Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Masina Mea De Familie

Recommended Posts

O sa iau aceste preturi de la tine si o sa il intreb pe el cat costa ( fara sa ii zic ca stiu preturile )

Daca le umfla si-a pierdut un client instant.

 

LE : Ulei ,Antigel,Filtre -200 lei XXX aici te contrazic : ulei motor, ulei cutie, antigel, filtru ulei motor, filtru ulei cutie, filtru benzina, filtru aer ( cred ca n-am uitat nimic ) nu are cum sa fie numai 2 mil !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Nu sunt de la mine :) )

Sunt de pe un site mult vehiculat pe forum.Sunt sigur ca poti obtine si ceva reducere la o factura asa mare.

Da,poti sa mai adaugi ceva :) .Am uitat de cutia ta in 4 trepte.

Share this post


Link to post

Sesizez putina aciditate fata de cutiile automate. Sau putina malitiozitate ?? Sincer 4 trepte sunt de ajuns, nu m-ar deranja inca 1-2 dar... deh, model de 10 ani la banii aferenti.

Share this post


Link to post

Mai pune inca 10 ani , nu fii zgarcit :)

Un schimb de ulei de calitate buna + filtrul + garnitura costa cat un kit de ambreiaj la una manuala.

Share this post


Link to post

Inteleg ca la cutia automata espero NU se schimba ca la Cielo adica schimband si garnitura. Cica uleiul curge la cutie printr-un buson, ceva de genul uleiului de la motor .

Share this post


Link to post

Pentru ca am masina pe butuci mi-am luat de la munca un Opel Astra 1.7 CDTI.

 

Doamne ce jaf de masina. IN afara de finisajele care deh, au 15 ani peste Espero, restul e dezastru. Adica o fi motorul mai bun ca na, e mai nou, or fi franele mai performante dar tata,

portbagaj = 0 ;

pozitie la volan = calvar ;

zgomot de motor in habitaclu = ca la tractor ;

vizibilitate in unghi = infecta ;

duritatea ambreiajului = imensa ;

demaraj = incredibil de lent pentru un diesel ;

spatiu interior = sarac ;

Bordul nu nimic mai evoluat

 

Sunt si neste chestii care mi-au placut ca si diferenta dar parca prea putin pentru o evolutie de 15 ani. Iar daca tin cont ca e cam 12 mii euro una bucata si daca deci bag in Vaporul meu 8 mii euro ( nici macar nu as avea ce sa ii pun de atat bani ) ...

 

Abia astept sa imi repar vaporul ( apropos, am vazut ieri motorul si 1 piston nu lucra deloc. Asta inseamna ca o sa am un motor mai bun decat credeam ca e, iar eu eram multumit si asa in 3 pistoane cum era el ) :banana: Espero Rulez !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Bre, in ghermania nu se mai vinde astra clasic. E o masina corecta, degeaba spui tu ca e jaf.

Consuma putin, are viteza acceptabila, sta pe drum foarte bine si opreste excelent. PorCbagaj.. dupa versiune ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Am condus si eu o Astra 1.7 cdti de prin 2003 adusa din Belgia cu vreo 100 si ceva de mii de km in bord, ce pot sa zic: plasticele inauntru ca la Cielo, in fata stai inghesuit, in spate stai ceva mai bine, spatiul in portbagaj era normal, ca era hatchbach, zgomotul interior OK pentru un diesel, la pedale, etc n-am simtit nimic deosebit, motorul tragea bine, nu exceptional, dar nu te plangeai, nu mi-a placut treapta a 2-a destul de lunga, parca e a 3-a, consum sub 4% afara. Si a costat cam 7 mii de euro, mai ieftina ca un Logan.

Ce ai condus tu cred ca a trecut pe mana vreunui taranoi care si-a batut joc de ea, altfel nu-mi explic.

Eu intre Espero-ul tau care merge in 3 pistoane si necesita reparatie capitala si un Astra cum am zis mai sus, aleg Astra, macar n-o sa am nevoie de piese de schimb la mine.

Share this post


Link to post

Cumnate, eu te intreb, tu sa nu te superi pe mine , dar daca trebuie sa bagi intr-o masina atatia bani ( 40-50 milioane- poate si mai mult ca nu stii ce mai pica, doar are vreo 10 ani) nu crezi ca e mai bine sa o vinzi? Vad ca esti innebunit si e intr-adevar frumoasa , dar oare crezi ca merita efortul asta si cheltuiala asta?

Cand am citit randurile alea, cu ce trebuie reparat, parca m-am vazut pe mine acum 1 an, cand mi-am luat un cielo sh, si la fel ca tine imi faceam planuri cat bag ca sa fie ok. Ei bine am bagat vreo 20 mil si degeaba. Am vandut-o si mi-am luat altceva.

Daca o sa bagi banii astia , in nici un caz nu ii vei mai recupera si in plus e si veche , 10 ani, chiar daca arata bine si are si ceva dotari in plus .

Parerea mea este sa te gandesti bine

Share this post


Link to post

NU ma supar.

Pai am avut Cielo tot sh si l-am vandut. Acum sunt patat ca acest espero sa il tin de la mult spre foarte mult timp. In acest sens tin sa o aduc la zi chiar si mai mult. Am de gand sa o transform intr-o adevarata limuzina ( ma refer la interior ). Dupa reactivarea partilor mecanice urmeaza invelire bord si plastice in piele, rediscutare scaune, mocheta, folie, sunet, esanteizare fonica si termica, etc.

 

Imi doresc o masina mare ( habitaclu ), confortabila si relativ ieftina ( fata de una noua sau sh dupa 2000 ). Am marele noroc ca al acest Espero nici nu s-a uitat rugina.

Oricati bani as baga in ea de acum inainte nu o sa ma deranjeze. E mult prea confortabila ca sa doresc altceva. ---la banii mei ---

 

Salutari !

Share this post


Link to post

Nu e nimic rau in a baga bani, chiar multi, dar cu cap intr-o masina.

Share this post


Link to post

Ce sa zic cumnate..Sa o stapanesti sanatos, sa ai parte de ea si cat mai putine probleme.. Arata super bine exterior chiar imi place..cu bagatu baniilor asta e..toti am bagat dar merita sincer..e o masina care isi marita fiecare leut..eu am luat-o cu 4000 acum 9 luni si crede-ma ca pana acum am mai bagat 3800 dar nu imi pare rau de nici un leu.Usor usor o faci tu si o sa fii super multumit de ea.Espero tot espero moare :D

Share this post


Link to post

Si totusi.. 7800 aproape sunt bani de un cielo nou..

Share this post


Link to post

Pai acum sa nu exageram. NU prea ai ce sa bagi de atatia bani decat daca o tunezi rau de tot. Ca sa ii schimbi partile mecanice si sa pui mici artificii de confort ( folie, tapiterie samd ) nu ajungi la sumele alea. Banuiesc ca o sa bag pana in vara undeva la 3000 euro . Dupa care tot ce va intra in ea se va chema mai mult sau mai putin tun.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Cand ajungi la suma de 3000 euro adica la final cu folie si tapiterie incep iar problemele tehnice :) )

Share this post


Link to post

Ba acela-i momentul in care vinzi masina, ca te plictisesti de modificarile aduse, si iei alta, ca sa incepi alte bricolaje... :)

Share this post


Link to post
Pai acum sa nu exageram. NU prea ai ce sa bagi de atatia bani decat daca o tunezi rau de tot. Ca sa ii schimbi partile mecanice si sa pui mici artificii de confort ( folie, tapiterie samd ) nu ajungi la sumele alea. Banuiesc ca o sa bag pana in vara undeva la 3000 euro . Dupa care tot ce va intra in ea se va chema mai mult sau mai putin tun.

 

 

Nu vreu sa-mi dau cu parerea aiurea mai ales ca sunt un fost fan espero ... dar sunt prea multi bani bagati intr-o masina care va costa 500 de euro dupa cateva luni.

 

Si totusi.. 7800 aproape sunt bani de un cielo nou..

 

Ai dreptate.

7800 sunt bani de multe noi ... Asteapta sa se scoata taxa ... poate cine stie.

Edited by CieloFan

Share this post


Link to post

Tinand cont ca eu am dat in 2 ani de cand am masina cam 1000 de euro si multi i-am dat desi ar fi putut foarte bine sa "mearga si asa" (schimbat amortizoare de exemplu cu altele mai tari), cred ca 3000 de euro sunt intr-adevar o investitie si nici nu mai conteaza ce masina e si cati ani avea cand ai luat-o. Ar fi putut sa fie si Dacie, cantitatea de schimbari incluse in aia 3000 de euro deja implica fanatism. :D

Share this post


Link to post

Pai stati mai oameni buni ca n-am zis ca bag maine 3000 euro . IN banii astia apare si ceva ce este peste reparatie respectiv sunet, tapiterii samd.

Share this post


Link to post

Ei, cum a iesit dupa reparatie si artificii ? :)

Share this post


Link to post

Din pacate abia marti fac rost de bani. O sa postez modificarile ce s-au facut si rezultatele la teste .

Share this post


Link to post

Hac, am primit cadou de pasti un upgrade la masina de servici de la Astra la un Mertz C 200 DCI ( model 2005 )

 

Diferenta este evident imensa dar nu imi place tractiunea spate si pozitia la volan ( pedala de frana mi se pare foarte sus si mi-e greu sa ajung la ea ; nu pot sprijinii piciorul pe podea cand franez - am laba mica - inca nu mi-am gasit pozitia la volan )

 

Intre timp am donat 80 % din suma necesara reparatiei Espero deci in curand ma voi da iarasi cu hidramata :banana:

Share this post


Link to post

Aha, deci sa ma feresc de Mercedes pe viitor.

Share this post


Link to post

Credeti ca merita ( in ideea de a o mai tine sa zicem 3-4 ani ) sa bag - in afara de reparatia dpdv mecanic - in Espero 1-3 mii euro sa o fac OZN dpdv confort ??

Evident ca banii aia nu ii mai scot dar... voi ce ati face in locul meu ?

Share this post


Link to post

La cate belele am vaz ca ai avut cu el de cand l-ai luat ... l-as vinde :mrgreen: , si mi-as lua un laceti AT ca tot am vazut ca iti plac astea

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...