Jump to content
Sign in to follow this  
tkd29

Schimbare Rulment Fata Cielo

Recommended Posts

A incercat cineva sa isi schimbe singur rulmentii pe fata la Cielo? trebuie neaparat chei speciale..presa sau alte minuni? sau merge mai taraneste cu ciocanul si alte scule rudimentare?

 

Ca ma ia groaza cand ma gandesc sa le dau o caruta de bani la serviceruri pt o operatie care as putea sa o fac singur daca ar merge fara scule profesionale.

 

Cine ia schimbat singur poate vine cu niste sfaturi.

Share this post


Link to post

Da voi dupa diverse operatii in fata blocului nu faceti si unghiurile? Si eu mai faceam una-alta, pana am "mancat" un cauciuc pe exterior...

 

Zic si eu...

Costel

Share this post


Link to post

Costel, o schimbare de rulment nu implica si dereglarea unghiurilor directiei.

 

tkd29, tinind cont si de vremea de afara e mai greu de schimbat rulmentul in fata blocului. Teoretic rulmentul se poate schimba fara presa dar daca te apuci si bati in rulmentul nou sa intre in fuzeta il poti distruge. O alta parte neplacuta este scoaterea camasii interioare a rulmentului vechi de pe butuc, operatie ce implica o menghina. De menghina ai nevoie ca sa prinzi butucul rotii si sa scoti camasa veche. Singur este destul de greu. Tot teoretic poti rezolva doar cu scule sa zicem normale, dar tot presa ar ramine un element esential.

Share this post


Link to post

@Savimbi

Ceea ce spui este corect, dar si ceea ce spun eu este corect... Eu am spus "diverse", ca tot vad ca se schimba bucsi, pivoti si altele, nu numai rulmenti.

Oricum, era asa o atentionare ca altii mai prosti au patit-o si macar sa se controleze unghiurile, cadere si convergenta.

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post

Mda , se pare ca trebuie sa apelz la un service , cine a facut asemenea operatie poate sa imi zica cat la costat si unde?

Share this post


Link to post

La Tico am schimbat si eu in fata blocului..dar a doua zi am avut nevoie de menghina, ca n-am reusit sa scot suruburile alea 4.

Per total e ok. Eu am facut cu taicamiu langa mine, dandu-mi indicatii.Dupaia merge super ok

Edited by crystygye

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...