Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Lumina Torpedo

Recommended Posts

A venit timpul si pentru lumina de torpedo la nubira. Procedura necesita:

1. Surubelnita cap cruce

2. Lampa portbagaj nubira (cred ca e la fel cu cea de kalos/cielo) cca 6ron cu tot cu bec

3. Contactor (inca nu l-am gasit dar inca trag sperante)

4. Un instrument subtire si lung de cca 4-5cm (bold, ac, scobitoare chinezeasca etc)

 

Operatiuni:

1. Se da jos capacul torpedoului care e prins in doua bolturi. Se strange capatul despicat si se trag afara.

2. se scot bradutii ce tin plasticul negru de la picioarele pasagerului. Se apasa boltul din mijlocul bradutilor cu instrumentul de la pct 4(o sa cada pe mocheta, sa nu le racatiti) si apoi se trag afara

3. se scoate ,,piulita'' de jos, inlaturandu-se astfel plasticul respectiv

4. Se da jos capacul din laterala dreapta a bordului (ala cu semnul de airbag pe el) prin fortare cu o surubelnita. Aveti grija ca dupa scoatere sa extrageti clemele ce raman in bord si sa le puneti pe capac ca sa vina perfect la locul lui.

5. Se scot suruburile ce tin plasticul din spatele torpedoului, se scoate si acesta. (doua sunt plasate sub plasticul din dreapta bordului demontat la pct 4)

6. Se decupeaza o gaura pt lampa (cu un cutter sau ce aveti la indemana, eu am folosit o mini-freza luata din metro)

7. Se pune lampa in gaura facuta si se conecteaza la firul mai lung (CABLAJUL EXISTA sub capace)

8. Se monteaza intrerupatorul in gaura existenta din fabrica, se conecteaza la firul mai scurt

9. Se verifica functionarea ansamblului

10. Se monteaza la loc in ordine inversa

 

Daca atingeti ca mine mufa de tabla si da la masa lampa de torpedo este pe siguranta cu Rear Fog Lights din interior (10A).

 

Problema cu care ma confrunt acum este gasirea acelui contactor, care nu prea apare prin cataloagele de piese si nimeni nu stie nimic de el...

post-484-1164653578_thumb.jpg

post-484-1164653597_thumb.jpg

post-484-1164653606_thumb.jpg

post-484-1164653618_thumb.jpg

post-484-1164653629_thumb.jpg

post-484-1164653638_thumb.jpg

post-484-1164653647_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Da' ai tras ceva de lamelele alea de ai vârât (dacă au făcut-o "ei", au ambiţie) ditamai becul (de 40mm) între ele, de stă săracul aşa strâmb (eu am luat unele cu bec de 30 mm care mai era şi de 10W).

Contactorul original nu ştiu cum arată, dar există tot soiul de "microîntrerupătoare" cu "palpator". 1-2 lei, ceva de genul ăsta. Cu puţină migăleală se pune.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Si cum arata pina la urma torpedoul iluminat ? Ca din poze nu-mi dau seama...

Share this post


Link to post
Da' ai tras ceva de lamelele alea de ai vârât (dacă au făcut-o "ei", au ambiţie) ditamai becul (de 40mm) între ele

Nu eu, asa a venit din fabrica si asa arata si cel luat de la magazin cu bec cu tot...Cred ca asa e modelul. Pentru intrerupatoare orice idee e utila, cu toate ca r fi fost fain sa gasesc cel original care sa vina perfect in mufa si in gaura respectiva.

Share this post


Link to post

Nu te mai complica cu intrerupator.Pune alimentarea pe prima treapta a contactului odata cu linia audio si in loc de bec pune led pentru economie.

Share this post


Link to post

Neah... trebuie modificata firaraia si e pacat. Ia te rog fa tu o poza la butonul de la leganza ca sa vad cum arata!

Share this post


Link to post

Da parca ti-am trimis cu ceva timp in urma poze cu fosta Nubira si lumina de torpedo (inclusiv comutator) - ce n-ai inteles de acolo ?

Comutatorul (unul de Cielo) era pus in spatele torpedoului - cu torpedul inchis (deschidea circuitul) cu el deschis inchidea circuitul .

Daca n-au fost clare pozele puteai spune si-ti trimiteam altele.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Totul a fost clar, problema e ca nu gasesc comutatorul ala! Cand merg la magazinele de piese se uta la mine ca la OZN-uri :-W .

 

PS: Maine daca am timp ma duc la SH sa imi iau comutatorul ala de pe un bord de cielo/leganza/nubira.

Share this post


Link to post

Ia si mie unu :)

Share this post


Link to post

Cumparat si montat comutatorul de cielo. Vine perfect in lacasul decupat si pe mufa standard. Am asteptat doua saptamani acest comutator de 6 ron :-W .

Share this post


Link to post

Sa fie la fel la Nubira I SX? O sa dau zilele astea torpedoul jos sa caut firele alea si sa vad daca am si eu scobitura pt lampa.

Share this post


Link to post

Am dat alea jos, are locas pentru lampa dar nu e urma de fire... Stie cineva cum arata intrerupatorul acela si unde il gasim?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...