Jump to content
Sign in to follow this  
Florin2006

Calatorie In Europa

Recommended Posts

Dragii mei,

tocmai m-am intors din calatorie din Europa (Italia, Austria, Ungaria) si ceva Elvetia, Germania.

Daca este cineva interesat de conditiile de drum, preturi, vignete, sfaturi, etc, astept PM.

Toate cele bune,

Florin

Share this post


Link to post

De ce PM, ca doar e forum :) baga aici impresii, povesti, poze, etc.

Share this post


Link to post

Pe mine ma intereseaza preturile la benzina si la GPL :) Ultima oara cand am trecut prin austria benzina era 0.95E... :(

Share this post


Link to post

:worthless:

Share this post


Link to post

pe mine m-ar interesa condiţiile din Ungaria :)

Share this post


Link to post

Sa fiti sanatosi, acum e 1.1 sau 2 sau 08

Cam pe aici

Iar gazul... nu am vazut asa ceva

 

In Ungaria era 255 de Forinti parca.

Share this post


Link to post

Benzina fara plumb 95:

Ungaria aprox 1,4 Euro/litru

Austria aprox 1,2 Euro/litru

Italia aprox 1,4 Euro/litru

Elvetia intre 1,14 si 1,17 Euro/litru

 

La GPL nu stiu pretul, pentru ca nu m-a interesat. Stiu doar ca existau statii care vindeau GPL, in special in Italia.

 

Plata pentru autostrazi:

Ungaria, vigneta 8 Euro/4 zile, pentru mai putine zile nu aveau la vanzare

Austria, vigneta 7,60 Euro/10 zile, pentru mai putine zile nu aveau la vanzare

Italia, fara vigneta, se plateste la porti pe autostrazi, aprox 8 Euro/100 km

Germania, fara vigneta, nu se plateste nimic pentru autostrazi

Elvetia, nu am mers pe autostrazi (pentru care am inteles ca ar fi trebuit cumparata vigneta pentru un an, de circa 60 Euro).

 

Traseu:

la volan: Nadlac, Szeged, autostrada M5 catre Budapesta, autostrada M0 ocolire Budapesta, autostrada M7 catre Balaton, ocolire lac balaton pe la sud (nu sfatuiesc pe nimeni sa mai faca asta, este pierdere de vreme), Zalaegerszeg, Kormend, Heiligenkreuz, Kalsdorf, Graz, Klagenfurt, Villach, Udine, Venetia, Padova, Vicenza, Verona, Brescia, Bergamo, Como, Varese, Comerio.

 

la volan: Comerio, Gavirate, Lugano, Menaggio, Como, Varese, Comerio.

 

ca pasager in alta masina: Comerio, Gavirate, A26 pina aproape de Genova si mai departe pe A10 pina la Diano Marina, pe langa San Remo si apoi dupa o saptamana, inapoi pe acelasi drum .

 

la volan: Comerio, Gavirate, Laveno si inapoi.

 

la volan: Comerio, Varese, Como, Lecco, Chiavenna, St. Moritz, Zernez, Susch, Scuol, Pfunds, Landeck, Innsbruck, Rosenheim, Salzburg, Wien, Budapest, Szeged, Kiszombor, Cenad, Timisoara, Craiova.

 

In Italia am mers ceva pe autostrada, dar din cauza pretului mare/km am mers destul pe drumurile lor tip SS, SR, SP, care sunt destul de bune, dar deosebit de aglomerate, in general prin localitati (atentie la limitarile de viteza de 50 km/h) si naucitor de incurcate si de prost marcate si in plus pline de sensuri giratorii la absolut toate intersectiile si care dupa o ora reusesc sa te scoata din minti.

 

Ceea ce am vazut eu:

Venetia (am intrat cu masina, parcare grea si scumpa).

Milano, am mers cu trenul Comerio-Milano si apoi retur.

Lacul Maggiore (insulele Bella, Madre, Pesacore, ...), parcare la Laveno.

Lacul Lugano, prin orasul Lugano, splendid (Paradiso), apoi lacul Como.

 

Masinuta s-a comportat foarte bine. Pe autostrazile din Austria si Germania, care mi s-au parut cele mai bune si mai putin aglomerate (este drept ca unele aveu si cate 3 benzi pe fir, in afara de banda de urgenta) am avut "curajul" sa merg si cu peste 160, chiar si pe ploaie. A propos, prima zi de intoarecere spre casa a fost in 3 august, cand practic am mers prin ploaie tot drumul.

 

Deocamdata cam atat, daca mai este cineva interesat, va mai spun din ceea ce stiu, si pot sa postez si ceva poze.

 

Nu m-a intrebat nimeni de stingator, becuri de rezerva, triunghi/triunghiuri, vesta reflectorizanta, etc, dar cred ca este bine sa le aveti cu voi, mai ales ca multe sunt deja obligatorii si in RO.

 

Atentie la limitarile de viteza.

 

Atentie la parcari.

 

Atentie la utilizarea obligatorie a fazei scurte in Ungaria, Austria, Italia. Practic, eu am mers cu faza scurta prin toate tarile pe unde am trecut.

Share this post


Link to post

:worthless: :mrgreen: bineinteles

Share this post


Link to post

Vesta reflectorizanta a devenit obligatorie in Italia, de exemplu. Oricum, se gaseste la supermarket si costa sub 2euroi. :) Insa nu te opreste nimeni sa te puna sa o arati.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...