Jump to content
Sign in to follow this  
balanel

Nelamuriri Referitoare La Aveo 5 Usi 1.2

Recommended Posts

intrebarile mele se refera exclusiv la cei care au aveo (deci masini relativ noi) cu motor de 1.2, in 3 sau 5 usi.

 

nelamuririle mele se refera la unele aspecte tehnice care am vazut ca sunt diferite de la un site la altul (am cautat atat pe cel din romania, cat si franta, italia, marea britanie etc.).

 

1. ambreiajul - este cu cablu sau hidraulic?

 

2. clasa de poluare a motorului - euro 3 sau 4?

 

3. bandouri de cauciuc de protectie laterala. am vazut doar la cele cu 3 usi. vin standard sau se monteaza ulterior? exista si pentru cele cu 5 usi?

 

4. radio cd cu 4 boxe - sunt 2 boxe si 2 tweetere, sau 4 boxe pe bune? unde sunt pozitionate boxele?

 

5. amortizoare - cu gaz sau cu ulei?

 

6. consumul real - cat este, pe ce fel de traseu, cu sau fara ac?

 

multumesc anticipat celor care ma vor ajuta.

astept de asemenea pareri generale despre masina. performante, confort, tinuta de drum.

eu de exemplu vin de pe un citroen cu suspensie hidraulica: confort si stabilitate in acelasi timp.

Share this post


Link to post

2. Sunt Euro 3 omologate in Romania ca Euro 4.

3. 3 usi are standard. la 5 usi cumperi tu, de exemplu de la autodaewoo.ro

4. 4 boxe. versiunile superioare de echipare su si 2 tweetere. 2 in portierele fata, 2 in spate lateral de pojghita.

5. curios, variaza in funtie de lot. Cele mai mari sanse: gaz.

Share this post


Link to post

Nu are cineva Aveo de 1,2L aici. Asa ca aceste informatii le poti obtine de la dealer, cel mai sigur. Fa un drum la unul si cere un drive-test.

Share this post


Link to post

chiar tu vad ca ai kalos de 1.2.

deci ma poti ajuta cu ceva impresii, macar informativ.

n-are rost sa mai fac test drive, daca tot am comandat masina. daca ma razgandesc? :)

Share this post


Link to post

Eu nu poti sa-ti garantez ca masina mea este exact cu cea comandata de tine. De la Kalos la Aveo a aparut un upgrade si nu cunosc diferentele, asa ca nu ma pot da cu presupusul.

Share this post


Link to post

asa crezi? eu nu stiu ce sa zic, total noua e aveo cu 4 usi, cele cu 3 si 5 mi se par doar rebotezate.

spune-mi, te rog, de exemplu, consumul mediu si tipul ambreiajului. ai montat bandouri de protectie laterala?

alte pareri: silentiozitate, performanta, tinuta de drum?

cum rezista suspensiile la gropi? ai avut probleme?

multumesc

Share this post


Link to post

da, e interesant ce e acolo. multumesc.

m-ar ajuta si pe mine manualul acela pe cd.

acolo scria ca se poate lua si de la tine (daca esti de acord sa il dai).

cum se procedeaza?

Share this post


Link to post

Nu stiu sa iti raspund ca nu stiu de unde esti.

Share this post


Link to post

Imi cer scuze ca intervin cu ceva neproductiv dar totusi o fac. Nu-i cel mai elegant sa-ti risipesti nelamuririle in momentul cand ai masina in curte si intrebarile tale pot fi la obiect? Diferente apar si intre masinile din acelasi lot, ce sa mai spun intre masini cu diferenta de 1 an intre ele. Toata stima, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.

Share this post


Link to post
Nu stiu sa iti raspund ca nu stiu de unde esti.

din bucuresti

trebuie sa fiu mai atent cand imi completez profilul.

Share this post


Link to post

Nu este niciodata prea tarziu, completeaza-l acum. Baga un ochi si aici si aici.

Share this post


Link to post

nu e chiar asa. sincer sa fiu, am ales masina asta din motive 99% financiare.

si vreau sa stiu la ce sa ma astept.

nu imi plac surprizele, care pot sa fie placute dar si neplacute.

mai ales ca ultima masina pe care am avut-o era cam veche dar totusi o bijuterie a tehnicii: citroen cu suspensie hidraulica. si turbodiesel: mai performanta ca multe din masinile din trafic.

Share this post


Link to post

Din pacate, oricate ti-am spune noi, tot o surpriza o sa fie.

Share this post


Link to post

balanel@ :D aca vii maine la intilnire o sa vezi unu pe viu :)

Aveo, 5 usi, motor de 1.2

Share this post


Link to post

As veni cu placere, dar mi-e greu fara masina.

Share this post


Link to post

Te poate lua cineva in drum, daca postezi pe topicul cu intalnirea.

Share this post


Link to post

Despre echiparea masinii, ceea ce ti-a spus Satori este foarte adevarat

Cat despre un drive-test, eu la Rucom Craiova nu am reusit. Tot timpul mi-au spus ca nu au modelul in 3 usi pe care il vroiam eu de 1.2. Aveau orice altceva, numai pe ala Nu. Si asta timp de vreo luna pana cand m-am hotarat intr-un final sa platesc taxa pentru rezervare ca nu mai aveau nici in Slovenia decat una. Oricum nu mai dadeam inapoi daca ma hotarasem, dar eram totusi curios. Si mai au si scris mare cat toata vitrina showrum-ului test drive si nu mai stiu ce.

Share this post


Link to post

:) asta e Rucom Craiova ;)

Share this post


Link to post

Bandourile laterale la varianta 3 usi eu le am, ambreiaj hidraulic are numai varianta de varf a gamei de motorizare din ce am mai vazut eu pana acum. Tinuta de drum sa stii ca e foarte buna, bine insonorizat,...e ok. In oras o sa cam simti gropile. Merita.,.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...