Jump to content
Sign in to follow this  
serban_pc

Cielo A/c Si Gpl

Recommended Posts

Salut,

 

Am un cielo fabricat in '96 caruia i-am adus urmatoarele plusuri:

 

1. Jante CMS pe 14" cu cauciucuri 185/65/14

2. Amortizoare Sachs pe gaz de opel vectra a + arcuri spate tot de vectra heavy duty

3. Huse originale pentru cielo + cotiera

4. Facut motorul complet (ma costat final 36mil facut acasa de un mecanic de la daewoo)

5. Schimbat etrieri cu unii de lanos(=frana foarte buna)

6. Schimbat pivoti, bucsi si rulmenti spate in decursul a 2 ani de mers in continuu cu ea

7. Pus instalatie audio : statie JBl(4*150 w rms)+subwoofer Jbl CS1200 (125W rms)+boxe alpine spate(50W rms)+boxe sony fata(30W rms) + aproape cel mai tare mp3 de la Panasonic si anume modelul 8301N.

8. Montat instalatie de A/C

9. Montat instalatie GPL cea mai buna si anume BRC

10.Montat inchidere centralizata + alarma

11.Montat antena electrica

12.Montat perdelute pe geamuri spate + luneta

 

Sunt foarte multumit de ea cu toate aceste modificari.

 

Urmeaza:

1. Geamuri electrice

2. Servodirectie

3. Punte cu discuri pe spate

4. Chiptuning

5. Vopsea

 

 

Ce ziceti ?

Bag si niste poze sa va convingeti de ea.

post-1191-1154448964_thumb.jpg

post-1191-1154449025_thumb.jpg

post-1191-1154449094_thumb.jpg

post-1191-1154449225_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Treaba buna. Vezi doar ca la kilometraj iti indica cu 3 si ceva procente mai mult. Si.. Chiptuning si cu Gaz?

 

Later edit.. Ovi, scuze scuze, m-am exprimat pe dos, asa-i, viteza e mai mare decat indica.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Invers.Daca cauciucurile sant mai mari kilometrajul indica si inregistreaza mai putin.

Share this post


Link to post

E ok masina, bandourile de la colturi nu sunt deloc pe gustul meu dar sunt practice. Pneurile nu le-ai nimerit deloc, 185/60 R14 arata mult mai bine si nu dau nici eroare la kilometraj. Iar chiptuning (vorba lui Tommy) si gpl nu prea se pupa :D . Mai ai loc in portbagaj? :D

Incearca sa o tii cat mai simpla posibila, orice modificare vrei sa-i faci sa fie in ton cu restul masinii. Bafta!

Share this post


Link to post

Salut,

Da loc in portbagaj mai este destul dupa cum se vede si in una din poze.

Gazul l-am pus pentru ca merg mult cu ea ,iar ca economie se vede enorm.

Daca vrea sa alerg trec pe benzina nu am inteles de ce este toata lumea impotriva gazului ci in plus se pot face niste reglaje la gaz sa fuga rau. http://www.mastertuning.ro/detalii.php?cod...Tuning&act=

Cu cauciucurile stiu ca am dat gres dar au fost de iarna cand voi lua de vara voi lua 185/60/14.

O sa vin intr-o zi la intalnire sa o vedeti mai indeaproape.

Share this post


Link to post

E prea tarziu ce vrei tu sa faci acum.Daca se monta o instalatie electronica pentru euro 2 aveai mai multe performante si un consum mai redus fara sa fi nevoit sa ajungi la mana pungasilor care vand iluzii.

Share this post


Link to post
Treaba buna. Vezi doar ca la kilometraj iti indica cu 3 si ceva procente mai mult. Si.. Chiptuning si cu Gaz?

 

Later edit.. Ovi, scuze scuze, m-am exprimat pe dos, asa-i, viteza e mai mare decat indica.

 

 

 

ce ai vrut sa zici cu "Si.. Chiptuning si cu Gaz? " ca dak masina e pe gaz omu nu poate sa-si faca si chiptuning? total gresit pt ca eu pe gaz am ajuns la 200 si pe benzina mai mult de 180 nu a vrut

 

no ofence

Share this post


Link to post

Cu toate ca sunt total off-topic iti voi raspunde:

1. Chip-tuning este o mare iluzie la motoarele pe benzina aspirate, cu atat mai mult cu cat ele sunt pe GPL.

2. La o instalatie clasica cu mixer exista intotdeauna sansele unui rateu, cresterea avansului marind aceasta sansa exponential. Daca vroiai consum mai redus si putere ceva mai multa montai o instalatie secventiala.

3. Viteza maxima mai mare pe gaz decat pe benzina se datoreaza faptului ca ai injectoarele pe benzina infundate(probabil pentru ca nu mergi pe benzina mai deloc).

4. O fi el gazul bun la buzunar dar in nici un caz nu-ti creste puterea si scade consumul, asta numai un necunoscator ar putea sa o creada.

Share this post


Link to post

Nu cred ca in 10.000 de km aveau cand sa se infunde injectoarele mai ales ca le-am verificat la revizia de 10k dar mai e ceva la cielo pe care nu o stii pe gaz o duc in 8.000 rpm pe benzina mai sus de 6500 nu vrea

 

Nu mai cita inutil si integral posturile anterioare !

Share this post


Link to post

Cat te-a ajuns CIPU ???

Share this post


Link to post
... dar mai e ceva la cielo pe care nu o stii pe gaz o duc in 8.000 rpm pe benzina mai sus de 6500 nu vrea

E invers, noi o stim. Asta insemna ca pe gaz nu-ti functioneaza limitarea de turatie din ECM. O duci acum, n-o s-o mai duci mult. Proiectantul stie mai bine de ce a limitat-o.

Share this post


Link to post
pe gaz o duc in 8.000 rpm pe benzina mai sus de 6500 nu vrea

 

Nici mama lu cielo nu prinde 8000 de ture. Pun pariu ca nici 7 nu i-ai dat.. dar ti-a zis mesterul de ti-a montat gazul ca merge pina in 8, ca e fentat ECM-ul, si nu stie unde sa limitarea intre cand ii dai din butelie.

Am vazut Honda care a cedat la 8 mii, motor ce era facut sa mearga la 8000.

 

Sa vedem poza la 8000 si te cred. :D

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Sunt offtopic dar puteam sa ii dau 8000 de ture Oltcitului intr-a intaia. Cand trecea de turatia asta pica turometrul la zero. De ce sa nu poti sa faci chestia asta si cu Cielo (fara limitare)?

Share this post


Link to post

Tommy in seara asta iidau 8.000 si pun imediat pozele sa te convingi

 

In momentul cand faci un schimb de ulei cel scos din masina care a mers pe benzina e mai negru ca draq pe cand cel care il scoti dintr-un motor care in afara a mers pe gas si in oras pe benzina ar mai merge pus intr-un motor de dacie 1300 care sa mai duca si aia vre-o 5000 de km

 

Asta am auzit si eu de la un inginer de la daewoo

 

Am revenit cu poza asa cum am promis

 

8.000 rpm

 

Daca nu e convingator mai fac una si pe lumina ca "sa se faca lumina" :)

post-4881-1160671475_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@Serban_pc: Sa ai noroc de masina!

 

Nu iti freaca rotile in aripa spate cu cauciucurile astea? (185/65/14)

Edited by fdv

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...