Jump to content
Sign in to follow this  
ochila

DAEWOO vs. CHEVROLET - o fi bine .... o fi rau ?

Recommended Posts

Stimati prieteni,

Sunt si eu un proprietar de autoturism marca Daewoo, in spetza Matiz. Eu unul sunt foarte multumit de masinuta asta. Slava Domnului, cred ca e exact ce trebuie romanului ce alearga ca disperatul 90% din an intre serviciu si casa.

Vreau insa sa va propun un nou subiect si anume, considerati benefica preluarea/cumpararea/administrarea de catre CHEVROLET a marcii Daewoo ? E clar zic eu ca macar din punct de vedere al imaginii se va inregistra o crestere, insa vreau sa stiu daca voi, ca posesori de Daewoo o sa va mandriti ca aveti masini CHEVROLET.

Recunosc, eu abia astept aceasta schimbare si in Romania. O intrebare stupida poate insa ... daca ar fi sa alegeti intre 2 masini identice, singura diferenta fiind ca pe una scrie Daewoo, iar pe cealalta Chevrolet, pentru care a-ti opta ?

Evident, daca aveti multe alte opinii si/sau pareri, va rog sa-mi spuneti.

Share this post


Link to post

Salut! si bine ai venit pe forum...speram sa-l gasesti util. Te rog sa dai un search inainte de a posta...

 

Discutia privind viitorul Daewoo Romania se discuta aici:

 

http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=67

 

Numai bine...

Share this post


Link to post

Nu e stire,s-a mutat aici.

Share this post


Link to post

Cu mii de scuze !

Multumesc de intampinare si ma bucur ca am descoperit acest site/forum !

Acum am sa ma uit pe link-ul recomandat !

Numai bine !

Share this post


Link to post

Stai, frate, ca e interesant ce zice omul:

Daca ai avea in fata 2 masini IDENTICE pe care ai lua-o? Chevroletul sau Daewoo?

 

Mie unuia, brandul Chevrolet imi aminteste de Camaro si Impala, niste mamuti americani de cea mai joasa speta :lol: :lol: :lol: , asa ca in viziunea mea sa asociezi Chevrolet unor masini din clasa mica sau mini mi se pare cel putin ciudat ... io cred ca as alege Daewoo, ca e mai "original" 8)

 

Cit despre preluarea D.A.R. de catre GM, eu nu zic decit "da, Doamne!", chit ca nu prea imi sta in fire sa bat matanii la besearica ...

Share this post


Link to post

as lua chevrolet. pentru ca imi place mai mult sigla. doar atat.

stiati ca exista o sigla facut de giugiaro pentru daewoo? aia arata chiar dragutz :)

Share this post


Link to post
... insa vreau sa stiu daca voi, ca posesori de Daewoo o sa va mandriti ca aveti masini CHEVROLET.

Ete, nah! Cum sa ma mandresc cu ceva ce n-am?!? Daca deschizi capota scrie Daewoo pe toate alea... cum sa zic ca am Chevrolet?!?!

 

... daca ar fi sa alegeti intre 2 masini identice, singura diferenta fiind ca pe una scrie Daewoo, iar pe cealalta Chevrolet, pentru care a-ti opta ?

As opta pt Chevrolet. Desi mai mult imi aduce aminte de Corvette!

Share this post


Link to post

Problema asta se punea până recent la orice produs, unde unii alegeau să plătească mai mult pe un produs cu funcţii echivalente, doar pentru că era "de marcă".

 

Recent însă, nici mărcile mari nu mai sunt ce-au fost, produsele vândute fiind de fapt produse de fabrici ale unor mărci fără renume (un exemplu ar fi DVD-writerele, unde un mare procent din unităţile vândute sunte de fapt Lite-On rebranduite de o firmă mai mare).

 

Cu alte cuvinte, nu mă (mai) încălzeşte cu nimic faptul că scrie Chevy pe capotă, fiindcă mărcile de renume nu mai sunt ce-au fost odată. Contează ce-i înăuntru.

Share this post


Link to post

tocmai asta este faza: inauntru este exact acelasi lucru :)

si sigla de la chevy este mai frumoasa

 

:-D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...