Jump to content
Sign in to follow this  
Intelino

As Dori Si Eu O Parere

Recommended Posts

Cu o saptamana inainte de Craciun voi avea o expeditie in America mai exect in statul New Jersey, de unde voi cumpara niste aparatura IT care la noi ori e prea scumpa sau e de proasta calitate.Vehiculul folosit va fi o duba Mercedes Sprinter model nou, cu toate dotarile pentru confort.Tinand cont ca voi face si o execursie in acelasi timp mi-a dorit ca masina sa fie cat se poate de confortabil.Masina are scaune cu reglaz electric, incalzire deorece voi merge iarna, iar deasupra un set de 4 proiectoare de ceata Hella, marca nemteasca din cate stiu.Doresc sa achizitionez un butoias pentru depozitarea motorinei pentru ca prin America benzinariile sunt rar pozitionate.

Inca nu stiu daca sa optez pentru cauciucuri de iarna sau mixt, iernile acolo find foarte aspre.Poate parea ciudat

partea cu proiectoarele dar cand trece un TIR pe acolo nu te baga in seama daca nu ii bati in ochi oleaca.

As dori sa stiu cam ce obiecte mi-ar mai fi de folos, drumul durand cam 4 zile, una fiind traversarea pe apa e masinii in timp de iau avionul :shock:

Share this post


Link to post
Tinand cont ca voi face si o execursie in acelasi timp mi-a dorit ca masina sa fie cat se poate de confortabil.Masina are scaune cu reglaz electric, incalzire deorece voi merge iarna, Inca nu stiu daca sa optez pentru cauciucuri de iarna sau mixt, iernile acolo find foarte aspre.

 

Parerea mea este ca o excursie confortabila intr-un loc putin cunoscut trebuie sa fie cat mai lipsita de griji adiacente. Asa ca, daca te vei duce iarna si exista anvelope special concepute pt. acest anotimp...

 

Sau daca vrei sport extrem du-te cu dinalea de vara care iti vor garanta un zgomot imperceptibil. (cele de iarna cu zgomotul lor te pot chiar trezi din somnul ce-ti va da tarcoale pe autostrazile americane interminabile; Si ar fi pacat, nu ?

 

N-ar strica si niste lanturi (de pus la gat, picior, nas, de aparare sau poate le gasesti alta intrebuintare...)

Share this post


Link to post

Datorita diferentelor majore dintre calatoriile auto dintre USA si Europa socotesc ca prepararea si transportarea de 2x peste ocean a unei masini europene este o intreprindere riscanta si costisitoare. Se poate inchiria mai sigur si mai ieftin o masina construita si echipata pentru conditiile de acolo, cu asigurarea la zi. Cred ca daca pui pe hartie toate implicatiile, in caz ca exista toate informatiile, costul acestei intreprinderi devine nerational, precum si gradul de risc. Eu stiu ca americanii evita a-si cumpara masinii de necesitate curenta din Europa datorita timpului mare de asteptare la cerinta unei banale piese de schimb. In cazul unei pene (probabilitate 50%), pentru o masina americana ai toate sansele s-o rezolvi pe loc, pe cand, in cazul uneia europene, aventura se transforma in cosmar.

 

Pentru o aventura auto pe taram necunoscut, ideea este incitanta, dar pentru o excursie de afaceri, clar delimitata in spatiu si in timp, consider ca ideea este hazardata, cu putina legatura cu scopul propus.

Share this post


Link to post
Se poate inchiria mai sigur si mai ieftin o masina construita si echipata pentru conditiile de acolo, cu asigurarea la zi.

 

Nu stiu sigur, dar ma bag si io...

Ai dreptate in principiu, la inceput si eu ma gandeam ca mai mare daraua...Insa cred ca Intelino are multa aparatura de carat si vrea sa o aduca el singur, (cine stie de ce ?) astfel incat s-ar putea justifica. In plus , cu penele - vorbim de Mercedes !

Share this post


Link to post

Da, sigur... si Mercedes, ultima oara cind am verificat, aveau cauciucuri din titan cu insertii transversale din kevlar.

Share this post


Link to post

Sigur merita sa plimbi masina pana acolo?

Nu-i mai simplu si mai ieftin sa inchiriezi de acolo duba care iti trebuie si de acolo pana aici sa incarci in cala vreunui avion toata incarcatura? Ca doar mai mult de 12 mcubi nu cred ca ai.

Ce vapor traverseaza oceanul intr-o zi? Ce fel de traseu ai de in 4 zile cu masina esti inapoi?

Share this post


Link to post

:o fftopic: Pun si eu o intrebare: de unde pana unde ati inteles voi ca o sa plece cu duba de aici!?!....Ca daca e asa cred ca deja a plecat !!!....

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare.Lucrez pentru o firma germana,mi au dat o masina de firma care e inregistrat in Germania.Problema e ca verificarea tehnica(TUV) e pina in Decembrie.Intrebarea e:trebuie dus masina in Germania sau se poate rezolva si aici?(sau se schimba ceva dupa ce intram in Uniune?).

Share this post


Link to post

:o fftopic: S-a gandit indelung :D . Da' a ajuns la concluzia "castigatoare" !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...