Jump to content
Sign in to follow this  
luck33ro

Accident Usor! Amenda + Pc Suspendat

Cui ii suspendam permisul?  

58 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am mai zis o dată că vina omului cu dacia e că nu s-a asigurat, nu a dat prioritate şi a făcut stânga unde nu avea voie (linie continuă).

 

Linia aia este un pic ştersă în poză dar nu este întreruptă în dreptul intersecţiei.

 

Şi am mai zis o dată că depăşirea unde este linie continuă nu e permisă. A apărut această idee că a fost ”fortuită”. Adică ăia din faţă se opriseră şi nu mai aveau chef să plece. E o chestie greu de dovedit.

 

Şi eu consider că Lucian a greşit nefiind suficient de prudent. Dar fac pariu că majoritatea dintre noi, văzând că maşinile din spatele nostru deja depăşesc (ceea ce presupune că berbecii opriţi pe şosea stăteau de ceva timp) ar fi făcut absolut la fel.

 

Puneţi-vă în pielea lui şi nu vă mai daţi mari că voi aţi fi stat cuminţi acolo să vă uitaţi cum toţi depăşec.

 

Puneţi-vă şi în pielea ăluia cu Dacia: probabil că stătea de ceva timp aşteptând să facă stânga. În mod sigur a văzut că se circulă (depăşeşte) pe contrasens. probabil că ăia 2 opriţi l-au lăsat să se bage (sau numai primul). Lipsa de experienţă a făcut să nu anticipeze că în mod siguri ”berbeci ca Lucian” îi vor depăşi pe ăia doi. Ar fi putut să iasă mult mai încet astfel încât Lucian să-i vadă ”botul”.

 

Şi lipsa de experienţă a lui Lucian a făcu ca el, enervat de faptul că au adormit ăia pe drum (alţii deja depăşeau) să nu se întrebe ce dreaqu stau ăştia pe drum de nu mai pleacă. Gesturile astea de politeţe gratuită sunt foarte periculoase - tre să ştii când e cazul să le faci.

 

Vină comună!

Edited by alexmohora

Share this post


Link to post

@tommy

Pai intai am facut contestatie si apoi politia a inaintat la tribunal dosarul . Bine eu am semnat ( cu obiectiunile de rigoare PV-ul ) dar chiar daca nu-l semnam tot asta era calea de urmat ( spusa chiar de cineva de la ei de altfel).

Edited by body

Share this post


Link to post

Moshu...tot ma lamuresti ca ceea ce am spus eu, este altceva decat am spus de fapt!!! :o Cand ai o discutie tine cont de rapunsurile opozantului .Eu am senzatia ca ori eu nu stiu limba romana ori m-am senilizat mai devreme. Ceea ce postez eu se transforma in total alte lucruri - aici nu mai e vorba de rastalmaceala, aici deja parca vorbesc pasareasca, nimic de ce iti spun nu te intereseaza...tu comentezi de fapt niste ganduri care-ti circula tie in cap - faza cu Europa a fost cea mai tare...e funny :) ) dar tine cont ca eu vorbeam de legile de cacao din Romania- nimic de Europa ca suntem departe de ea! cam la 50 de ani... (nu te apuca sa spui repede ca intram la anul in Europa).

Cu incepatorii ai facut acelasi lucru...nu ai inteles nimic din ce am postat. Ca sa-l ajuti trebuie sa-l si vezi unde este, inainte sa intre in tine, asta am spus (si ca-i inteleg mai bine decat oricine)...ce puteam sa-i mai fac dupa eveniment? sa-l pup sa-i zic bravo tata ...mai fa asa si data viitoare ca nu se supara nimeni...

 

Am postat o intrebare simpla in chestionar : cui i se suspenda permisul in afara de amenda?...acum pot sa va dau si rasp. oficial de la comisar sef pol.CTA, unde am fost azi in audienta ptr. contestatie...doar daciotului...a gresit cap de creta (micul tablagiu) - si multi stiind rasp. din postarile anterioare au cazut pe bec :> Eu trebuia sa iau doar amenda...imi pare rau ptr. ca v-am dezamagit, dar multi ati rasp. la repezeala, fara a tine cont de faptele expuse!

 

Concluzia: nu este culpa comuna in resp. accident ci doar culpa daciotului iar eu am ramas amendat ptr. depasire interzisa (ceea ce am si recunoscut de la inceput) rasp. corect C.)

 

Stiam ca este o problema dificila de circulatie de aia am si expus-o aici...

 

Multumesc... se poate inchide !

Edited by lucian14

Share this post


Link to post

Ok. Si-acuma asa.. ca suntem intre noi .. cat a fost spaga?

Share this post


Link to post

O vorba buna...si putina bunavointa din partea comandantului. MAi sunt si oameni printre politisti nu doar roboti! :)

Share this post


Link to post

@Lucian

eu am depasit neregulamentar dar fortuit
Asa ca e usor sa dai sfaturi ...dar ce te faci cand trebuie sa le si aplici?

Legea in Romania e clara ? 21000000.gif ...de aia e asa multa cinste, corectitudine si coruptie zero in tara noastra!

Toate legile acestei tari sunt date in asa fel incat pot fi interpretabile..pentru caini si pentru catei

 

Te iei de Moshu' degeaba. Tot intre noi, asa, pe tacute, pun aceeasi intrebare ca Tommy! Si daca face si daciotul contestatie?

 

Bafta mare! Acum multi ani, dupa primul accident, eu am invatat cate ceva. Sper ca macar ceva elemente de precautie sa retii din evenimentul asta.

 

Cu stima,

Costel

Edited by pavcostel

Share this post


Link to post

Teoretic toata lumea in tara asta are aceleasi drepturi conf. legii. Normal ca poate sa faca contestatie. Pe mine nu ma deranjeaza asta...nu ma afecteaza mai bine spus.

 

Omul cat traieste invata!

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg de ce nu ti-a suspendat permisul. Se suspenda in cazul in care faci o depasire interzisa in urma careia s-a cauzat un accident. Daca nu faceai tu depasirea nu se intampla accidentul.

Share this post


Link to post

Intr-un proces, in ciuda bancului cu rabinul care a spus "amandoi aveti dreptate", nu exista decat vinovat sau nevinovat.

 

regulamentul spune ca se suspenda si permisul la:

...

a) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

 

aici insa avem un caz in care ambii conducatori s-au aflat in situatii de suspendare, adevarat, dar...unul singur este vinovat de producerea accidentului asa cum am subliniat in lege - asta se judeca aici.

Mai simplu: daca depaseam si loveam o masina lateral sau frontal, oprita sau aflata in mers, indiferent de sens, si indiferent daca respectivul facea o manevra corecta sau nu (raspundea pentru ea) eu eram vinovat de accident (nu m-am asigurat, nu am pastrat distanta etc...nu am efectuat corect manevra depasirii).

 

Incepatorul prin manevra respectiva (neacordare de prioritate) a intrat in trafic si m-a lovit pe mine (nu m-a observat ..asta implica asigurarea, deci nu si-a efectuat corect manevra). indiferent daca eu mergeam corect, stationam, aveam pana in locul respectiv, sau efectuam o manevra regulamentara sau nu!

 

Sa spunem ca cineva depaseste neregulamentar intr-o intersectie, dar este pe culoarea verde a semaforului si un altul care are rosu intra in el... cine ar fi vinovat de accident? e o situatie simpla daca stai sa te gandesti!

Share this post


Link to post

Nu e, pentru ca intr-o intersectia semaforizata este permisa depasirea. De aia ar fi clar atunci.

Share this post


Link to post

Ce pana mea te tot rostogoleşti pe aici, neiculiţule?

Vorba aia bună înseamnă trafic de influenţă (din partea vorbitorului) şi intră tot în categoria corupţie. Îl durea în pix pe domnul comandant dacă-ţi suspendă ţie carnetul sau nu, dacă sunteţi amândoi vinovaţi sau nu. Dacă e vorbă, atunci cu plăcere.

Şi mai lasă ipotezele "gânditoare", că nu suntem la tribunal şi nici tâmpiţi cum ai tu impresia sau cum încerci ironic şi... subtil să insinuezi.

Forumul a dat verdictul. În caz că nu ai remarcat, du-te la începutul paginii şi uită-te acum. Dacă însă pui şi la noi o vorbă bună, mai putem încă să aranjăm ceva :D Altfel, vorba ta, hai să închidem. Toată lumea e mulţumită.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Sa zicem ca depaseste un tramvai prin stanga pe verde...teoretic ...sau daca vrei, sa spunem ca opreste neregulamentar in intersectie.? sau sa spunem ca prostovanii opriti pe care i-am depasit eu se aflau 3 metri mai incolo in intersectie...intra daciotul in ei ca zicea ca-s opriti neregulamentar.. si ca are dreptul sa-i sparga...? cate alte exemple iti mai trebuie?

Ideea este sa asimilezi cedeaza trecerea cu culoarea rosie a semaforului ...aici probabil ca nu-ti cade bine :drinkers:

Edited by lucian14

Share this post


Link to post

ON-TOPIC:

Sa zicem ca noaptea-i tare, si tare-i noaptea. E clar ca ca noaptea nu-i de tare?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Tommy a pus punctul pe i ...eu zic inca odata sa inchidem, ca ne iese legislatia asta nas :drinkers:

Share this post


Link to post

Costele ca bine zici...mai ramane sa aflu ca am mai omorat 2-3 copilasi si-s gata ... pe viata :dizzy:

Vad ca deja am dat-o in caterinca...macar sa-l mutam acolo? :P

 

Sanatate si viata lunga...

 

Lucica

Share this post


Link to post

@Lucian14

Exemple avem cu totii ... cel putin aia care calarim masinile mai mult de 5000 km/an. Eu am fost in situatia ta de atat de multe ori incat nici nu ma mai obosesc sa le numar ... carute puse de-a curmezisu' pe drum, cai scapati de sub control care faceau slalom pe sosea, vaci cu duiumu', camioane oprite pe axul drumului in curba, duba de politie oprita pe axul drumului in curba ... si multe altele!! Si, din fericire pentru mine, pana acum am avut noroc.

 

Tu doar ai avut ghinion ca cel care a venit spre tine sa fie incepator ... atat. Un sofer cu mai mult de 50 de km la bord ar fi pus frana :(

Ca ti-ai rezolvat problema cu permisul ... e una ... cum ti-ai rezolvat problema ... e alta ... insa problema pe care o vad eu aici este urmatoarea: in legislatia noastra nu exista nici o prevedere pentru urmatoarea situatie: cine raspunde in cazul in care esti fortat sa incalci legea din cauza unei alte incalcari (adica ceea ce ai patit tu: 2 masini oprite in mijlocul drumului in zona cu depasirea interzisa).

Daca cel care incalca legea si provoaca alte incalcari ale legii de catre alti participanti la trafic ar lua-o pe coaja mai rau ca ceilalti, fortati la ilegalitati datotita ilegalitatii lui ... multi s-ar gandi de mai multe ori inainte de a face prostii pe sosea. Macar cei care pot fi prinsi ... nu vorbesc de aia care depasesc aiurea, te arunca in pom, dupa care fug ... astora nu ai ce sa le faci :(

 

P.S. Aia cu duba de politie o tin minte pentru ca a fost saptamana trecuta ... eu am trecut cu bine, dar un amarat (a se citi ghinionist ... nu sarac ... ca avea un Opel Vectra nou!!!) care venea in spate s-a infipt intr-o carutza care mergea NEregulamentar pe sensul opus (adica pe mijlocul benzii desi avea drum de pamant paralel cu drumul european, nu era pe pod ... nimic). Tare as fi curios sa aflu' care a fost "verdictul" politzailor, in conditiile in care depasirea pe linie continua a fost facuta pentru ca o duba de politie era oprita ca sa cumpere militienii pepeni de pe marginea drumului !!

Share this post


Link to post

Luciane, eu vorbeam serios. Exista si draci negri din aia adevarati. Inchide si fa misto de mine in topic separat, ca nu-i cu suparare. Chestiile pe care le scrii sunt vanate si nu-ti doresc sa o afli pe propria piele...Ai permisul, pastreaza-l si ciocu' mic pana trece valul. Sa ne rugam ca daciotul sa nu aiba si el sfinti...

 

Bafta mre!

 

Costel

Share this post


Link to post

Mai clar: uita-te din punctul lui de vedere. De ce sa se asigure si din dreapta ca doar acolo era linie continua si doar nu depaseste nimeni pe linie continua. Spune "bogdaproste" pentru permis si mergi pe burta cum ti s-a mai spus!

Share this post


Link to post
Am postat o intrebare simpla in chestionar : cui i se suspenda permisul in afara de amenda?...acum pot sa va dau si rasp. oficial de la comisar sef pol.CTA, unde am fost azi in audienta ptr. contestatie...doar daciotului...a gresit cap de creta (micul tablagiu) - si multi stiind rasp. din postarile anterioare au cazut pe bec :> Eu trebuia sa iau doar amenda...imi pare rau ptr. ca v-am dezamagit, dar multi ati rasp. la repezeala, fara a tine cont de faptele expuse!

 

 

O vorba buna...si putina bunavointa din partea comandantului. MAi sunt si oameni printre politisti nu doar

roboti! :)

 

 

 

 

...

a) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

 

Sa spunem ca cineva depaseste neregulamentar intr-o intersectie, dar este pe culoarea verde a semaforului si un altul care are rosu intra in el... cine ar fi vinovat de accident? e o situatie simpla daca stai sa te gandesti!

 

Pana la urma tu mai stii ce postezi? Sau le uiti de la o ora la alta? Si apropos de Europa, cred ca tu esti pregatit deja: daca nu vor aia sa ne primeasca, le dai o spaga si gata! ai dreptatea in mana. Si te asteptai sa sarim in sus si sa te felicitam ce tare esti? Zi merci ca n-ai dat de unul ca mine in locul lui ala cu Dacia... =))

 

Chiar daca ai carnetul in mana, AI GRESIT si stii bine asta. Iar daca nu stii nici acum, e grav...

 

Depasirea in intersectii semaforizate este permisa. Cum reusesti sa circuli tu cu masina ca nu stii nimic din ?

 

Si inca ceva: nu cred ca ti-a dat nici un carnet, vrei doar sa ne arati ce tare esti. Precis esti tot pieton, sau mergi pe dovada.

 

Si nu te mai lua de mine, asta e parerea mea, chiar daca nu-ti convine aici e un forum, iar pana sa fii tu moderator iti mai ia carnetul de vreo cateva ori... (poate iti mai scade tupeul) :) )

 

Se poate inchide si din partea mea, ca a dat spaga. Numai ca eu nu CRED, pana nu pune o poza cu carnetul in mana, dar facuta de altcineva de pe forum, de incredere.

 

Pai daca-i bal, bal sa fie. Dovada, dovada :) )

 

Te vad, pui poza?

 

 

Mama. da mult mai scrii... =))

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Da ce va place sa rastalmaciti si sa manjiti...eu zic ca mai bine faceam un topic de SF ca vad ca va place... [-X ...

O vorba buna inseamna sa stii sa vorbesti, sa-ti prezinti punctul de vedere, dar am inteles ca asta e respectul vostru pentru un coleg de forum. :grumpy:

 

Repede ati bagat-o cu spaga..daca ati dat-o in bara cel mai simplu e sa jignesti nu?

 

Luati orice avocat si intrebati-l daca are o speta in situatia data si pe urma mai aberam putin cu spagi, coruptie, mafie, hotii samd...ca vad ca nu suportati deloc cand sunteti contrazisi cu argumente!

 

Eu am incheiat discutia ... va urez succes

Share this post


Link to post

Hai mai repede Luciane, ca vreau sa ies.

 

Pui poza aia?

 

 

PS Mai da-o si tu in gluma, gata, ti-ai rezolvat problema ce naiba :)

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Eu am inteles gluma, odata de 2 ori , am si rasp. in gluma dar totusi toate au o limita...poate am luat discutia prea in serios eu...dar jigniri de genul acestea, repetate nu cred ca-i convin nimanui. Exista si o limita si ma vad nevoit s-o trasez aici.

 

Daca am ajutat cu ceva forumul bine, daca nu asta e...nu toti pot sau vor sa fie moderatori!

Share this post


Link to post

Asta era gluma, nu mai fi suparat. Iar de luatul carnetului, tot o gluma a fost. Poti sa o traduci in genul "sa mai conduci multi ani de acum inainte fara evenimente sau ghinioane". Sincer.

 

Hai noapte buna.

Share this post


Link to post
..Luati orice avocat si intrebati-l daca are o speta in situatia data ..

 

Luciene, prost sa fie sa nu-ti ia banii :D

Pai doar nu are sa-ti spuna ca e un caz pierdut sa nu se aleaga cu nimic =))

 

Poza?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...