Jump to content
Sign in to follow this  
ediblue

Revizia De 30.000 Km - Matiz

Recommended Posts

Am facut si eu revizia de 30.000 km :

 

-ulei Mobil 1 Super 2000 10w40

-filtru de ulei si benzina daewoo

-filtru de aer

-verificat frine+curatare+vaselina la rulmenti pe spate

-verificat bujii si corectat(distanta intre electrozi era de 0.7 si a reglat-o la 1.0...parca trage mai prost acum, dar poate e efectul placebo)

-antigelul si bujiile le-am schimbat la 25.000

Nu am schimbat lichidul de frina la recomandarea meseriasului(care ma pofteste pentru asta pe la 45.000).Nu e mare cheltuiala, dar am mers pe mina lui.Oricum frinele sunt superbeton!

Pentru distributie m-au programat peste o saptamina...nu aveau piese pe stoc(au fost dealer Daewoo acum sunt Kia).

Masina a stat in service 1 ora si 30 de minute.

Total: piese si manopera 297 lei la Raver in Constanta...service bun si meseriasi de exceptie(mi-au reglat ambreiajul ca imi agata putin cutia si au eliminat un zgomot pe spate mocca),nu mai spun ca m-au primit cu zambetul pe buze si ne-am despartit la fel.In timpul intretinerii am stat in service fara probleme, la Arrow fac figuri aia...

Edited by glockshut

Share this post


Link to post

Am rezolvat si cu schimbarea distributiei..+curea alternator! Curelele de pe masina aratau bine,nu prezentau nici un fel de crapaturi sau dinti sariti!Masina a stat in service 30 min si m-a costat 287 cu tot cu manopera La acelasi service!

Share this post


Link to post

32700 Km (2ani jumate)

 

Filtru benzina MAN-22 lei

Fitru ulei MAN- 21 lei

Filtru aer(korea)-28 lei

Ulei motor (Mobil 5w30-3L)-80 lei

Ulei cutie (75w85-3L)-113 lei

 

Manopera 3h-142 lei

 

Durata reala 1h

 

Recomandari: schimbare palier amortizor si daca tot umblu sa schimb si amortizoarele. Cei drept la partea stanga se simte(vede) jocul bine.

Nu am schimbat cureaua de alternator. O sa se produca la schimbul urmator(6 luni), cand se termina si garantia. Pus testerul , cica totul e in parametrii normali

Share this post


Link to post

De ce sa schimbi amortizoarele la 32.000 km?

 

 

Share this post


Link to post

Pai daca tot umblu. Bine daca vreau. Ca se fac aceleasi operatiuni ca si la inlocuirea unui amortizor. Si ca manopera e la fel sau mica diferenta intre schimbat amortizore si celelalte si doar palierii.

Asta a fost explicatia lor. Si ca un amortizor e 1 mil si ceva si... bla bla. O sa ma interesez mai la vara la un service(nu din reteaua fosta Daewoo)mai de cartier cat ar face doar schimbarea palierlelor. Astia cereau aprox 400 lei parca(din care 300 sigur manopera)

Share this post


Link to post

va salut baieti,sunt membru de foarte putin timp,va rog spunetimi si mie la cati km.se schimba distributia la matiz?

Share this post


Link to post

La 60.000 km sau la 3 ani. Asa scrie in cartea masini. La sfarsit ai operatiunile si durata la care se executa

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

multumesc , credeam ma ma pacalesc cei de la service

am masina la revizie, am 33800km si 2,6 luni

Share this post


Link to post

O schimbi prea repede(parerea mea). Eu o sa merg cu ea pana la 50.000, pana atunci face si masina 4 ani

Share this post


Link to post

Daca tot o dam in offtopic de distributii, ma intreb oare ce merita mai mult, o distributie de 500 ron cu tot cu manopera sau o chiuloasa echipata la vreo 2000 ron fara manopera? Zic si eu asa...

Share this post


Link to post

Eu zic sa o schimbi! Sunt patit cu o astfel de curea care mi s-a rupt la 54000 km (o aveam de aprox 3 ani). Ea era garantata de service 2 ani sau 60.000 km. Eu depasisem 2 ani asa ca nu mai eram in garantie. Toata reparatia m-a costat in jur de 3000 ron (supape rupte, rectificare chiuloasa...).

Asa ca acum schimb cureaua la fiecare 2 ani sau 60000km (oricare intervine prima) ca sa fiu tot timpul acoperit de garantia din service.

Edited by adisoru

Share this post


Link to post

sall am un matiz din 2006 are 30 000 km puteti sa imi recomandatzi si mie un service in bucuresti unde as putea face revizia mai ieftin ?

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...