Jump to content
Sign in to follow this  
[i_unit]

Zgomot Rulare

Recommended Posts

Zgomotul de rulare este mai mare decat zgomotul motorului si asta intr-a III-a la 60-65km/h. Anvelopele sunt aproape noi (cateva luni) si au presiunea recomandata 2.1. Mi se pare ca sunt mult mai moi decat celelalte Hankook (uzate). Trebuiesc umflate mai mult, sau asta se intampla la toate anvelopele all-seasons?

Share this post


Link to post

Aici e problema de anvelope, de calitatea lor. Anvelopele all season sunt mediocre vara si iarna, iar pretul platit pentru ele reflecta si calitatea.

Share this post


Link to post

Verifica daca zgomotul variaza cand schimbi directia de mers!...Daca da, verifica rulmentii!!..De fapt poti sa-i verifici oricum ca nu strica. De la caucicuri nu cred ca e!...De obicei cauciucurile de iarna provoaca zgomot la rulare insa la tine nu e cazul cu all seasons.

Share this post


Link to post

Zeule, sa nu uitam ca sunt cauciucuri Kormoran si din cate stiu eu, sunt niste Montane redenumite(facute la Floresti)...mai mult sau mai putin.

 

Parerea mea... :rolleyes:

 

Nu spun ca nu e posibil sa fie de la rulmenti dar am avut o experienta neplacuta cu Montana la mai putin de 6 luni de la achizitionare(cauciucurile cu care am cumparat masina) asa ca...

Edited by bella

Share this post


Link to post

Pai am zis ca am mai mult zgomot in habitaclu exact de cand am schimbat anvelopele. Deci nu pot fi rulmentii.

Concluzia pe care as putea trage-o: chiar daca le-am umflat astazi (de proba) mai mult decat este specificat, zgomotul nu a disparut si nici nu va dispare, pana cand voi elimina Kormoranele...

Aviz amatorilor de all-seasons Kormoran.

Share this post


Link to post

He he si eu tot din cauza de Kormorane am schimbat rulmentii...Insa erau de iarna si pe bune, mie mi s-au parut tare bune anvelopele astea pe timp de iarna!!...

Share this post


Link to post
He he si eu tot din cauza de Kormorane am schimbat rulmentii...Insa erau de iarna si pe bune, mie mi s-au parut tare bune anvelopele astea pe timp de iarna!!...

 

Salut, dezgrop topicul acesta, pt. ca am observat si eu de ceva timp un zgomot suspect la rulaj (chiar cu motorul oprit in mers !). Initial am crezut ca e de la cauciucuri (am Montana de vara, respectiv Kormoran de iarna), dar parca inainte nu facea, cu aceleasi cauciucuri. Suspectez si eu ceva rulmenti, si voiam sa te intreb 'zamolxis' daca, dupa ce ai schimbat rulmentii, nu s-a mai auzit zgomotul ? De asemenea, cam cat a costat schimbul, daca iti mai amintesti ? Mersi anticipat !

Share this post


Link to post

Aceeasi problema o am si eu. Cauciucurile sunt continental de vara. Ideea e ca rulmentii spate sunt de vreo 7-8 luni. Zgomotul inceteaza la viraje( in giratoriu in Mamaia am incercat cu 70km/h-) dar nu total. Iar la viteze mai mari de 100km/h nu te poti intelege in masina decat daca urlii efectiv. Oare sa fie rulmentii sau cauziucurile care sunt un pic camuzate.

Share this post


Link to post

@dmath, nu mai opri motorul in mers ca poate nu o sa-l mai auzi. Deloc.

@29cm .. cred ca ai pus rulementi mai mari..

Share this post


Link to post

@29cm .. cred ca ai pus rulementi mai mari.. Bre Tommy ce ai vrut sa zici aici ? :-?

 

Verifica presiunea ,mai poti incerca sa faci o rocada cu un prieten sa incerci alte roti sa vezi daca dispare zgomotul !

Share this post


Link to post

OK. L-am intrebat pe tata pt ca el a schimbat rulmentii si mi-a spus asa: A cumparat rulmenti originali si s-a dus cu ei la un service pt a ii monta acolo. Cred ca este posibil ca "mesterul" sa ii fi schimbat cu altii facuti sub licenta(romanesti) de calitate inferioara. Acum nu imi ramane decat sa ii schimb, de data asta la alt service.

Share this post


Link to post

... si sa stai cu mecanicul respectiv pana iti rezolva problema! ;)

Share this post


Link to post

Oho, 5 seturi am schimbat la un matiz o data. Originali. In service autorizat. Stand langa masina. Puneam rulmenti, mergeam 2-3 zile incepea sa uruie. De la al treilea set ma stiau si baietii de la service, nu mai cereau factura de montaj. Al 5-lea a fost cu noroc, n-a mai facut.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...