Jump to content
Sign in to follow this  
bdan16

Directie Matiz

Recommended Posts

Topicul unde trebuia sa postezi este acesta. Cand ai facut ultima oara geometria directiei?

 

Nu am facut niciodata, masina o am doar de un an si problema e relativ recenta, mai ales cu venirea frigului.

Astazi am mai incercat cateva "teste" si se pare ca spatele fuge in directia in care am aderenta mai mica, dar nu pot fi prea sigur.

La 9 ma duc la service, va spun concluziile.

Edited by eviktor21

Share this post


Link to post

am imbulinat-o,

Puntea spate stramba, mai exact pe dreapta spate , 400 de lei doar puntea

A mai patit cineva, stiti cumva alte probleme ce ar putea surveni sau solutii?

Share this post


Link to post

Si eu am "imbulinat-o"....acu ve-o douatrei saptamani(vezi topicul accidente vazute sau suferite).Tu de la ce ai puntea stramba??

Share this post


Link to post

Initial am banuit o bordura pe care obisnuiam sa o urc pe vremea cand nu aveam experienta, insa daca stau bine sa ma gandesc , mi-a intrat in spate un tico acu aproximativ un an si nu a lasat decat o zgaraietura mica pe spoiler iar lui i s-a spart farul. Daca stau bine sa ma gandesc, cred ca a intrat in timp ce frana si s-a oprit in roata. Acu oricum numai conteaza ca a trecut prea mult timp si se pare ca tre sa scot eu banii din buzunar

Share this post


Link to post

Matizul meu are 17 mii de km, si 8 luni. De cateva zeci de km ma enerveaza faptul ca volanul tremura 2-3 grade stanga dreapta. Am observat asta in linie dreapta, pt ca pot sa ii dau drumul si sa vad cum se comporta. In functie de viteza apare si dispare fenomenul, iar uneori e insotit cu un usor tremurat al masinii (din fata), in ton cu volanul (posibil sa mi se para de la rulaj, si doar uitandu-ma la volan).

E posibil sa apara probleme, sau am deja? A mai patit careva?

Maine am sa merg sa fac presiunea la roti, si sa fac o rocada la cauciucuri, pt ca de 10 mii de km nu le-am mai mutat.

Share this post


Link to post

...

 

Echilibreaza rotile si o sa scapi de tremurat.

 

 

Matizu` meu are 50.000 si de vreo cateva luni troncane din cauza blestematei aleia de bucse.Problema mea e ca nu gasesc pe nicaieri, am auzit zvonuri ca s-ar potrivi aia de nova, dar as vrea o confirmare.Din pacate nu-s in Bucuresti ci intr-un oras mic, unde piese primesti doar la comanda, si nu face nimeni comanda pentru 20 ron...

Edited by tolin
citare inutila si integrala a mesajului anterior !

Share this post


Link to post

Ideea este ca tu chiar daca gasesti acea bucsa, slabe sunt sperantele sa gasesti pe cineva care sa ti-o schimbe. ;) Si la mine troncane si tot din cauza asta, dar avand in vedere ca nu prezinta nici un risc si majoritatea Matijilor au acest joc/troncanit (demonstrat in service unde din 5 masini nu era nici una fara joc) am hotarat sa o las asa si sa dau muzica cu 1-2 unitati mai tare. Problem solved. :D

Share this post


Link to post

Scimbatu` nu e o problema, pana la urma o pot face singur, am prieteni mecanici..etc. Numai sa gasesc...

Share this post


Link to post

@nastasaflorin: in primavara anului trecut, am avut si eu probleme cu acea bucsa din caseta de directie. Si mie mi-au spus mecanicii de la Daewoo, initial, ca s-ar ptorivi cea de la caseta de directie Nova. Am luat una si, dupa o asteptare destul de mare (in speranta ca mi-o vor schimba pe garantie, dar nu aveau pe stoc) am fost la service sa o monteze baietii. Am aflat cu bucurie ca primisera din cele originale si curios, am facut o comparatie vizuala intre cele 2 bucse Cea de Nova are 3 umeri in plus, fata de cea de Matiz si neavand un subler la indemana n-am putut sa compar si cotele lor. Stiu ca la diametrul interior erau cam la fel, iar la cel exterior parca era un pic mai mare cea de Nova, in afara celor 3 proeminente.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Am un zgomot in coloana de directia in momentul in care trag sus-jos de volan. Deci, cand misc volanul inspre mine si inspre bord. E un pacanit metalic. Matizul are rulment pe coloana volanului sau nu? Ca eu nu l-am gasit pe schema.

Share this post


Link to post

Am schimbat bucsa aseara.A fost oarecum dificil insa cu ceva rabdare am dus-o pana la capat.Nu e neaparata nevoie de demontarea casetei de directie.Eu am facut asa:

- am dat jos roata dreapta

- am taiat colierul din sarma care tine burduful pe caseta de directie

- am desfacut rotula bieletei de directie de la roata

- am indepartat protectia din plastic de pe capatul celalat al bieletei (acolo unde seimbina cu coloana de directie)

- am desfacut bieleta din coloana de directie

La acest moment se vede bucsa veche.E destul de greu de scos deoarece cele 3 proeminente de pe bucsa intra intr-un "sant" sapat in capatul casetei de directie.Ele joaca rol de siguranta pentru ca bucsa sa nu se deplaseze.

- am luat maxim dreapta de volan, pana cecoloana de directie s-a retras in cutie, suficient cat sa-mi dea acces cam la 1/2 din bucsa.

- am infipt 2 carlige(facute din 2 electrozi) in bucsa veche, apoi am luat stanga de volan, coloana impingand bucsa afara.A trebuit munca multa aici, mai multe incercari.Pentru o scoatere mai usoara, taiati proeminentele cu o surubelnica ascutita,va orientati dupa bucsa noua pentru a vedea pozitia lor.

- am curatat cu atentie resturile de plastic ramase, apoi am bagat bucsa noua, cu atentie, pana ce proeminentele au intrat la locul lor.

 

Apoi in ordine inversa la montare - avantajul metodei e ca n-a fost nevoie de reglaje ulterioare deoarece reglajul bieletei n-a fost desfacut.Dezavantajul... trebuie multa rabdare, accesul este destul de dificil.

 

Rezultatul - nu mai trancane pe dreapta-fata la trecerea peste denivelari mici si dese, si nici nu se mai simt denivelarile in volan.

Share this post


Link to post

Asa ca matizurile sunt bune, intretinerea e destul de lejera, piesele destul de ieftine, am matiz 2003 = 260 000 km peste 80 % din km rulati taxi (masina e in continuare pe taxi si merge super.

La etrieri cuiele conice eu am taiat nishte fasii dintr-o cutie de cola sau de bere si se baga ca adaos si merge super bine.

Voanul poate sa mai fie manevrat greu si daca este prea strans prea tare acel capac care tine bucas la caseta de directie.

Edited by m0tan3lul

Share this post


Link to post

Se potriveste pentru caseta de directie dupa Matiz o bucsa de la Nova sau Solenza?

Share this post


Link to post

La voi volanul sta 100% drept pt a merge in linie dreapta? Eu trebuie sa-l tin cu vreo 5 grade in stanga pentru masina sa mearga dreapta iar mai tot timpul trebuie sa misc din el sa imi mentin directia. E de la caseta de directie sau de la roti? Asa o conduc de peste un an.

Share this post


Link to post
Se potriveste pentru caseta de directie dupa Matiz o bucsa de la Nova sau Solenza?

 

 

Se potriveste dar cu unele modificari -  din ce-am auzit si eu la altii.Totusi, o bucsa de matiz costa vreo 10 lei, doar ca e greu de gasit.Eu am rugat pe cineva sa mi-o cumpere de la magazinul daewoo din Iasi.

Share this post


Link to post
La voi volanul sta 100% drept pt a merge in linie dreapta? Eu trebuie sa-l tin cu vreo 5 grade in stanga pentru masina sa mearga dreapta iar mai tot timpul trebuie sa misc din el sa imi mentin directia. E de la caseta de directie sau de la roti? Asa o conduc de peste un an.

 

Verifica sa nu ai nici un joc si mergi sa faci unghiurile de fuga, iti va pune si volanul corespunzator.

Daca ai jocuri in roti remediaza intai problemele la bucsaraie.

De la roti (jante strambe, anvelope neuniform uzate, dezechilibre etc) tremura volanul.

Share this post


Link to post

Salut! Ma intereseaza si pe mine daca a schimbat careva bucsa din caseta de directie, mai precis daca a vazut cum se schimba. Eu am schimbat-o ieri singur ( ma pricep putin) am reusit sa scot bucsa veche cu un spit si o surubelnita, problema a fost ca nu se scoate decat siguranta, restul nu merge scos din caseta asa ca am bagat bucsa noua presata cu o teaca (facuta la strung dupa diametru exterior si interior al bucsei). Problema este ca nu prea sunt multumit a-si fi vrut sa intre ceva mai usor. De aceea vin cu aceasta intrebare poate exista alta modalitate sa chiar asa se monteaza. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post

Citeste aici: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=28498

 

Daca era cineva sa traga de volan..intra foarte usor bucsa inapoi.Vezi ca blestematia aia se strica de obicei de la capat de bara defect.\Verifica-l si pe ala sa nu faci munca de pomana.

Edited by Den

Share this post


Link to post

Scuze, dar poate trebuia sa zic ca am si matiz? Nu seamana de nici un fel cu caseta pe care o am eu si mai ales cu bucsa aceea pe care a montato respectivul.

Share this post


Link to post

Noh..la mine a semanat aia de matiz cu aia de tico.Adica de la un matiz am invatat.As spune pas cu pas.

In alta ordine de idei..nu multi se apuca sa isi faca de lucru cu caseta de directie.Totusi,foloseste functia search a forumului.Acel topic din care m-am documentat eu ca sa schimb la tico bucsa din caseta exista pe undeva(mai vechi).Si da..este strict pt. matiz.Posibil ai schimbat alta bucsa?La bucsa de ghidaj ii se spune popular prin magazine bucsa caseta directie.

Edited by Den

Share this post


Link to post

Stiu cum se zice si in popor, dar daca crezi ca mai exista si alta bucsa in caseta de directie de la matiz, te rog sa-mi explici unde se gaseste? Ma refer la coloana de directi strict.

Share this post


Link to post

la un matiz din 2008...la 8000 km...au aparut problemele...schimbat flanse amortizoare...de 3 ori...bucsa caseta directie...la 16000 ...a fost nevoie sa schimb si caseta de directie...acum...la 28.000...troncanitul a aparut iar...

Share this post


Link to post
Atunci, ia-ti o masina de, cel putin, 2x mai scumpa, desi, de zgomote n-o sa scapi.

 

Dar, apropo, de ce virezi cand iesi din parcare ? Pe mine m-au invatat o regula de aur: "nu misti volanul la iesire, decat daca vrei sa-l busesti pe vecin." Ah, am inteles, tu indrepti volanul dupa ce ai parcat (tot pe loc).

 

 Eu auzisem ca nu e bine sa lasi rotile virate cand o lasi parcata...cum e corect pana la urma?

Share this post


Link to post
 Eu auzisem ca nu e bine sa lasi rotile virate cand o lasi parcata...

Ti-a zis 2 vecini ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...