Jump to content
Sign in to follow this  
SorinG

trosnitura la frina de motor

Recommended Posts

Salut !

 

Problema: trosnitura sub masina cind iau piciorul brusc de pe acceleratie, la viteze mici (treapta I, II) - gen frana de motor. In rest, la accelerari bruste, frinari bruste, daca apas ambreiaju, nu se aude nimic.

La service: nu ne dam seama de unde e. Veniti cind o face mai tare...

La Daewoo Craiova (mail) : verificati traseul de evacuare. Cand am fost la service cica l-ar fi verificat si n-au gasit nimic..

 

Sfaturi: ???

 

Multumesc anticipat ! :?

Share this post


Link to post

Sa stii ca aia de la Craiova nu sunt prosti. Eu am avut o pbl. asemanatoare la o alta masina (era BMW) si chiar de la evacuare era. Aia de la service nu isi dadeau seama in veci, pentru ca pe loc nu facea. Probabil ca ai ceva la traseul de evacuare care vibreaza naspa la socuri. Incearca sa iei o curba stransa foarte tare si vezi daca face. Incearca si curba dreapta si stanga. Daca face este clar de la evacuare.

Share this post


Link to post

...ar mai fi o chestie: daca trosneste numai in vitezele I si II, deci la viteza de deplasare mica unde frana de motor e "nitel violenta" => e clar ca "loveste" ceva... Verifica:

1. Daca nu cumva scutul de sub masina nu e deformat, astfel incat sa nu mai fie spatiu suficient pentru "smuciturile" motorului... (sa atinga de cutie)

2. Sa nu atinga teava de espament (evacuarea) de caroserie... (pentru asta ar cam trebui o rampa... :roll: )

 

PS: sau, daca ai destul umor, mai freaca-i pe aia la service...

Share this post


Link to post

Daca iau curba stransa nu se aude nimic...

Trosc-ul apare cind luand piciorul de pe acceleratie masina se smuceste putin (frineaza). Nu se aude daca ACCELEREZ SAU FRANEZ BRUSC!

A fost urcata pe rampa la service, s-a tras de toba, de articulatii: nimic!

 

In sfarsit, ma mai duc odata la un service... (nu cred ca e ceva urgent de reparat).

 

Thanks anyway..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...