Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Reparatie cablu deschidere usita benzina Tico

Recommended Posts

Reparatie cablu de deschidere usita benzina Tico sau "ce pot face patru maini dibace ?" 8)

 

ieri dimineata am observat (cu stupoare) la benzinarie ca nu se mai deschide usita de la benzina. surpriza!!!! :wallbanger: noroc ca am reusit s-o deschid cu cheia, ca nu mai plecam de-acolo (nema benzina in rezervor).

 

azi am fost de dimineata pus pe fapte mari... si am trecut la actiune! 8)

 

primul pas: am fost in obor si am cumparat un poxipol, un buson de benzina (cu ajutorul lui shenck am aflat ca eu aveam de fapt un buson de ulei de la naiba stie ce masina ?!! :shock: ) si 4m de cablu de otel (pe care pana la urma nu l-am folosit).

 

dupa aia, cu ajutorul unui coleg de serviciu olcitar, a inceput distractia :bataie:

 

am scos chederul, am dat jos scaunul, am tras de mocheta pana am scos maneta de la benzina prin gaurica aferenta, am constatat ca se rupsese cablul din capatul asta, ne-am chinuit de-am demontat ce-am putut pe-acolo, de am reusit sa scoatem la lumina cele doua capete ale rupturii.

 

acuma... cu ce naiba sa le lipim? sarma de otel...

am desurubat de la o bujie mai veche termosocul, si am uns bine capetele de sarma cu poxipol si le-am unit prin termosoc. ca sa fie treaba mai sigura, am turtit termosocul prin metode stravechi, neolitice, prin lovire cu o piatra :-D.

 

am astepat oleaca sa se intareasca mamaliga, si ne-am chinuit sa bagam cablul la loc in dispozitiv. acu era mai scurt, asa ca ne-am chinuit ceva si sta maneta aia ceva mai sus. dar important e ca FUNCTIONEAZA!!! URA!!!! :urale: :urale: :urale:

 

la sfarsit, am pus mocheta, scaunul si chederul la loc.

 

in continuare, pentru posteritate, filmul actiunii:

pic_0006_322_thumb.jpg

pic_0005_181_thumb.jpg

pic_0004_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Boon. Se mută la Tips & Tricks, dat fiind că ai găsit soluţia.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...