Jump to content
Sign in to follow this  
tarabostes

Asigurare Locuinta

Recommended Posts

As vrea sa-mi asigur apartamentul, mai ales ca se anunta a deveni obligatie din 2007. Poate discutam aici despre astfel de polite, asiguratori cine ce are, cum etc.

Am cautat un subiect similar dar nu am gasit decat oferta unui agent si nu asta ma interesa.

 

Am cerut o oferta de la Allianz ( unde am Casco si am fost multumit) dar mi-au dat un pret foarte mare, pt un apartament de bloc in Berceni.

Edited by tarabostes

Share this post


Link to post

Allianz are cele mai mari tarife la orice. Daca vrei preturi mici du-te la BCR Asigurari. Dar poti trage o concluzie dupa stirile de redresare financiara...in general la firmele care au avut preturi mici (Ardaf, Asiban, Asirom).

Share this post


Link to post

Daca apartamentul este cumparat in rate, mai este necesara inca o asigurare? :)

Share this post


Link to post

Nu, pentru ca probabil o ai deja. Eu am asigurare la casa de 3 ani. In primii 2 ani am avut cu Allianz-Tiriac. Scuuuumpi... si mi-au refuzat plata unei daune... :-W , respectiv o inundatie de la un vecin...pe motiv ca nu se mai cunoaste nimic. Ma rog... dupa ce a cazut tavanul peste circa 3 luni in zona cu pricina m-am enervat si am trecut pe Imobilia de la Astra. Tarife OK, singura diferenta fata de Allianz fiind ca asigura bunurile la valoarea de piata. La Allianz mi se permitea o evaluare personala. Costurile sunt mici, per total vreo 120 euro pe an, casa+bunuri.

Share this post


Link to post

Eu am la Allianz:

Apartament , an constructie 1991, supraf. 73,3 mp

Suma asigurata: 40.000 EURO

Prima de asigurare: 110 EURO

Bunuri din gospodarie (global)

Suma asigurata: 5000 EURO

Prima De asigurare: 30 EURO

TOTAL PACHET ARMONIA: 140 EURO

OFERTA DE ASIGURARE ESTE VALABILA FARA FRANSIZE

RASPUNDERE CIVILA:

Suma asigurata: 2.500 EURO

Prima de asigurare: 9 EURO

 

Am avut si o dauna pe raspundere civila (am inundat vecinul de jos) si au platit dupa vreo 2 luni cam 4 milioane ROL pentru un perete de latime 1 m x 2.5 m inaltime. Ceea ce mi s-a parut ok atat mie cat si vecinului.

Share this post


Link to post

Pina la urma este obligatorie sau nu asigurarea la locuinte?

Share this post


Link to post

Cica o sa fie de la anu'.

Share this post


Link to post

Nimic nu s-a schimbat, a devenit obligatorie, right?

 

..si exista ceva promotii pentru incheierea ei pana in perioada X, cu reducere de 50%?

 

(google nu m-a ajutat)

 

Le: devine obligatorie, costa 20 de euro/an, valoare asigurata 20.000 euro, impotriva cutremurelor, inundatiilor etc.

Edited by andy

Share this post


Link to post

Pai...va fi (sau este) obligatorie. Dar cica va fi inclusa in impozitul pe locuinta. Cel putin asa circula un zvon.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce sa zic, dar eu cred ca mai stau putin. :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...