Jump to content
Sign in to follow this  
ediblue

Unghiuri moarte

Recommended Posts

Salut,

Am un Matiz nou (model E) si am mers doar 100Km cu el. Am constatat ca unghiurile moarte sunt foarte mari.

Nu am condus cine stie ce masini inainte, dar de cand am permisul am condus probabil peste 50.000km.

Ultima masina condusa a fost un Oltcit, care cu care nu am avut absolut nici o problema din pricina vizibilitatii.

Deja cu Matizul am mers 100km si sunt ingrozit de faptul ca nu pot schimba benzile de mers in siguranta. Am reglat oglinzile in toate felurile, iar la un stop am facut un test si nu am resusit sa vad un Cielo in stanga mea in nici o oglinda, indiferent cum as fi reglat-o.

Am un amic care are un Matiz de un an si el nu se plange, dar sustine ca atunci cand schimba benzile se si apleaca spre oglinda ca sa isi mareasca unghiul de vizibilitate.

Mi se pare un defect nu tehnic, dar de proiectare si mai ales vital.

Stie cineva o solutie la aceasta problema?

Multumesc

Share this post


Link to post

Incredibil citi fosti olcitari deveniti matizari sunt pe acest forum!

 

Cea mai buna solutie ar fi o oglinda panoramica. Se gasesc mai peste tot si se ataseaza cu elastic (sau cu niste cleme) de cea originala.

Asta daca nu vrei sa intorci capul (cum am invatzat la scoala - cel putin eu)

Share this post


Link to post

E ok, sa intorc si capul...numai ca mi se pare foarte greu de manevrat in cazul asta...si sincer sa fiu sunt dezamagit de aspectul asta.

Nici nu stiu daca in manualul lui se specifica pe undeva care sunt unghiurile moarte...

Share this post


Link to post

... :scarpin: eu sunt multumit de cum se vede in oglinzile laterale... Pana acum nu s-a intamplat sa nu vad vreo masina sau sa-mi fur vreun claxon din cauza asta... plus ca, Matizul e prima masina la care nu mai intorc capul cand merg in marsarier. (oricum, nu vad de tetiere...)

In schimb, mi se par foarte incomozi stalpii fata... sunt prea grosi si pusi exact unde nu trebuie... Amintiti-va cum e pe serpentine! Nu vezi fix in curba, decat daca te apleci! Este?

Share this post


Link to post
Nici nu stiu daca in manualul lui se specifica pe undeva care sunt unghiurile moarte...

NU scrie asa ceva in manual... nici nu s-ar putea pt ca unghiul mort nu e al masinii, e in functie de sofer! Depinde cit de in fatza sau in spate stai cu scaunul, mai drept sau mai lasat pe spate.

Mai era un topic despre aranjarea optima a oglinzilor, dar nu-l mai gasesc, sorry. Cauta-l tu. Avea si poze :)

 

In principiu oglinzile laterale se regleaza in doua feluri:

1. In asa fel incit sa vezi in spate paralel cu masina, sa nu vezi decat nitel din fundul masinii si sa vezi toata latimea benzii de linga tine (pe ambele parti).

2. In asa fel incit cind o masina care vine din spate (nu pe banda ta), "iese" din oglinda centrala sa-ti apara imediat in cea laterala. Sau altfel spus, daca vezi juma de masina in centrala sa vezi ailalta jumatate in laterala.

 

Atentie:

 

... Amintiti-va cum e pe serpentine! Nu vezi fix in curba, decat daca te apleci! Este?

Este! :urale:

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...