Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

2 Masini Noi, Aceeasi Marca - 12.000cip, 9-10.00 Cip

Recommended Posts

In curand se vor achizitiona niste masini la firma, si ptr c-am fost baiat cuminte mi se da posibilitatea sa-mi aleg singur modelul de masina (ma despart de kalosel) cu un pret cuprins intre 12.000-12.500 CIP. Singura conditie sa fie diesel. Problema e un pic mai complicata ptr ca a 2-a masina va trebui sa fie tot aceeasi marca, sa fie berlina, insa la un pret mai mic. (cca.10k cip) astfel incat se mai reduce din aria marcilor (m-ar fi frezat 2 fiat GP). Dotarile masinilor in limita bunului simt (AC,ABS,electric pack,jante, airbag, player cd,BC)

Pina acuma tot ce mi-a venit in minte e doar Renault :( cu noul Clio si Symbol phase 4. Daca aveti alte idei bring it on

Share this post


Link to post

Kia Rio ? Nu stiu preturile, dar am vazut ca au doua versiuni de caroserie (3-5 usi si berlina 4 usi), motoare diesel bune (1.5 L - 110 CP) si au si variante pe benzina.

Share this post


Link to post

Octavia Tour cred ca se incadreaza lejer in bugetul tau :) .

Share this post


Link to post

Opel Astra H si Astra G.

Share this post


Link to post
Octavia Tour cred ca se incadreaza lejer in bugetul tau :) .

 

Octavia e cheala rau la 12.000 cip iar Kia duce lipsa de service-uri

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

... si depaseste si bugetul alocat, din cite stiu eu. Kia adica.

Share this post


Link to post

Opelu nu prea stiu ce sa zic. Classicu e design vechiut rau, insa probabil mult mai fiabil ca si Symbolu, iar Astra are motor cam mic 1.3 CDTI, ca ala de 1.7 e scumpisor.

Share this post


Link to post

Hyunday Accent ???

In banii de care zici, intra versiunile 1.5 CRDI full .

Share this post


Link to post

Lucian hai sa o luam usor si sa vedem cit de cheala e Skoda tour .

ŠkodaOctavia Tour Sport (1U2174ST)

-DESIGN

Jante aliaj uşor 16” Spider, anvelope 205 / 55 R16

Scaune sport faţă (material textil Bamboo Black)

Volan sport cu trei spiţe, îmbrăcat în piele

Schimbător viteze şi manetă frână de mână îmbrăcate în piele

Eleron spate şi bară protecţie frontală sport

 

-SIGURANŢĂ

ABS

Airbag şofer şi airbag pasager

Închidere centralizată

 

-FUNCŢIONALITATE & CONFORT

Instalaţie de aer condiţionat

Oglinzi laterale electrice şi încălzite

Geamuri electrice faţă

Computer de bord

Scaune faţă reglabile pe înălţime

Banchetă spate rabatabilă fracţionat 1/3:2/3

Covoraşe faţă/spate

 

-MOTOR

1.9 TDI 90CP@210Nm

consum urban 6.6 %

consum extra urban 4.2%

combinat 5%

0-100km/h 13s

vit max 182km/h

 

Pret chip 12482E

Deci ce este aiurea la masina asta ????

De ce e cheala ?

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Fiat GP si Albea. Simplu.

Share this post


Link to post

GrandePunto ar fi o alegere destul de buna.

Share this post


Link to post

Exista, dar nu in tara #-o

 

PS: Daca citesc mai bine, inteleg ca diesel trebuie sa fie doar prima masina?

Edited by Zetics

Share this post


Link to post

Nu ..ambele masini vor fi diesel, insa va fi o diferenta de clasa intre ele. Una ptr ASM si una ptr unul dintre agenti.

@Bogdan Cea ptr mine vreau sa aiba airbag-uri laterale si ESP insa cu Skoda ies din buget. Si-ntre timp bugetul s-a batut in cuie ...doar 12.000 cip.

@Zetics De n-ar fi scump as aduce o Albea diesel de la turcaleti :D

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Poate fi o varianta si Ford Focus 1.6 Tdci...90CP sau Fusion care se invart pe la 12.000 CIP.

Share this post


Link to post

Am facut azi un test drive cu KIA RIO 1.5 CRDI, 110 cp. Bestial motorul ..mi-a placut la nebunie. Din pacate de la 12k cip, DDP-ul ajunge la 18.000 euro asa ca a picat. Am fost si la Skoda iar 450 mil pe o masina ce n-are nici macar radio in ea e cam ... . Tot azi am avut ocazia sa dau si-un test cu noul OPEL CORSA. E f. simpatic design-ul, atat exterior cat si interior. Exteriorul mi se pare chiar mai frumos decat ASTRA. Motorul e mai zgomots ca si RIO, mai lenes insa interorul compenseaza tot.

Share this post


Link to post

Daca ai fost la Kia si ti-a placut motorul, trage o fuga si la Hyundai. Acelasi motor pe Accent, dar nu are taxe vamale, iesi mult mai ieftin si ca proprietar de diesel full pot sa spun ca e ok masina.

Share this post


Link to post
Poate fi o varianta si Ford Focus 1.6 Tdci...90CP sau Fusion care se invart pe la 12.000 CIP.

 

Glumesti, desigur :D . Focusul 1.6 TDCI chel, gol-golut, sare de 12.000 CIP. Si Fusionul asijderea.

 

Daca te pasioneaza Fordul, incearca asta:

 

Ford Fiesta GHIA, 1.6 TDCI, 90 CP, pret CIP 11.090. A mea, de 1.4 si 68 CP, se misca binisor. Aia de 1.6 cred ca e chiar draguta :D

In afara de suma asta, mai merge adaugat 250 euro, vopsea metalizata si Pachet marketing 4 ( ABS+EBD, parbriz incalzit, radio 4500 + CD cu 4 difuzoare, jante de aliaj de 15´), de 756 de euroi. Totalul ajunge la 12.100, insa iti garantez ca vei primi minim 1000 de euro reducere la suma asta (sau dotari echivalente). Bafta ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...