Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Un Router Wireless

Ajutati-ma sa aleg  

73 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sunt convins ca gasesc pe acest forum persoane mai bine documentate decat mine in domeniul retelelor wireless. Tocmai de-aia va cer parerea.

 

Vreau sa cumpar un router wireless, pt acasa.

 

Pt moment m-am oprit asupra urmatoarelor modele:

Linksys WRT54GS - emag.ro - asta ar cam fi favoritul meu

US Robotics USR808054 - emag.ro, nici asta nu mi-ar displacea

 

TRENDNET TEW-452BRP - Dep.de Calculatoare

 

D-Link AirPlus XtremeGTM 2100AP - emag.ro

D-LINK DI-524 - UltraPro

 

Altceva?

 

In primul rind vreau sa fie de calitate, usor configurabil, fiabil...sa n-am probleme cu el, nu vreau sa stau sa-l resetez o data la 2 zile (in momentul asta am un SMC ne-wireless, se blocheaza extrem de rar, cam o data la 2-3 luni).

Preturile nu ma intereseaza, d-aia nici nu le-am trecut. (ma rog, sa se incadreze printre astea)

Multumesc.

Share this post


Link to post

WRT54G simplu, fara S(peed Booster) deoarece e o chestie software cu care eu personal am probleme.

Daca iei 54G sa verifici sa aiba ultimul firmware deoarece cele mai vechi mai au bug-uri.

De asemenea (dar nu cred sa fie cazul tau) exista WRT54GL (L from Linux, adica poti sa pui un fel de linux pe el).

Share this post


Link to post
Daca iei 54G sa verifici sa aiba ultimul firmware deoarece cele mai vechi mai au bug-uri.

Inseamna ca nu pot sa-l iau prin emag, asa-i? :scarpin:

Share this post


Link to post

Linksys WRT54GS ... asta l-am cumparat eu pentru un amic, l-am instalat, configurat (upgradat firmware) acum mai bine de jumatatea de an si nu i-a dat nici un reset la el...

Recomand acelasi lucru ca si @hawkeye, update de pe site la ultima versiune de firmware ... Asta i-am facut si eu dupa configurare caci a dat ceva blocari initiale...

 

 

P.S. De ce nu poti sa-l iei prin emag ?! :-?

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Pai daca-l iau prin emag... cum ma uit la firmware? :rolleyes:

Ca aia mi-l aduc acasa si e bun luat! Dup-aia pot sa ma uit io mult si bine...

Share this post


Link to post

Si nu poti sa ii downloadezi tu ultimul firmware? :-?

Share this post


Link to post

Reformulez: Cumperi routeru si esti proprietarul lui. Ajungi acasa si verifici ce firmware are. Daca nu il are pe ultimul, il downloadezi de la linksys.com si il updatezi.

Atentie mare deoarece orice update de firmware poate sa transforme device-ul in opritor de usa. Preferabil ar fi sa-l pui pe un UPS daca ai.

 

De regula dureaza cam un minut update-ul de firmware timp in care sub nici o forma nu trebuie sa-l scoti din priza.

Share this post


Link to post

Linksys + upgrade firmware dacă e cazul

Share this post


Link to post

Linksys, dar versiunea cu chipset Atheros (versiunea 7, il recunosti dupa serial number care incepe cu "cdfe" - si e tiparit pe cutie, deci poti sa verifici inainte de a da banii). Partea frumoasa la Linksys este ca, spre deosebire de restul modelelor alese de tine ofera posibilitatea instalarii unui firmware customizabil. Acest model a starnit o adevarata euforie in randul fanilor w-lan. Totusi este si un "catch": daca vrei sa il exploatezi la adevaratul potential trebuie sa te pricepi cat-de-cat la Linux sau sa ai rabdare sa citesti pe net tutoriale.

 

Cam, care sunt dezavantajele unei astfel de jucarii:

- chiar si cu firmware-ul original tot trebuie sa-i mai dai restart in cand in cand (nu foarte des, media e cam o data la 2-3 saptamani)

- nu stie point-to-point sau point-to-multi point decat daca ii faci flash la f/ware

- firmware-ul custom are si cateva mici scapari, oarecum de inteles, anume ca prin upgrade la o nou model (uneori chiar si de la o versiune la alta a aceluiasi model) nu ti se mai pastreaza setarile, deci va trebui sa le refaci.

Share this post


Link to post
Altceva?

 

In primul rind vreau sa fie de calitate, usor configurabil, fiabil...sa n-am probleme cu el, nu vreau sa stau sa-l resetez o data la 2 zile (in momentul asta am un SMC ne-wireless, se blocheaza extrem de rar, cam o data la 2-3 luni).

Preturile nu ma intereseaza, d-aia nici nu le-am trecut. (ma rog, sa se incadreze printre astea)

Multumesc.

 

Zyxel HS-100W. Instalat, configurat etc acum 6 luni. Am uitat de el de atunci, nici gand de restart sau altele. Sta activ 24 din 24. Cam asa arata si costa. Ieftin si bun.

Share this post


Link to post

NFS mergi pe un router de la o firma cu renume! Eu iti recomand 3Com sau Allied Telesyn. Astea sunt de nota 10 din toate punctele de vedere!

Share this post


Link to post

@MethodRO ... aici ai perfecta dreptate. Nu vorbesc din auzite ... si cu asa ceva ma ocup. In lista asputea adauga si US Robotics care tin si ele la tavaleala.

Share this post


Link to post

Mey oameni buni, in urma voturilor de aici si a review-urilor de pe net, cit si datorita faptului ca respectivul era de la bun inceput si favoritul meu... m-am cam hotarat spre un WRT54G de la Linksys.

 

WRT54GS, dupa ce ca e mai scump, pare ca e doar marketing daca nu indeplinesti alte citeva conditii.

 

WRT54GL, intr-adevar are un linux pe el. Dar nici cu alalalt nu mi-e rusine, Are VxWorks, acelasi sist.de operare care e pus si pe Mars Exploration Rovers! :o

 

In plus, se pare (cel putin din specificatiile de pe situl producatorului) ca G simplu "stie" mai multe standarde decat celelalte. Si mi se pare ca e mai "packed with features" decat celelalte.

 

Multumesc celor ce au votat.

Share this post


Link to post

Eu iti recomand US Robotics. La servici avem o jucarie d-asta si merge exceptional, semnalul este bun, iar ca "meniu" de administrare este foarte bogat. In firma este cam de un an si jumatate si nu a necesitat nici macar odata un restart... Daca vrei mai multe detalii da-mi un PM si iti explic mai multe...

Share this post


Link to post

Vreau sa va multumesc tuturor pt sfaturi. :osanale:

 

Ca sa concluzionez... dupa ce m-am frecat pe tot felul de situri cu diverse review-uri, am ajuns la concluzia ca peste tot exista vesnic nemultumiti, extrem de ghinionisti sau pur si simplu tampiti.

Erau unii care se plangeau de USRobo si ziceau ca il arunca si se duc sa-si ia Linksys. La Linksys, erau unii care ziceau ca mai prost n-au vazut si ca se duc la D-link... Acolo tot asa... ziceau ca data viitoare or sa-si ia Robotics... :dizzy:

 

Pina la urma mi-am luat un Linksys WRT54GL. Citeva impresii dupa 3 zile de posesie:

- nu s-a blocat niciodata desi l-am stresat destul (tot schimband la setari si configurari).

- a fost un pic cam greu de initializat configurarea. :shock: Urmam toti pasii, la un moment dat cerea parola, i-o dadeam pe cea implicita (scrisa in manual), apoi revenea la pasul anterior... si tot asa. :wallbanger: Pina nu i-am dat un reset, n-a vrut s-o ia. (Ma rog, scria si-n manual ca s-ar putea intampla asta).

- are o tona de setari si e destul de usor de configurat.

- merge ok pe wireless, nu mi se pare ca ii scade viteza daca merg pe criptat (asa citisem intr-un review) - indiferent ca e WEP, WPA sau WPA2

- are semnal in toata casa, e drept ca scade simtitor in coltul cel mai indepartat al celei mai indepartate camere. Deci 100 de metri bataie in interior, e cam vrajeala.

- Din pacate, daca vreau sa ies si cu PocketPC-ul prin wifi, trebuie sa setez criptarea pe WEP si doar cu cheie pe 64 biti, ca se pare ca nu stie Pocket-ul mai mult.

 

Momentan ma declar multumit.

 

Aaaa... are si site dedicat (neoficial, si din pacate plin de spammeri) www.wrt54gl.com :) )

Share this post


Link to post

Eu mi-am luat Linksys WRT54GC... cam de 2 saptamani... odata configurat, asa a ramas fara a avea nevoie de vreun reset pana acum. Sunt multumit, folosesc zilnic PDA-ul pentru navigare pe net prin wi-fi si e ok pana acum.

Share this post


Link to post
... odata configurat, asa a ramas fara a avea nevoie de vreun reset pana acum.

De ce nu pui si la motor unul din asta si scapi de reseturi ?

Share this post


Link to post

Toline la motor nici nu vreau sa scap de reseturi... sunt o placere de dat, faci ce faci si "pac" cu resetu' ca sa-i mearga la "pistoane" ! =))

 

 

 

 

LE. : De fapt n-ar fi rea ideea... :-? ... studiem, studiem... > :)

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Daaaaaa, ii dai reset din casa, inainte de plecare.

Share this post


Link to post

Mi-ai citit gandurile ... ca tot suntem total :o fftopic: .

Share this post


Link to post

Poate te prind cu laptopu wireless prin masina, in parcarea de acasa ?

Share this post


Link to post

Asta imi aduce aminte de faptul ca trebuie sa imi iau si un adaptor wireless pentru laptop... :D

In schimb pot fi prins foarte usor cu PDA-ul din dotare pe ... tron :>

Share this post


Link to post

Altul.

 

http://www.twister.ro/page.jsp?x&node=...rice&page=1

 

Eu mi-am luat pachetul asta de ceva timp. Merge brici. Nu s-a blocat sau resetat niciodata de capul lui. Bate bine prin casa... Am min 85% (Excellent) in orice punct din casa pe Acer-ul meu (cu Broadcom-ul Acer-ului)... Are si 4 porturi Ethernet.

Share this post


Link to post

Am si eu nevoie de un sfat.

Am comandat pe web un wireless kit de la Dlink ( router wireless DL 524 + card ca laptoapa mea nu are wireless, deh model entry level). Pe site/ul producatorului la specificatii spunea sa functioneaza fara modem, insa pe cutia in care a venit ambalat, la cerinte, spune ca are nevoie de un cable/adsl modem. Alte informatii nu am mai gasit si nici nu as vrea sa desfac pachetul. O sa sun la distribuitor dar poate stie cineva ce si cum.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...