

Am vazut niste angel eyes marfa :) neon nu leduri sau alte balarii la 1mil 200 ambele cerculete si parca ar fi venit bine la matizel...dar la mine au intervenit alte cheltuieli, alte probleme numai la angel eyes nu m-am gandit. Pe nemuritoarea strada Poporului...dar astea pareau facute binisor si chiar mi-au placut.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Pentru Matizel, 2 inele angel-eyes neon + droserele aferente 150 Lei. Separat pot asigura si montajul acestora in far.

 

Tel: 0722 321 302

Share this post


Link to post

Pai si poze nu pui nene?

Sau nu faci mai bine un topic la Bursa?

Share this post


Link to post

As face topic daca domnii moderatori l-ar lasa, nu l-ar ascunde (sterge) si nu m-ar sanctiona cu cate 20% warn. X(

 

P.S. Sunt aici la insistentele unor colegi de-ai vostrii domnilor moderatori, anunturile care le-am dat si pe care dvs ati binevoit a le sterge au fost postate poate la cererea catorva useri de aici...

Share this post


Link to post

La cielo te bagi?

Share this post


Link to post

Citeste Regulamentul si mai ales regimul Bursei si nu te mai da lovit, ca ne apuca plansul. Deschiderea unui topic pe sectiunea Bursa se face, doar, cu acordul moderatorului responsabil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...