Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

PROIECTOARE IN OGLINZI

Recommended Posts

...Mai tot nu-mi ies din caop proiectoarele alea puse de Maharu' !!..Deci acum mi-a trecut prin minte :,,OARE NU S_OR PUTEA MONTA IN OGLINZILE LATERALE !?!?...Ce ziceti!?!?..Felix tetelu' ai idee or merge !?!?!.

Share this post


Link to post

Zeule, in primul rind ar fi ilegal!!!! montarea de proiectore peste nivelul farurilor e interzisa ... si e bine ca e asa, numai eu stiu ce-i la gura mea cind merg noaptea!

 

Tehnic vorbind, ar insemna in primul rind turnarea unor alte carcase de olginzi si asta costa cam mult, in special finisarea ... so, stop dreaming!

Share this post


Link to post

Bai felix da aia de au gipane si au 12 reflecvtoare pe bara de pe acoperis ce aia nu respecta legea si mai nu cred ca te-ar orbi daca ar fi porientate cum trebuia !!...Si eu ma gandeam ca poate merg adaptate alea polace!!!!

Share this post


Link to post

la "gipane" ai sa vezi ca sant "off-road use only"...

adica macar el poate sa le foloseasca la ceva , dar numai pe aratura.

pe cand la matiz,teoretic numai asfalt. deci nu le poti folosi, deci ilegal

Share this post


Link to post

Bine mai o sa scriu si eu pe ele offroad si le folosesc sa-i dau pe aia de ma orbesc oFF ROAD!!!

Share this post


Link to post

mai da nu ajunge ca si asa farurile de matiz chiar pe faza scurta orbesc? tre sa mai punetzi si proiectoare si inca in oglinzi? si pana la urma la ce ajuta proiectarele puse la oglinzi? daca vrei sa orbeshti si tu pe unu care nu trece pe scurta,ia o ascutzitoare d-aia cu oglinda si i-o bagi in ochi lua respectivu.si de banii care i-atzi da pe proiectoare mai bine bagatzi benzina ca si asa e scumpa

Share this post


Link to post

Modificarea sistemului de iluminat se lasă cu reţinerea talonului până la îndepărtarea modificărilor. Ăia cu 12 proiectoare pe capotă fie le folosesc doar pe arătură, fie le folosesc ilegal, caz în care ar trebuie ca poliţia să-şi facă datoria şi să nu le dea voie să circule.

 

Am mers cu un amic - şofer de Matiz, în spate, având faza scurtă şi proiectoarele aprinse. Multă lumină frate... ziceai că ateriza ozeneul în spate! şi tu vrei să le urci la oglinzi :mrgreen:

Share this post


Link to post

Proiectoarele acelea de pe masinile de teren conform legii se pot folosi doar in afara drumurilor publice, iar cand se circula pe drumurile publice ele trebuie acoperite. Am vazut destule masini de teren cu proiectoare suplimentare, dar care aveau pe ele "huse" speciale (probabil ca proiectorul vine cu acele "huse" cu care sa il acopoeri cand nu esti pe camp, padure....).

 

PS. Matizul cu proiectoar ela oglinzi ar semna cu prima generatie de Fiat Multipla care avea farurile de faza lunga imediat sub parbriz. :mda:

Share this post


Link to post

Bai verisorilor cva sa zic asa eu nu styiu ce fal de Matiz-uri ati vazut voi de aveau asa maaari lumini ca noi astia de avem Mati ne-am tot dat de ceasu' mortii pentru niste becuri mai acatari,,,Si dracu doar n-om fi toti kiori!!....

Pentru SJB: Tetelu' vezi ca am fost eu tolerant la capitolul cu p[arerilepolitice da' daca incepi sa faci misto asa la greu peste tot ai de-a face cu mine !..Deci daca nu aveti idei fratilor, de cum se face asta cu oglinzile, va rog eu mult nu mai tot postati aici ca orbesc ca nu orbesc, eu discutam de o adaptare astfel incat sa pot sa-mi pun proiectoare in oglinzi voi ati inceput ca ai voie n-ai voie !..Hai care esti pe aici moderator inkide in puii mei topicul asta lasa ca-mi fac eu alone ....(ni ma la ei ce sa spun chiar asa Multipla ala cum avea farurile alea cocotate tocmai pe parbriz ...Sa nu mai zic de toate Geepanele care circula si au farurile la de doua ori inaltimea Matizului ce draq mai daca sunt reglate cum trebuie poti avea far si la 5 m inaltime !!!)..Bai asa carcotasi sunteti uneori sa mor eu!!.....Lasa ca si dupa ce imi pun la pariu ca-si pun toti!?!?!

Share this post


Link to post

mai nu am facut nici un mishto.pur si simplu farurile de matiz orbesc.ori toate matizurile pe care le-am vazut eu aveau farurile reglate mazim sus,ori sunt eu si nu numai eu foarte sensibil la lumina.punetzi proiectoare in oglinzi si atunci o sa vezi catzi o sa-ti dea flash-uri.din cate shtiu eu alea ofroad sunt proiectoare in genul lanternelor cu un fascicul de lumina concentrat si nu faruri de ceatza care imprashtie lumina si cu care oricum nu vezi mare lucru.

 

Bine mai o sa scriu si eu pe ele offroad si le folosesc sa-i dau pe aia de ma orbesc oFF ROAD!!!

 

-ideea era ca tu vrei sa le pui ca sa orbeshti si tu cu ele nu ca sa vezi ceva.sau cel putzin asa am intzeles eu

Share this post


Link to post

Bine mai mersi ce voiai sa raspund am facut si eu un spirit ce mai nu mai ai simtul umorului !?!?!....Oricum cred ca ar iesi chiar misto si de orbit iti zic eu nu orbeste pe nime !!..Decat daca vreau !!.....Acum pe bune eu unu' nu sunt multumit de luminile de pe Mati clar si de orbit n-am primit never de la nimeni flash-uri pe teme asta !...Deci sa fim seriosi ce alea-s becuri la Mati!?!?!>....O sa rup cu proiectoarele las ca vedeti voi acum sa acut unele sa se muleze pe oglinzile alea !!!!

Share this post


Link to post
...si de orbit n-am primit never de la nimeni flash-uri pe teme asta !...

Nuuuuuu?!?!?

La mine nu e drum de noapte pe afara la care sa nu-mi iau flashuri la greu!

Share this post


Link to post
La mine nu e drum de noapte pe afara la care sa nu-mi iau flashuri la greu!

Si nici eu nu folosesc decat pozitia 2 la faza scurta la reglaj ca sa nu mai vad flash-uri.

Share this post


Link to post

Zeule i-ati mai o lanterna d'aia mare si o ti pe scaunul din drepta. Cind vezi ca vine dusmanu pac o aprinzi :lol:

 

De revelionul trecut cind veneam de la Brasov fiind pe scaunul din dreapta am tot dat flash-uri cu lanterna.

 

Pe bune mie imi place ideea de proiectore in oglinzi.Nu stiu daca o sa se poata pune dar Tico e atit de kior pe faza scurta iar pe faza lunga e asemnator matizului ca lumina pe faza scurta. Oare prinse peste oglinzi (la baza) cu niste coliere?

Share this post


Link to post

Mai astia de sunteti veterani, mai ori eu am imbatranit, ori am avut halucinatii, ori draq stie ce se intampla, da', ia spuneti-mi nu voi eratzi aia cu care ma uitam in parcare sa vedem daca s-a mai imbunatatit cu ceva lumina de la Matiz-uri si de la Tico!?!? Si ne kinuiam sa vedem diferentza intre becurile normale si cele Vision Plus !?!?Sau oi fi visat eu!>?!?!Si ia uite acum va luati toti flash-uri ca orbiti patrticipantii la trafic ! :( )))) Mai da ce becuri v-ati pus mai de sunt asa puternice!?!?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...