Jump to content
Sign in to follow this  
dreaQ

Taxi

Recommended Posts

Plec saptamana trecuta "afara" si n-am gasit un taxi care sa ma duca din berceni la otopeni si care sa imi dea si chitanta. Fly Taxi (cei care au monopol pe OTP) nu aveau masini disponibile cica. Restul "..aaa pai la otopeni nu mergem pe aparat", "..nu-ti da nimeni bon pentru aeroport". Si tot asa. La intoarcere l-am refuzat pe un particular care imi oferea o cursa cu o 1300 contra 90 RON. Am luat un fly (24.000/km) si m-a costat 650.000 pana in berceni. Maine plec iar si aceeasi poveste. Ideea e sa pot deconta transportul ca plec in interes de serviciu, nu?

 

Care companie de taxi e mai serioasa? Acuma depinde si de la sofer la sofer.

Share this post


Link to post

Incearca Mondial, Cobalcescu, Meridian, Club. Problema cu chitanta o poti rezolva spunandu-i centralistei sa-ti trimita un taxi cu chitanta. Cel mai bine suni cu cateva ore inainte, daca pleci cu avionul stii cam pe la ce ora tre-sa fii la aeroport si ii spui centralistei ca ai nevoie de un taxi la ora h cu chitanta pentru aeroport. Eventual mai suni cu juma de ora inainte ca sa verifici ca nu te-a uitat. Eu am mers 2 ani de zile cu Mondial, e adevarat ca n-au decat dacii si daca ai bagaje multe s-ar putea sa fie mai complicat. Deja ma stiau si veneau repede oricat de scurta ar fi fost cursa (de ex din Armeneasca pana-n Teiul Doamnei). Cei de la Cobalcescu te inregistreaza undeva, cred ca intr-o baza de date, asa ca atunci cand suni te-ntreaba direct daca esti x, iar la Meridian te localizeaza direct daca suni de pe fix. Cand te vei intoarce va fi mai greu, pentru ca intr-adevar nu vin toate pana-n Otopeni.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...